Yıllar önce İzmir-Tire güzergahında kısa bir gezi yapmıştım ve Birgi’ye geldiğimde ‘işte bundan sonra yaşamak istediğim yer!’ demiştim. Yıllar geçti, burası aklımdan hiç çıkmadı. 2 hafta önce bir turizm şirketinin daveti ile ‘Ege’nin saklı köyleri’ adını verdikleri yolculuğa çıktık ve yollar beni yine gizli hazine Birgi’ye götürdü.

Yıllar geçmiş ama bu sevimli köy sevindirici bir şekilde bozulmamıştı. Hatta evlerin onarımlarına daha da önem verilmiş ve dolayısıyla daha derli toplu, daha temiz bir Birgi çıktı karşıma. Tabi benim gibi bölge aşıklarının buraya gelmesiyle, artık popüler ve pahalı bir köy olmasını saymazsak…

Yıllar önce gittiğimde, Birgi dediğimde herkes, ‘neresi orası?’ derken, bugün artık eski güzelliğini kaybeden Şirince’nin yerini alacak bir turizm bölgesi olarak herkesin dilinde.

Yeniden popüler olmaya başlasa da, bölgenin esas şaşaalı dönemi Aydınoğlu beyliği döneminde. İlhanlıların Anadolu beyliklerine saldırılarının başlamasıyla Türk boyları batıya göç ediyorlar ve Aydınoğlu Beyliği Birgi’ye yerleşip burayı başkent yapıyor. Tüm tarihi yapı Aydınoğlu beyliği dönemimde şekilleniyor ve İzmir ve Tire’den daha önemli ve daha zengin bir şehir oluyor. 1426 yılında Osmanlı hakimiyetine geçtiğinde ise, başkent olmasa da Osmanlı tarihi dokuyu korumaya özen gösteriyor. Birgi’nin bu kadar önemli olmasının iki nedeni var. Biri dünyanın en kaliteli inciri yetiştiğinden zengin bir ticaret merkezi oluyor. Ama daha önemlisi Aydınoğlu Bey’i Mehmet Bey’in davetiyle dönemin en önemli aydın ve ulemaları Birgi’ye yerleşiyor. Özellikle İmam-i Birgivi, dindeki tüm hurafeleri ret etmesiyle, doğruculuğu ve açık sözlülüğüyle tanınıyor. 15. Yüzyılda yaşamış ve 18 adet tasavvuf eseri bulunan İmam-i Birgivi, kendisine mezar dahi istemese de bugün türbesi var. Ancak girişte para alınmasına köylüler tepkili.

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/11/01/gizli-hazine-birgi

Sabah Gazetesi Tatil eki – 01.11.2015

Sabah gazetesi Birgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.