Yunanistan’ın Mavi Şehir unvanlı şehri Kavala, Osmanlı’dan kalma tarihi yapıları ile görülmeye değer. Turkuaz renkli berrak kıyıları ise yaz tatili rotası için farklı bir seçenek sunuyor.
İstanbul’dan sadece dört saat uzaklıktaki, takma adı Mavi Şehir olan Kavala, Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı su kemeri ve onardığı Kavala Kalesi, Mehmet Ali Paşa’nın evi ve meşhur Kavala kurabiyesiyle adeta Osmanlı’dan bize miras. 1387-1912 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalan Yunanistan’ın kuzey doğusundaki şehir, ne yazık ki insanların topraklarından koparılışına şahit olmuş ama Anadolu’dan gelen mübadiller ile de Türk etkisi hâlâ devam etmiş.

Günümüzde de Kavala denildiğinde akla gelen iki şey var: biri Kavala Kurabiyesi, diğeri ise Kavalalı Mehmet Ali Paşa. Osmanlı’nın asi çocuğu Mehmet Ali Paşa, 1769 yılında Kavala’da doğmuş. Osmanlı’nın çöküş döneminde bastıramadığı Vehhabi ayaklanmasını bastırmış. Ancak söz verildiği halde Mora valiliği verilmeyince Osmanlı’ya resti çekmiş. Kavalalı’nın güçlenmesi karşısında endişe eden Osmanlı, Avrupa devletlerinden destek alarak, yeni bir anlaşma ile Mısır Valiliği’ni Mehmet Ali Paşa’ya vermiş.

KAVALA KURABİYESİ LEZİZ
Kavala’da gezilecek yerler dediğinizde de paşanın evi ve yaptırdığı İmaret (yoksullara yardım amacıyla oluşturulan hayır kurumu) başta geliyor. Muazzam bir yapı ve bugün lüks otel olan İmaret, Mısır Hükümetine bağlı bir mülk. 1924 yılında yaşanan mübadele sırasında Selanik’te yaşayan Türkler Gelveri’ye giderken, Kapadokya’nın Gelveri (şimdiki adı Güzelyurt) ilçesinde yaşayan Rumlar ise Kavala’nın bir bölgesine yerleşmiş. Bu bölgenin adına da Nea Karvali (Yeni Gelveri) demişler. Orada başlayan kurabiye geleneği ise burada da devam etmiş. Artık Kavala Kurabiyesi Kavala’nın neredeyse sembolü. Çoğunluğu Anadolu’dan gelen mübadillerin torunları da ninelerinden, dedelerinden öğrendikleri Türkçeyle ‘Geliyom, gidiyom, gayfe’ diyerek hâlâ Türkçe konuşuyor.

Kurabiyenin tarifini sorduğumda, Kapadokya’dan nasıl gelip de burada Kavala kurabiyesini yaptıklarını anlatmadan geçmiyorlar. Her ailenin gizli ve farklı bir kurabiye tarifi var. Eleftherias Meydanı’ndaki Megalou Alexandrou Pedestrian Caddesi ise şık butikler, kafe ve barların yanı sıra alışveriş merkezine dönüştürülmüş eski tütün deposuyla renkli ve oldukça hareketli. Eleftherias Meydanı yakınında bulunan eski bir cami olan Agios Nikolaos Kilisesi‘ne çevrilen İbrahim Paşa Camii’nin minaresi maalesef mübadelen sonra yıkılmış ve avludaki ulu çınar kesilmiş. İbrahim Paşa Külliyesi yine gezilecek yerler arasında. Ancak Evliya Çelebi’nin de bahsettiği külliyede ne yazık ki artık medrese, sübyan mektebi, zaviye ve hamam yok.

Yazının devamı için: Sabah Gazetesi Tatil Eki 08.05.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/05/08/mavi-sehir-kavala

Mavi-Sehir-Kavala-Yunanistan

5 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.