1991’den beri İstanbul’un kardeş şehir olan Varşova, tarihi ve kültürüyle büyülüyor. Chopin’in doğduğu topraklarda gezerken size sokak şarkıcıları eşlik ediyor. Varşovalılar eğlenmeyi de iyi biliyor.
Türkiye ile Polonya arasındaki dostluk tarih boyunca hep var olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, 18. yüzyılda bağımsızlığını yitiren Polonyalılara yardım elini uzatan nadir devletlerden biriydi. Polonyalı göçmenlere kucak açıp halen var olan Polonezköy’ün kurulmasını sağladılar. Polonyalılar ise Lozan Antlaşması’nın Avrupa devletlerince imzalanmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan Avrupa devleti oldu. Geçen yıl bu dostluğun 600. yılı kutlandı. Polonya, günümüzde 16 idari bölgeye bölünmüş bir ülke. Bu idari bölgelerden biri olan Varşova, Polonya’nın baş şehri ve sloganı “Polonya Aile Cumhuriyetidir” olan bu güzel ülkenin başkenti. İkinci Dünya Savaşı sonrasında neredeyse tamamı harap olduğu halde, küllerinden yeniden doğan Varşova, mitolojideki ateşten kuş Feniks’le özdeşleştirilir. 1991’den beri İstanbul’un kardeş şehri olan Varşova, Eski Şehir ve Yeni Şehir olmak üzere iki bölgeye ayrılır.

KÜLTÜR VE EĞLENCE BURADA
Malum her şehirde bir Eski Şehir (Lehçe’de Stare Miasto) vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne de giren Eski Şehir, kültürel ve görsel anlamda şehrin en etkileyici bölgesi, aynı zamanda eğlence hayatı açısından da en zengin yeri. Foksal; restoran, kafe ve barların olduğu, Eski Şehir’deki en eğlenceli sokak. Socjal ve 1845 de bu sokağın en güzel ve en popüler mekanları. Polonyalılar eğlenceye düşkün insanlar. Her yanda kahkaha sesleri eşliğinde çeşitli kutlamalar oluyor, özellikle de bekarlığa veda kutlamaları… Varşova’da insanlar gerçekten eğlenmeyi biliyorlar. Tek kötü yani çok fazla sigara içiyor olmaları. Burada sokak çalgıcıları da harika. Sokakta neredeyse mükemmele yakın bir caz konseri dinleyebilirsiniz. Varşova, en az üç-dört gün geçirerek doya doya keşfedilmesi gereken çok güzel bir şehir. Kültür ve sanat adına inanılmaz zenginlikler sunuyor. Eğlence hayatı da çok renkli. Mağazalardan ya da otelinizden isteyebileceğiniz haritayı elinize alıp, şehirdeki her yeri keşfetmeniz mümkün.

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/11/15/kardes-sehir-varsova

Sabah Gazetesi Tatil eki – 15.11.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.