İstanbul’a sadece 140, Bursa’ya 180, Yalova’ya 115 kilometre uzaklıkta olan Kerpe ve Kefken, son zamanlarda yavaş yavaş adını duyurmaya başladı. Güneşi Kefken’in muhteşem Pembe Kayalıklar’ında batırabilirsiniz
Baharın yaklaşmasıyla birlikte artık temiz havada yürüyüş ve piknik zamanı da yaklaşıyor. Hemen yakınlara kaçıp, hafta sonu biraz nefes alabilmek, iki günlüğüne de olsa biraz tazelenmek ister misiniz? İlk çağlardan beri varlığı bilinen bir yerleşim yeri olan Kerpe, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları döneminde liman olarak kullanılmış, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, küçük bir Karadeniz kasabası.

Adı antik dönemde ‘Kalpe’ olarak geçen Kerpe’nin bilinen tarihi M.Ö. beşinci yüzyıla kadar uzanmış. Yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış kıyılar, bugün deniz, güneş ve dinginlik sevdalılarının vazgeçilmez durağı olmuş. Yavaş yavaş popülerlik kazandığı için yazları artık Kerpe de kalabalık. Ancak ilkbahar ve sonbahar mevsimleri bence gidilecek en doğru zaman. Merkezde restoran ve otellerin sıralandığı koy aynı zamanda plaj. Temiz hava, sakinlik ve ışıl ışıl berrak bir deniz… Sanırım yoğun iş temposuyla haftanın nasıl geçtiği anlayamayan bizler için tam da aradığımız özellikler…

DENİZ MANZARALI ODALAR
Bir hafta sonu planı için yapılacak en güzel şey hemen sahilden bir otel ayarlamak. Otellerin hemen hepsinin pencereleri zaten denize baktığı için, odanızdan çıkmak istemeyebilirsiniz. Otellerin alt katları ise restoran ve kafeler. Zaten oldukça küçük olan merkezde kalıp, akşam yemeğinizi de burada yiyebilirsiniz. Merkezden yürüyerek Kerpe kayalıkları ve Kartal Kayalar’a ulaşmak mümkün. Kayalıkları gördüğünüzde çok beğeneceğinizden eminim, tabii Kefken’de Pembe Kayalar’ı görünceye kadar… Yol üzerinde karşınıza çıkacak olan Kerpe Diem ve Ceneviz lezzetli deniz ürünleri yiyebileceğiniz güzel mekanlar. Altın renginde gelen kalamar kızartmasını özellikle tavsiye ederim. Hemen önündeki kumsalda oynayan çocukları seyredip neşelenmemek mümkün değil.

KUŞLAR ARASINDA
‘Biraz da uzaklarda neler var?’ derseniz, arabayla Sarısu’ya doğru yola çıkmanız gerek. Yollar pek bakımlı olmasa da etrafınızdaki çiçekler ve ağaçları seyrede seyrede giderken yolun uzadığının farkına varmıyorsunuz. Yolunuzun üstünde karşınıza çıkan piknik alanları var. Yazın ücretli olan alanlarda yemyeşil çimenler üzerine pötikareli örtünüzü ve piknik sepetlerinizi sererek, cıvıl cıvıl kuş sesleri arasında şehrin bütün yoğunluk ve karmaşasından uzaklaşıp, stresinizi atabilirsiniz. Sarısu, Kerpe’den beş kilometre uzakta kendi halinde sessiz sakin bir yerleşim alanı. Derenin denizine kavuştuğu, taşıdığı alüvyonlarla suyu hafiften bulandırdığı bölge, olta balıkçıları ve fotoğrafçıların, özellikle de barındırdığı kuş cinsleriyle kuş fotoğrafçılarının arayıp da bulamadığı türden.

Yazının devamı için: Sabah Gazetesi Turizm Eki 20.03.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/03/20/biraz-yuruyus-biraz-da-piknik#

sabah-gazetesi-fatos-pur-kerpe

sabah-gazetesi-fatos-pur-kerpe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.