Akdeniz kıyılarının belki de en sofistike olanı… Turkuaz renkli denizi, limon kokan sokakları, limoncello ve zeytinyağı satan yerleri çini döşeli dükkanları, rengarenk eski evleri ve çamaşır asılı renkli pencereleriyle tipik beş İtalyan köyüne götürmek istiyorum bu hafta sizi. İtalya’nın, son yıllarda biraz popüler olmaya başlayan insanı her şeyden uzaklaştırıp, kendi büyüsüne kaptıran, en renkli, en Akdenizli beş köyü! Adı üstünde: Cinque Terre!

Cinque Terre, İtalyanca’da 5 köy anlamına geliyor ve birbirine çok yakın 5 dağın tepesine kurulmuş beş köy Monterosso al mare, Vernezza, Cornilglia, Manarola ve Riomaggiore aynı zamanda 1997 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde. Yani korumaya alınmış bir doğal yaşam alanı. Bu yüzden de etrafta neon ışıklarla isimleri yazan kafeler görmeyecek olmanız bu köylerin en güzel yanlarından biri.

Seyahate başlamadan önce en önemli tavsiyelerimden biri öncelikle kalacağınız köyü seçin. Köylerin arası çok yakın olduğu için, her köye bir otel rezervasyonu yapmak yerine, bir köyde kalıp günübirilik gidip dönmek daha doğrudur. Tavsiyem daha sosyal ve en eski köy olduğu için Monterosso olacaktır.

Genova, Pisa ya da Milano’ya uçup, trenle La Spezia’ya geçtikten sonra, yine trenle devam ederek köylere varmanız mümkün. Bir diğer tavsiyem ise, vaktinizi Cinque Terre isimli bir tren arayarak geçirmeyin. Çünkü Cinque Terre bölgenin adıdır. Kuzeyde Toskana sınırından başlayıp beş köyü kapsayan, yaklaşık trenle üç saatte geçilen kıyı şerididir. Gitmek istediğiniz köyün adını seçerek yolculuğunuza başlamanız gerekir.

Köyler birbirine çok yakın. Trenle en yakını 3 dakika ve en uzak olanı 20 dakikalık bir yolculukla ya da köyleri birbirine bağlayan yürüme yollarını kullanarak köyler arasında gidip gelebilirsiniz.

Monterosso

Tam adıyla Monterosso al Mare en kuzeyde ve en eski köy. Limon ağaçları köyü ‘Eski şehir’ ve ‘Yeni şehir’ olarak ikiye ayırır. 2 şehir birbirine yürüyerek geçebileceğiniz bir tünelle bağlanmış. Köy, 2011 Ekim’de selden dolayı çok zarar görmüşse de hızla toparlanmış. Kumsalı ve cam gibi deniziyle özellikle yaz aylarında yerli, yabancı herkesin gözdesi. Eğer Ağustos ayında giderseniz, o ay komple tatilleri olduğu için, etrafta oldukça İtalyan turist göreceksiniz demektir.

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/07/05/gizli-guzellik-cinque-terre

05.07.2015

Cinque Terre

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.