Yasemin kokusunun gül kokusuna karıştığı, portakal çiçeği ve menekşe tarlalarıyla bezeli Grasse’ta parfümün nasıl imal edildiğini görebilir, hatta kendi parfümünüzü yapabilirsiniz.

parfum-baskenti-grasse-morvaliz

Parfüm… Başlangıçta kötü kokuları bastırmak için yaratıldıysa da, sonradan insanoğlunun tutkusu haline gelmiş büyük bir buluş… Duygularımız etkileyen, kokusuna göre insanları sevmemizi ya da onlardan kaçmamızı sağlayan koku… Kimi zaman anılarımızı canlandıran, kimi zaman kişiyle ya da yer ile özdeşleştirdiğimiz, görünmez ama hep hissdilen bir tutku… Doğanın sunduğu binbir güzellikten faydalanılarak ortaya çıkarılan parfüm denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Fransa. Ama Fransa’da öyle bir yer var ki, parfüm ham maddesinde dünyanın yüzde 6, Fransa’nın ise üçte iki üretimini karşılıyor. Burası parfüm endüstrisinin başkenti. 18. yüzyıldan beri parfümün ham maddesinin üretildiği Grasse, aynı zamanda her yıl iki milyon turisti ağırlıyor. Gelenler parfüm müzelerini geziyor, parfüm imalatına tanıklık ediyor. Fragonard, Galimard ve Molinard kapılarını turistlere ücretsiz olarak açarak, parfümün nasıl yapıldığını gösteriyor. Hatta bu turlarda kendi parfümünüzü de yapma imkanı sunuyorlar.

Fransa’nın Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinin Provans kısmında kalan bu kasaba, her zaman güneşli ve çiçek kokan havası ile özellikle kış aylarında daha da tercih edilen bir sayfiye bölgesi. Deniz seviyesinden 350 metre yükseklikte ve sadece 20 km uzaklıkta olan kasaba, denizden gelen serin ve tuzlu havaya karşın, dört mevsim güneşli. Bu güneş de bölgede benzersiz çiçeklerin yetişmesine sebep olmuş. Özellikle burada yetişen gül ve yaseminin dünyada eşi yok. Dolayısıyla parfüm sektörü için bulunmaz nimet. Parfümün anahtar ham maddesi yasemin, güney Fransa’dan 16. yüzyılda buraya getirilmiş ve o günden bu yana yılda  yaklaşık yirmi yedi ton olarak ürün alınmaktadır.

Aslından Grasse’lılar evel ezel parfümeri işinde değilmiş. Orta çağda bölgede deri üretilirmiş ancak tabakhanenin kokusundan maalesef tüm kasaba berbat kokarmış. Bu kokudan dolayı, özellike bu kasabada üretilen deri eldivenler de tercih edilmezmiş. Günlerden bir gün Galimard, bu eldivenleri kokulu yaparak İtalyan Quenn Medici’ye hediye etmiş. Büyük sükse yaratan bu kokulu eldivenler kısa sürede tüm sosyetenin vaz geçilmezi olmuş. Ancak zaman içinde deriye gelen ağır vergiler yüzünden halk bu işten vaz geçmeye ve doğanın onlara armağan ettiği bu verimli topraklarda parfümün ham maddesi olarak çiçek yetiştirmeye başlamış. Aynı zamanda ağır kokuyu da bastırmak için ilk üretilen koku gül olmuş. Bu yüzden Grasse’ın gül kokusu çok ünlü

Yazının devamı için: Sabah Gazetesi Tatil Eki – 31.01.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/01/31/ziyaret-edin-cicekleri-koklayin-parfumunuzu-yapin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.