Kırmızı fırfırlı elbisesinin içinde, bir yandan yakıcı bir sesle şarkı söyleyip, diğer yandan ayağını olağanca kuvvetiyle yere vurarak danseden bir flamenko dansçısı ya da arenada kırmızı kumaşa doğru burnundan soluyarak koşan bir boğa…Belki İspanya deyince aklımıza ilk gelenler bunlar olabilir ancak bundan çok daha fazlası uyumayan şehir Barselona..

Barselona İspanya’nın ikinci büyük şehri  ve Avrupanın en eski başkentlerinden. Neredeyse Neolitik dönemden bile kalıntılara rastlanan Barselona’nın kuruluşunun M.Ö 3. yüzyıla dayandığı söylenmektedir. O dönemde Kartacalıların kurduğu bu güzel şehir, tarih boyunca çeşitli uygarlıkların elinden geçmiş ve bugün de olduğu gibi Akdeniz ticaretinde önemli bir liman olarak yer almıştır.

Barselona, 1978’de Katalonya Özerk topluluğunun merkezi olduğu günden beri resmi dil İspanyolca gibi gözükse de halkın çoğu tarafından Katalanca konuşulur ve ‘castellers’ olarak adlandırılan halk kendini Katalan olarak görür.

Barselona, çoğu Avrupa şehri gibi yürüyerek gezilebilen bir şehir. Özellikle yaz tatili için turistlerin tercih noktalarından biri. Deniz ve güneşin yanı sıra, lezzetli mutfağı ve mimarisi de bu tercihin sebeplerinden biri…

Bugün şehre baktığınızda bence  Barselona’yı şekillendiren dahi mimar Antoni Gaudi’dir. 7 eseri UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘nde olan Gaudi’nin Barselona’daki en önemli yapıtı La Sagrada Familia kilisesi olsa gerek… Gerçi bu kilisenin yapımına 1882 yılında Villar isimli başka bir mimar başlamış, ancak 1 yıl sonra görev Gaudi’ye geçmiş. Ne yazık ki bu kilise kendisine pek uğurlu gelmemiş ve yapımı sırasında düşerek hayatını kaybetmiş. Halen bitmemiş olan ve 2026’da tamamlanması planlanan kilise bu yüzden ‘ Bitmeyen Kilise’ olarak da bilinmektedir. Casa Mila ( La Pedrera olarak da bilinir) ve Casa Batllo ve Park Güell de en az La Sagrada Kilisesi kadar ilgi gören diğer yapıtlarıdır. Salvador Dali, Joan Miro, Pablo Picasso da Gaudi kadar şehre damgasını vurmuş diğer sanatçılar.

Öncelikle nerede kalalım derseniz Catalunya meydanı civarı en merkezi bölgesidir derim. Hem yürüyerek, hem de otobüs kullanarak bu meydandan gezilecek her yere kolayca varmanız mümkün.

 

barselona

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/06/21/ispanyol-atesi-barselona

Sabah Gazetesi Tatil eki – 21.06.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.