Bana deniz, güneş, eğlence, mimari ve damak çatlatan lezzetler içeren bir Akdenizli söyle derseniz göstereceğim bir kaç adresten biri Barselona olacaktır.

Kırmızı fırfırlı elbisesinin içinde, bir yandan yakıcı bir sesle şarkı söyleyip, diğer yandan ayağını olağanca kuvvetiyle yere vurarak danseden bir flamenko dansçısı ya da arenada kırmızı kumaşa doğru burnundan soluyarak koşan bir boğa…Belki İspanya deyince aklımıza ilk gelenler bunlar olabilir ancak bundan çok daha fazlası uyumayan şehir Barselona…

Her mevsim turistleri kendine çeken, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin  UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiş yedi eseriyle şekillendirdiği kanı kaynayan Barselona, her daim ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

Gelin bu hafta sadece mimari, tarih, deniz ve güneş değil,  aynı zamanda tapaslarıyla da meşhur gurme şehri Barselona’ya bir de lezzet yolu olarak bakalım.

Tapas, ortaya küçük küçük gelen farklı atıştımalıkların genel adı. Yeme- içme üzerine sınırsız alternatifler olan Barselona’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında marketler geliyor. Tabi anladığımız anlamdaki marketler değil bunlar. Mercat da denilen bir nevi açık sabit pazarlar. En az 40 market var ama en bilinenleri La Boqueria ve St. Catherine Market. Taze meyve – sebzelerden tutun, et, balığa kadar aklınıza gelebilecek tüm yerel ürünlerin satıldığı  marketlerin en güzel yanı her köşesinde Barselonalıların çok rağbet ettiği ufak publar oluşu. Mutlaka oturarak bu cıvıl cıvıl ortamı seyretmenizi tavsiye ederim. Ve mutlaka minik yeşil biber kızartmalarından deneyin! Kırık yeşil zeytinleri de unutmayın!

Tabi sadece marketlerde değil Barselona’nın her yerinde müthiş lezzetler bulmanız mümkün. Sabahları otelde kahvaltı almanıza pek gerek yok, çünkü Barselonalıların alışkanlığı sabahları minik dükkanlardan tost ya da kruvasan türü şeylerle güne başlamak. Bir çok yerde karşınıza çıkabilecek olan 365 bu dükkanlardan sadece biri ve oldukça da hesaplı.

Ya da bir sandviç ile güne başlayabilirisiniz. Lokallerin bile az bildiği minicik bir meydan Plaça Sant Jaume’de yine minicik bir dikkan Conesa. Özellikle tam bir Katalan olan sosislisini deneyebilirsiniz. Sosis, peynir, soğan ve kırmızı biber belki sabah kahvaltı için kimilerine ağır gelebilir ama denemeye değer.

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/11/08/barselonadan-damak-catlatan-adresler

Sabah Gazetesi Tatil eki – 08.11.2015

Barselona Sabah Gazetesi Barsolena Sabah Gazetesi 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.