İtalya’nın kuzeyinde yer alan Bologna, neredeyse 1 buçuk saatte ulaşabileceğiniz ve 2 günde keyifle gezebileceğiniz harika bir Roma dönemi şehri. Bolonez sosa ismini veren, dünyanın en eski üniversitesini içinde barındıran, Eğik Kuleleriyle sizi şaşırtıp, dünyanın en güzel dondurmasını ikram eden ‘Kızıl Şehir Bologna’ !

Bologna, Kızıl Şehir lakabını hem binalara rengini veren kırmızı tuğlalardan, hem de sol siyasi görüşü benimsemesinden dolayı almıştır. Tarihin en eski üniversitesine de ev sahipliği yapan bu şehir, Bolonez sosuyla, Neptün Çeşmesi’yle, katedralleri ve saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Bologna, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Emilia- Romagna bölgesinin başkenti ve İtalya’nın zengin şehirlerinden biri. Sokaklarında gezinirken bir yandan şık mağazalarıyla bu zenginliği size hissettirirken, diğer yandan da sokak pazarlarıyla samimi ve sıcak duyguları da beraberinde getirir.

Bologna’ya iniş yaptıktan sonra, hava alanından tren istasyonuna kalkan otobüslerle yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Tren istasyonunda diğer şehirlere de bilet alarak, Venedik yönüne ya da Toskana Bölgesine yolculuğunuzu uzatabilirsiniz.

İstasyondan yürüyerek, Park of Montagnola’yı geçip, Via dell’Indipendenza caddesinden şehri keşfe başlayabilirsiniz. Eğer cuma ya da cumartesi günlerinden birine rast geldiyseniz, yolunuz sizi Piazza dell’8 Agosto ( 8 Ağustos Meydanı)’daki pazara çıkaracaktır. Çantadan ayakkabıya, giysiden şarküteriye ne isterseniz bulacağınız bu pazarda kendinizi kaybetmeniz mümkün.

Via dell’Indipendenza, sizi doğrudan Piazza Maggiore ve şehrin sembolu olan Neptün Çeşmesi’ne çıkarır. Bu çılgın Deniz Tanrısının adını alan çeşme, 1563-1566 yılları arasında yapılmış. Meydanın dört yanındaki binalarla, kafelerden birinde alacağınız bir kahve ile 2000 yıllık tarihi seyretmeniz mümkün. Salaborsa Kütüphanesi, Palazzo D’Accursio, Palazzo dei Notai, San Petronio Bazilikası, Palazzo del Podesta ve Palazzo Re Enzo meydanın etrafını  kuşatan tarihi yapılardır.

Salaborsa Kütüphanesi, 19. yüzyılda şehrin ekonomi merkezi iken bu gün kültür merkezi haline gelmiştir. Aynı zamanda, zengin kütüphanesi sayesinde insanların buluşma noktasıdır. Piazza Maggiore’ye yerel halk kısaca ‘Piazza’ der. Palazzo D’Accursio 13. yüzyıldan beri halen belediye binası olarak kullanılmaktadır. Bologna’lı Papa 13. Gregory, Madonna ve İsa Peygamber’in heykeli duvarlarını süsler. İçerisindeki salonları gezmek ve meclis üyelerinin şık toplantı alanlarını görmek ayrı bir keyiftir. Özellikle de ‘Kırmızı Salon’u!

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/06/14/kizil-sehir-bologna

Sabah Tatil eki – 14.06.2015

Kızıl-Sehir-Bologna
Kızıl Şehir Bologna

20150614_115456 20150614_115517

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.