Dünya jet sosyetesinin önemli duraklarından Capri adası, lüks otel ve malikanelerinin yanı sıra deniz mağarası, Phonenician Merdivenleri ve imparatorluk dönemi villa kalıntıları ile tam bir çekim merkezi.

Amerikan filmlerini özellikle de 1950 ve 60’lı yıllara ait yapımları çok severim. Yıllar önce, yerleri çinili, mavi duvarlı mutfağında elinde tahta kaşıkla yemek pişirmeye çalışan Sophia Loren ve Cary Grant’ın başrolünü paylaştığı ‘Her Şey Napoli’de Başladı’ adlı filmi seyrettiğim günden beri, Capri gidilecek yerler listemdeydi.

Capri’nin ada oluşu ayrı bir güzellik, İtalya’da oluşu ise bambaşka bir güzellik… Napoli seyahatimin bir gününü, Sorrentine Yarımadası açıklarındaki Capri adasında değerlendirmek istedim.

Sabah saatlerinde Pompei‘yi gezip, yanardağ patlaması sonucu lavların altında kalan, belki de lüks, zenginlik ve şehvet peşinde koşmanın gazabına uğramış bir halkın hikayesini gördükten sonra, uluslararası jet sosyetenin tatil mekanı olan Capri’de lüksün içine düşmek tam bir paradoks oldu.

Birçok festivale ev sahipliği yapan ada, yazın kalabalığından ziyade bu aylarda ziyaret için ideal. Ancak, derin mavi denizi, şık dükkanları, gözalıcı malikaneleri ve muhteşem yatlarıyla cıvıl cıvıl bir ortam sunan adaya, her mevsim gelebilirsiniz.

FÜNİKÜLER YOLCULUĞUYLA CAPRI
Napoli’den feribotla Capri adasına geçince varılan ilk yer, Porto Grande (Büyük Liman). Adında büyük kelimesi olmasına bakmayın. Aslında birkaç kafe ve dükkandan ibaret minicik bir liman.

Esas Capri ise, fünikülerle yukarıya çıktıktan sonra başlıyor. Laz Piazzetta Meydanı da, keyifli kafeler ile İtalya’nın her yerindeki gibi dar sokaklara sahip. Saat Kulesi ve Santo Stefano Katedrali ise tepedeki konumuyla mağrur bir edayla adeta Napoli’yi seyrediyor.

Adanın gizemi ise detaylarında gizli. Çünkü Capri, adeta bu dar sokaklara gizlenmiş. Bu şirin ada, Capri ve Ana Capri olarak ikiye ayrılıyor. La Piazzetta Meydanı’ndan arka sokaklara doğru ilerledikçe şık oteller ve tüm markaların sıralandığı şık sokaklar sizi karşılıyor.

Özellikle de Via Krupp ve Ana Capri’ye doğru çıktıkça, muhteşem malikaneler bütün ihtişamıyla göze çarpıyor. Merdivenlerden inmeye başlarsanız, sanki dönüşü olmayan bir yola girmiş gibi hissediyorsunuz. Bu hissi veren, 800 basamaktan oluşan tarihi Phonenician Merdivenleri

TARİH BOYUNCA EĞLENCE ADASI
Capri, tarihler boyunca hep jet-seti ağırlamış. Ada, Roma İmparatorluğu döneminde de yazlık eğlence mekanıymış. Söylentiye göre; İmparator Tiberius, sevgililerini getirmek için bir dizi villa yaptırmış. Ama adaya gelen sevgili geri dönemiyormuş. Yine bir söylentiye göre de, sevgililerini burada öldürüyormuş. Geri dönünce neyi anlatmalarını istemiyorsa artık!

19. yüzyıldan itibaren ise Avrupa’nın en popüler tatil yöresine dönüşmüş. 60’lı yıllarda tüm aktör ve aktrislerin uğrak tatil noktası olmuş. Özellikle de yat turizmi açısından. Ki hâlâ da öyle…

Gelelim adanın belli başlı görülecek yerlerine: Marina Piccola (Küçük Liman), villaların sıralandığı yüksek panoramik gezinti yolu olan Tragara Belvedere‘si, sadece tekne turu ile görebileceğiniz denizden yükselen kireçtaşı kayalıkları olan Faraglioni, Ana Kapri, Grotta Azzurra ve Roma İmparatorluk villalarının kalıntıları sayılabilir. Bu arada, tekneyle Faraglioni kayalıklarının altından geçerken öpüşmenin iyi şans getirdiği söylentisini de hatırlatalım.

KURABİYELERİNİ TADIN
Gezip biraz mola vermek ya da küçük bir şeyler mi atıştırmak istiyorsunuz? Bu konuda, ara sokaklardaki küçük pastanelere girip, tüm kurabiyelerden denemenizi şiddetle öneririm.

GÖRMEYE DEĞER
Karşınıza çıkacak mücevher mağazaları, şık mağazalar, meşhur Capri saatlerinin satıldığı dükkan ve fotoğrafçının vitrinindeki ünlülerin fotoğrafları size Capri adasında olduğunuzu hissettirmeye başlayacak. Özellikle Mount Tibero’nun üzerindeki Roma döneminden kalan on iki villa ise bu ihtişamı görmeye değer.

DENİZ MAĞARASI BÜYÜLÜYOR
Roma döneminde banyo yeri olarak kullanılan Grotta Azzura ya da diğer adıyla Blue Grotto, bir deniz mağarası. Buradaki mavinin her tonu insanı adeta büyülüyor. Mağaradaki ufak deliklerden içeri sızan ışıklar ve duvardaki renklerin karışımıyla, inanılmaz büyüleyici bir atmosfere şahit oluyorsunuz.

Fatoş Pur

03.04.2016

Yazı için: https://www.sabah.com.tr/turizm/2016/04/03/tarih-boyunca-ihtisamini-koruyan-capri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.