Kapadokya'da Lezzet Yolculuğu...

Kapadokya deyince aklımıza gelen Peri Bacaları, Kapadokya balon turu ve kendinizi uzayda başka bir gezegende hissettiğiniz yeryüzü şekilleri gelse de, Kapadokya’da lezzet yolculuğu da başlı başına bir keyiftir. Bu şekillerin 60 milyon yıl önce püsküren lavlarla oluştuğunu düşünürsek, ne kadar olağanüstü bir  yerde olduğumuzu bir kere daha anlarız. İlk tarihlerden bu yana insanlar, bu lavları oyarak, içlerine evler, kiliseler yaparak, kendilerine yaşam alanı yaratmışlar. İlk yaşam kalıntıları neredeyse iki milyon yıl öncesinden bulunmuş. O döneme ait bilgiler elbette net olmamakla birlikte, bilinen tarih boyunca böylesine muazzam bir geçmişe sahip bu topraklarda, Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar yaşamış. Burada yaşayanlar Peri Bacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oluşturmuşlar ve buraları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerinin izlerini günümüze taşımışlar. Tarihler boyunca çeşitli medeniyetleri bağrında kucaklayan bu yollar aynı zamanda İpek Yolu’nun da kavşak noktalarından biri olmuş.

Evlerin yapımında, ilk çıktığında yumuşak olduğu için tercih edilen taşlar kullanılmış. Bu taşlar daha sonrasında hava ile temas ettiklerinde sertleşiyorlar. Ancak başlangıçta yumuşak olması, oyma ve yontma işlemlerinin kolay olmasını sağlar. Taşın bolluğu, bu yöreye ait bir taş mimarisinin gelişmesine sebep olmuş.

Evler sofa ve etrafında bulunan odalardan oluşur. Kemerli kapılar genellikle ahşap. Evlerde oda, mutfak, depo, tandır, kiler, şaraphane bulunmakta. Şömine, taş merdiven, dekoratif nişler, sedir, yöresel halılar, toprak testi ve kaplar evlerin içinde bulunan malzemeler.

Pers dilinde ‘Güzel Atlar Diyarı‘ anlamına gelen Kapadokya turizm açısından dünyanın dikkatini çeken bir bölge. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı ve  Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve öncelikle görülmesi gereken yerler olmasına rağmen Kapadokya sadece bunlarla sınırlı değil.

Lezzet turizmi açısından bakarsak, keşfedilecek çok şey var. Kapadokya adı verilen bölge,  Nevşehir başta olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış ve her bölgenin de kendine özgü yöresel tatları var. Ama Nevşehir dendiğinde akla ilk gelen patates ve kabak çekirdeği.

Yazının devamı için : http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/03/13/kapadokyada-lezzet-yolculugu

 

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.