Aylar süren heyecandan sonra valizler kapandı ve Provans gezimizin ilk durağı olan Marsilya Havaalanına iniş yaptık. Araba kiralama işlemlerinin ardından, hızlıca Marsilya’nın limanı Vieux Port’a vardık.

Limana indiğimizde,rastgele oturduğumuz restoranın garsonunun Türk olduğunu fark edip, gezilecek yerler için biraz bilgi istedik. Daha önce yapmış olduğumuz çalışmalardan çıkardığımız her soruya: ‘Orda görecek hiç birşey yok!’ cevabını alınca ve Gay Festivali‘ne de rastlayınca, limanda kalıp bu renkli görüntülere tanık olmayı tercih ettik.

2600 yıl önce Orta Asya’dan gelen Yunanlı göçmenler tarafından kurulan Marsilya, Fransız müziğinin, futbolun ve dünyanın en lezzetli balık yemeği “ bouillabaisse” nin yurdu olan Marsilya, aynı zamanda ülkenin en eski kenti.

Biz de bu eski kente biraz tepeden bakabilmek için Notre-Dame-de-la-Garde katedraline çıktık. Bu Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesidir. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. (ücretsiz)

Kalbimizde lavanta tarlalarının ve taş evlerin olduğu eski kentler olduğu için Marsiya’ya az vakit ayırarak, yeniden Aix-en-Provence’a doğru yola koyulduk.

Marsilya Görülecek yerler:

*Vieux Port – Bu eski liman kenti , eğlence tekneleriyle ve kıyısını süsleyen restorantlarla beraber inip çıkan liman, kent sakinlerinin şenlik yapmak ve pazardan balık almak için toplandığı yerdir.

*Notre-Dame-de-la-Garde – Bu Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesidir. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. ( ücretsiz)

*La Panier ve Vieille Charite – Marsilya’nin en eski mahallesidir. Yunanlılar buraya yerleşmiş ve ardından göçmenler burada yaşamlarını sürdürmeye devam etmiştir. Küçük sokaklar farklı aksanlar ve kültürlerle farklılığını korumaktadır. En göze çarpan yanı, artık mükemmel bir kültür merkezine donüştürülmüş olan 17. Yy’dan kalma düşkünler evi La Vieille Charite’dir. (giriş ücretli )

*Palais Longchamp – Görkemli II. Ampir üslubuyla bezenmis 19.yy’daki “ altın cağının” en güçlü ifadesidir. (giriş ücretli )

*Rue de la Tour – Marsilya’nin önde gelen moda yaratıcılarının toplandığı küçük bir sokak

Yazının devamı için : Sürpriz Festival: Marsilya

 

CEVAP VER