Güzel atlar diyarı Kapadokya için söylense de, Camargue’nun atları da bir o kadar meşhur. Siyah boğalar, beyaz atlar, pembe filamingolar ve Avrupa’nın tek kovboylarının yaşadığı, tuz düzlüklerini de kapsayan 20 bin dönümlük romantik bir bölge Camargue.

Biz de bunu öğrendik ve Avrupa’nın tek kovboylarını ve güzel atları fotoğraflayacağız diye, sabahın erken saatlerinde Aix-en-provence’in pazarını dolaştıktan sonra ,hemen düştük yola..

Navigasyon bizi göle paralel, muhteşem agaçlıklı  bir yoldan götürdü. Yol boyunca göldeki flamingoları gördük ancak hayalini kurduğumuz kovboylara, güzel atlara ve fotoğraflarda gördüğümüz pembe göle rastlayamadık .

IMG_8162 Guzel-Atlar-Diyarı-Camargue

Buna rağmen az da olsa, doğduklarında siyah olup, yetiştiklerinde renkleri açılan Camargue atlarını gördük ve birkaç poz alabildik.

Civardaki hediyelik eşya satan dükkanlara uğrayarak, buraya özgü şarap ve tuz aldık. Yol uzun ve görülecek çok şey olduğundan Arles’a doğru yeniden yola koyulduk.

IMG_8176 IMG_8172

Görülecekler:

-Gines danışma merkezi – Bölgenin doğal ortamını sergilerle anlatan doğal bir üstür.

-Parc Ornithologique de Pont-de-Gau – Danışma merkezinin hemen yanında bir kuş parkı.

Giris : 7 eur

-Domaine de Majanes – Turist treni, Vaccartes lagününün kıyılarında yerel bitki örtüsü ve hayvan topluluğunun arasında yol alır. Pazarları boğa güreşi düzenlenir.

-Parc Naturel Regional de Camargue – Vaccares lagünü ve çevresi Camargue Ulusal Parkının genel merkezi La Capeliere’de yer alır. Merkezde güzel bir sunum eşliğinde eko-sistemlere ve iklim koşullarına ilişkin bilgi verilmektedir. Giriş : 3 eur

-Les-Saintes-Maries-de-la-Mer – Çan kuleleriyle ve ana sokağıyla anılan eski köy. Musee Baroncelli’ye de ev sahipliği yapıyor. Müze girişi: 3 eur

Öneriler :

  • Gerçek bir Camargue deneyimi yaşamak icin bir manade’i ( çiftlik ) ziyareti
  • Sivrisinekler sorun olacağı için mutlaka sinek kovucu alınmalı

CEVAP VER