Venedik’e bağlı adalardan Murano, Burano ve Torcello farklı özellikleriyle ziyareti hak ediyor. Venedik gezisinden sadece bir gün çalarak bu adaları görebilirsiniz.
Kanalları, kanalda süzülen gondolları, çizgili tişörtlü gondolcuları, Rialto ve Ahlar köprüleri, maskeli festivali ve sanatla iç içe yapılarıyla belki de dünyada reklama gerek kalmaksızın en çok turist çeken şehirlerden biri Venedik. Kendi bir ada olduğu gibi, bir de kendine bağlı adaları var. ‘Lagün Adaları’ adıyla bilinen bu adaların her biri ayrı bir özelliğe sahip ve bu yönleriyle en az Venedik kadar ziyareti hak ediyor. Venedik’ten alınan günlük kombine feribot biletiyle gayet rahat bir şekilde geçilen bu adaları bir gün içinde gezmek mümkün. İçlerinde en popüler olanları Murano, Burano ve Torcello.

RENGARENK EVLER, GÖZALICI DANTELLER
Burano’da gelenleri sıcacık bir ortam karşılıyor. Rengarenk evler ve her yerde karşınıza çıkan dantellerle bir masal dünyası gibi. Bu adanın ünü balıkçı evlerinden ve dantel işçiliğinden geliyor. Sevimli Burano, rengarenk evlerinin suya yansımasıyla, özellikle fotoğrafçılar için bulunmaz bir adres. Aynı zamanda Torcello’nun arkadan görüntüsü ve etraftaki küçük adaların da kadraja girmesiyle, oldukça estetik görüntüler yakalanabiliyor. Renkli evlerle süslenmiş daracık sokaklar ve daracık kanallar genellikle nispeten daha büyük meydanlara açılıyor.

Burano-Venedik

Meydanlar, özellikle dantel satan dükkanlar ve küçük pastanelerle oldukça şirin. Söylentiye göre balıkçılık ile uğraşan erkekler denize açıldıklarında, eşleri onları beklerken dantel örermiş. Ünü dantellerden gelen Burano’daki Dantel Müzesi-Museo del Merletto’da geçmişten bugüne dantel yapımı ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Dükkanlardan oldukça uygun fiyata dantel Amerikan servisleri, peçeteler ya da bebek elbiseleri alabilirsiniz. Burano’da evlerin kapıları çoğunlukla açık. Rengarenk boyalı oluşları da aslında bununla ilgili bir söylentiyle anlatılıyor. Balıkçıklar genelde evlerine sarhoş döndüklerinden, kapılar da hep açık olunca yanlış eve girmesinler diye, herkes evini farklı bir renge boyamış. Sebebi nedir pek emin olmasam da, sonucunun oldukça güzel olduğu aşikar…

Yazının devamı için: Sabah Gazetesi Turizm Eki 17.04.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/04/17/venedikin-uc-silahsorleri-murano-burano-ve-torcello

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.