İspanya denince ilk aklınıza gelenler flamenko ya da boğa güreşleri mi? Ancak İspanya bundan çok daha fazlası… Ülkenin tüm güzelliklerini bir arada yaşamak istiyorsanız uyumayan şehir Barselona gidilecek ilk adres!

Barselona, İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Avrupan’ın en eski başkentlerinden. O dönemde Kartacalılar’ın kurduğu bu güzel şehir, tarih boyunca çeşitli uygarlıkların elinden geçmiş ve bugün de olduğu gibi Akdeniz ticaretinde önemli bir liman olarak yer almıştır. Barselona, 1978’de Katalonya Özerk topluluğunun merkezi olduğu günden beri resmi dil İspanyolca gibi gözükse de halkın çoğu tarafından Katalanca konuşulur ve ‘castellers‘ olarak adlandırılan halk kendini Katalan olarak görür.

YÜRÜYEREK GEZEBİLİRSİNİZ

Barselona, çoğu Avrupa şehri gibi yürüyerek gezilebilen bir şehir. Özellikle yaz tatili için tursitlerin tercih noktalarından biri. Deniz ve güneşin yanı sıra, lezzetli mutfağı ve mimarisi de bu tercihin sebeplerinden biri…

Bugün şehre baktığınızda bence Barselona’yı şekillendiren dahi mimar Antoni Gaudi. Yedi eseri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olan Gaudi’nin Barselona’daki en önemli yapıtı La Sagrada Familia Kilisesi

Gerçi bu kilisenin yapımına 1882 yılında Villar isimli başka bir mimar başlamış, ancak bir yıl sonra görev Gaudi’ye geçmiş. Ne yazık ki bu kilise kendisine pek uğurlu gelmemiş ve yapımı sırasında düşerek hayatını kaybetmiş. Halen bitmemiş olan ve 2026’da tamamlanması planlanan kilise bu yüzden ‘ Bitmeyen Kilise’ olarak da bilinmekte.

Casa Mila (La Pedrera olarak da bilinir), Casa Batllo ve Park Güell de en az La Sagrada Kilisesi kadar ilgi gören diğer yapıtları. Salvador Dali, Joan Miro, Pablo Picasso da Gaudi kadar şehre damgasını vurmuş diğer sanatçılar.

Öncelikle nerede kalalım derseniz Catalunya meydanı civarı en merkezi bölgesi derim. Hem yürüyerek, hem de otobüs kullanarak bu meydandan gezilecek her yere kolayca varmanız mümkün.

Catalunya meydanından şehrin en bilinen caddesi La Ramblas‘ya inerek sahile doğru yürümeye başlayabilirsiniz. La Ramblas’dan denize doğru indiğinizde sizi Akdeniz’i işaret eden Kristof Kolomb’un heykeli karşılar.

Parmağının gösterdiği yön aynı zamanda yat limanını da işeret eder. Limandaki tahta köprüden geçerek ufak bir markete ve dünyanın en büyük Akdeniz temalı akvaryumuna çıkabilirsiniz. Giriş ücreti 20 Euro olan L’aquarium Barcelona‘da çeşitli balık türlerini görebileceğiniz gibi, cesaretiniz varsa köpek balıklarıyla dalış da yapabilirsiniz.

GAUDI’NİN APARTMANLARI

Yine Catalunya meydanından yukarıya doğru çıkarsanız Passeig de Gracia caddesinde sırasıyla Casa Batllo ve Casa Mila karşısınıza çıkar. Gaudi’nin en az La Sagrada Familia Kilisesi kadar ziyaretçi alan mozaik ve camlarla yapılmış, yamuk pencereleri olan rengarenk Casa Batllo’nun ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş adeta dalgalan ve metal balkonlarıyla ilgi çeken Casa Mila’nın içini de görmek isterseniz 20 Euro civarında gezmeniz mümkün.

Bu cadde aynı zamanda lüks markalara da ev sahipliği yapar. Catalunya meydanından Park Güell’e giden 24 numaralı otobüse binerseniz, bu caddeyi boydan boya görme şansınız olur.

Catalan Müzik Sarayı, bir diğer Katalan modern sanat eserlerinden biri. Domenech I Montaner tarafından yapılmış olan bu bina, yine UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde ve aynı zamanda muhteşem bir konser salonu.

Ailesiyle birlikte 14 yaşında Malaga’dan Barselona’ya taşınan ve bir süre burada yaşayan Pablo Picasso, ‘Mavi Dönemim‘ dediği eserlerini burada yaratmış. 1963 yılında açılan Picasso Müzesi’nde sanatçının bir çok eserini görmek mümkün.

Eğer bir pazar sabahınız varsa Barselona’da muhakkak piknik yapın. Önce hemen her köşe başında olan dükkanlardan sandviç, kruvasan gibi kahvaltılık malzemelerinizi alın ve Zafer Anıtı’nın (Triumphal Arch) önünde baloncuklar çıkaran ve onları yakalamaya çalışan çocukları seyrederek yürümeye başlayın.

Yolun sonu size muhteşem bir parka çıkaracaktır: Parc de la Ciutadella! İçinde aynı zamanda kayıkla gezebileceğiniz bir göl olan parkta ağaç altında piknik yaparak pazar gününe bir İspanyol gibi başlayın.

Pikniğin ardından yürümeye devam edip Barceloneta Beach‘e çıkın. Dört buçuk kilometre boyunca Port Olympic yat limanından Torre Sant Sebastia‘ya kadar uzanan bölge, 1992 Olimpiyatları öncesinde harabe iken, bugün Barselona’nın deniz, güneş ve eğlence merkezi.

Tüm sahil boyunca bir çok plaj var. Bunlardan en popüler olan Barcelonata Beach ve Sant Miquel Beach. Gün boyunca voleybol ve futbol oynanan plajda, pazar akşamüstü partileri de oldukça popüler.

YAPMADAN DÖNMEYİN
Barselona’da teraslar bir yandan şehri seyrederken diğer yandan keyif yapmanın en güzel yolu. Hotel 360’ın terasına çıkın.
La Boqueria ya da St. Catherine’s Markette tropik meyveler ve kızarmış yeşil biber yiyin.
Parc de la Ciutadella’da piknik yapın.
Barcelonata Beach’de sahile yayılın.
Los Tarantos’da flamenko gösterisi izleyin.
Tapas ve paella yiyin.
Buzlu yüzde 100 doğal meyve suyu için ya da meyveli çubuk dondurma yiyin.
Çikolata müzesini ziyaret edin.
Camp Nou Stadyumu’nda maç izleyin.
Pazartesi günleri öğlene kadar birçok mağaza kapalı, unutmayın!

FATOŞ PUR

Sabah Gazetesi Tatil eki – 21.06.2015

 

barselona

Yazı için: https://www.sabah.com.tr/turizm/2015/06/21/ispanyol-atesi-barselona

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.