Geçtiğimiz yıl Türkiye-Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılını kutladığımız ve çok severek gezilecek  Polonya şehri, Varşova.

Tarihler boyunca iki ülke arasındaki dostluk hep var olmuştur. Osmanlılar 18. yüzyılda bağımsızlığını yitiren Polonyalılara yardım elini uzatan nadir ülkelerden biri oldular. Polonyalı göçmenlere kucak açıp halen var olan Polonezköy’ ü kurdular.

Polonyalılar ise Türkiye Cumhuriyetinin resmi olarak tanıyan ünlü Lozan Antlaşması‘nın Avrupa devletlerince imzalanmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyetini ilk tanıyan Avrupa devleti oldu.

Tarihler boyunca dostumuz olan Polonya, 16 idari bölgeye bölünmüş. İdari bölge başkanlığındaki iller ise: Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Kraków, Varşova, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań ve Szczecin’dir. Bu yazımda, “Polonya Aile Cumhuriyeti“dir sloganı olan bu güzel ülkenin başkenti ve en büyük şehri Varşova’dan başlamak istiyorum.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında neredeyse tamamı harap olduğu halde, küllerinden yeniden doğan Varşova Feniks şehri olarak da bilinir. 1991’den beri İstanbul’un da kardeş şehri olan Varşova, Eski ve Yeni Şehir olarak 2 bölgeye ayrılır.

Malum her şehirde bir Eski Şehir (Stare Miasto) vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de giren Eski Şehir, kültürel ve görsel anlamda şehrin en etkileyici bölgesidir. Aynı zamanda eğlence hayatı açısından da  en zengin yeridir.

Foksal, restoran, kafe ve barların olduğu sanırım buranın en eğlenceli sokağı. Socjal ve 1845 de bu sokağın en güzel ve en popüler mekanları. Polonyalılar eğlenceye düşkün insanlar. Her yanda kahkaha sesleri içinde çeşitli kutlamalar var, özellikle de bekarlığa veda kutlamaları… İnsanlar gerçekten eğlenmeyi biliyorlar. Tek kötü yani çok fazla sigara içiyor olmaları. Burada sokak çalgıcıları harika… Sokakta neredeyse mükemmel bir caz konseri dinleyebilirsiniz.

Tarihi binaları ve Varşova’nın eski şehrini görmek için,  Eski ve Yeni şehri birbirine bağlayan 4 km uzunluğundaki Kraliyet Yolu (The Royal Route) olarak bilinen ana caddede, The Royal Castle’den yürümeye başlayabilirsiniz. Krakowskie Prezedmiescie, Nowy Swiat ve Ujazdowskie birbirini takip eden ana caddeler eski şehrin tam ortasından geçiyor. Bütün kaleler, heykeller, restoranlar da sağlı sollu bu yolun iki yanına serpilmiş durumda. Hediyelik eşya satan mağazalardan da el işi hatıralıklar bulmanız mümkün.

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/06/28/yuzlerce-yillik-dost-sehir-varsova

Sabah gazetesi Tatil Eki – 28.06.2015

Varşova

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.