Kadın Başımıza Yollardayız...

Çocukluğumda en sevdiğim şeylerden biri haritayı önüme alıp oradan oraya geçerek gezdiğimi hayal etmekti. Yıllar geçti ve ben hayallerimi gerçekleştirme şansı buldum. Önceleri işim gereği, sonrasında da bu en büyük tutkumu iş haline getirerek 30 ülkede, 150’den fazla şehir gezdim. Fotoğraf çekmeyi öğrendim, bazen fotoğraf için gezdim. Çok şanslıydım. En uzaklara gittim, en yapılamaz denileni yaptım. Peki bunları nasıl mı yaptım? Kadın başıma!

Seyahat etmeye ne zaman başladım tam olarak hatırlayamıyorum. Çünkü fırsatını bulduğum her anda yeni bir yer görme imkanı yarattım kendime. Bazen kısa geziler, bazen de bana göre dünyanın ucuna bir başına yolculuk!

Başlangıçta ailem çok endişelenirdi. ‘Bi başına naparsın oralarda?’ diye. Sonra neler yapabildiğimi gördükçe onlar da alışmaya başladı. Tek başıma 2 kere Hindistan’a gittim. Hindistan’a ilk gidişimde, gece üçte havaalanından çıktığımda, etraftaki garip ve ağır koku, üstüne üstüne gelen dilenciler, korsan taksiciler adeta bir korku filminden sahne gibiydi. Taksiye bindiğimde, o karanlık ve yıkık dökük sokaklardan geçerken tek düşündüğüm ‘ ya bu adam beni kaçırıyorsa?’ idi. İlerleyen günlerde, o insanları tanıdıkça, kulağımızda yıllarca yankılanan hikayeler sonucu böyle düşündüğümü ve bunun bir ön yargı olduğunu anladım. Kanada’ya Kızılderililerle bir belgesel çekmek için gittiğimde belki de en zorlu maceramı yaşayacaktım. Araba kiralayarak, Vancouver’dan Lilliooet’e, oradan da daha kuzeye gidip, arabanın içinde yatarak, dünyanın dört bir yanından gelmiş insanlarla birlikte kaldım. Tek başına , bilmediğin yollarda günlerce araba kullanmak kulağa belki ürkütücü gelebilir ama hayatımın en güzel deneyimlerinden biriydi. Unutulmaz günler yaşadım, dünyanın en güzel insanlarıyla tanıştım ve üstelik bunları bir belgesele dönüştürme şansım oldu.

Dünya benim evim!’ deyip, kendimi yollara attıkça , gördüklerime, yaşadıklarıma hep yenileri eklendi. Bir kısmında yalnız olduğum yolculuklarımın bir kısmında da benim gibi gezginlerle beraberdim. Ama hepsi kadındı! Ekürim Oya ile pek çok yol yaptık, pek çok macera yaşadık. İş için gittiğim Napoli’de arabamız çalındı. Bütün bir günü polis ile Avis arasından git-gel ile geçirdik. Sonuçta araba ve içindeki ürünler gitti ama bizim yeni yerler görme isteğimizden bir şey eksilmedi.

Yazının devamını Jolly Tur Blog’tan okuyabilirsiniz:

Kadın Başımıza Yollardayız…

2 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Backlinkli makale alıyor musunuz?
  Biz birçok bloggerla çalışıyoruz. Eğer uygun bir fiyat verebilirseniz aylık planlarımıza almak isterim.

  – Yazı içindeki 2-3 kelimeye link verilecek.
  – Yazı, sitenizin konseptine uygun şekilde (gezi, seyahat, gemi turu, Kıbrıs otelleri vs hakkında) yazılacak ve hazır olarak yollanacak.
  – Linkler dofollow olacak şekilde paylaşılacak ve sitede kalacak.
  – Sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

  Cevabınızı bekliyor olacağım,

  İyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.