Romeo’nun Juliet’in kulağına aşk sözcükleri fısıldadığı romantik şehir Verona, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde aşık çiftlerin akınına uğruyor. Şehir kalplerle süsleniyor, çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Aşk! Dünyadaki her şey bu büyülü üç harfin üzerine kurulu değil mi sizce de? Nice şiirler, şarkılar, romanlar aşk için yazılmamış mıdır? Birçok savaş aşk yüzünden yaşanmamış mıdır tarih boyunca? Aşk yüzünden ölmemiş mi nice insanlar?…

Şöyle bir bakarsak tarihteki büyük aşklara, hepsinde de bir dram var. Ya da içinde dram olmayınca büyük aşk mı olmaz, bilemedim! Babil İmparatorluğu’nda en yakışıklı erkek Pyramus ve en güzel bakire Thisbe, evlenmeleri yasak olduğu için kaçmaya karar vermişler. Ancak o gece kız bir aslanın saldırısına uğramış. Aslandan kurtulmuş ama genç kızın kanlı peçesini hayvanın ağzında gören Pyramus, sevdiğinin öldüğünü zannederek kendini bıçaklamış.

Mark Antony ve Kleopatra‘nın imkansız aşkı yüzünden Roma orduları Mısır’a girmiş. Josephine, Napolyon kendisini terk edince üzüntüden ölmüş. Prens Edward, sevdiği kadın Wallis Simpson ile evlenebilmek için tacını terk etmiş.

Çar Nikolas ve Alexandra birlikte idam edilmiş. Tristan, amcası olan İrlanda kralı Mark’ın karısına aşık olunca, amcası yeğenini zehirli kılıçla öldürmüş, karısı Isolde ise kahrından hayata küsmüş.

Şah Cihan, 14. çocuklarını doğururken ölen eşi Mumtaz Mahal için Taç Mahal‘i inşa ettirmiş. Hürrem‘e aşkı uğruna evladını öldüren Kanuni Sultan Süleyman ve daha niceleri…

Bir de efsaneler ve masallar var aşk için yazılan… Gerçek midir hayal midir bilemediğimiz… Ferhat, aşkı Şirin‘in uğruna dağları delmiş. Leyla‘nın aşkından Mecnun olup yollara düşmüş KaysKerem ile Aslı, nice zorlukların ardından buluşsalar da, bir büyüye kurban gidip yanıp kül olmuşlar.

ROMEO VE JULIET
Masalıyla, gerçeğiyle bunca aşk yazarları da etkilemiş elbette… Özellikle de imkansız aşklar üzerine birçok romanlar, oyunlar yazılmış. İşte bunlardan en bilinenlerinden biri, William Shakespeare tarafından yazılan Romeo ve Juliet! Birbirine düşman olan Montegue ve Capulet ailelerinin çocuklarının imkansız aşkı!

Peki, 15. yüzyılda yazılmış bu destansı aşk hikayesi nerede geçer? Cevabımız Verona!

MEŞHUR BALKON
İtalya’nın Veneto bölgesinde, Milano ve Venedik‘e sadece birkaç saat uzaklıktaki Verona, UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alıyor. Gerek Romeo’nun Juliet’e serenat yaptığı meşhur balkonuyla, gerekse Antik Roma kalıntıları ile oldukça turistik.

M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren antik kapıları ile Roma ticaret merkezi olmuş. 1797’de Napolyon’un, daha sonra Avusturyalıların ve 1866’da ise İtalyanların eline geçmiş.

Aşk kokulu bu şehir aynı zamanda aşkla ilgili sorusu olanların Juliet’e yazdığı mektuplarla da ünlü. Zarfın üstüne sadece ‘Juliet Verona, İtaly‘ yazmak, mektupların yerine ulaşması için yeterli.

Gönüllülerden oluşan bir grup (www.jullietclub.com) bu mektupların hepsine tek tek cevap verip, bir nevi ‘Gönül Abla’ görevi görüyor aşk acısı çekenler için…

Juliet’in Cappello caddesindeki evi, Shakespeare’in Romeo ve Juliet hikâyesinde konu edilen ve Romeo’nun meşhur serenatını yaptığı balkonuyla meşhur. Söylentiye göre Juliet’in bronz heykelinin göğsünü tutan Verona’ya tekrar gelirmiş. Balkondan birbirine serenat yapan ve öpüşerek fotoğraf çeken aşıkları görebilirsiniz.

Gerçekte bu evin hikayedeki evle ilgisi yok. Eski eve 1936 yılında balkon eklenmiş ve Juliet’in evi olarak lanse edilmiş. 4 avro ödeyerek evin içini gezmek mümkün. Burada duvarlara aşk mesajları yazmak bir gelenek. Çıkıştaki hediyelik eşya satan dükkanlardan aldığınız her şeyin üstüne adınızı yazdırabilirsiniz. Birkaç sokak ötedeki, ‘Arche Scaligere Sokağı, 4 numara‘ adresindeki ev, Romeo’nun evi olarak ilan edilmişse de, pek ilgi görmediğini söyleyebilirim.

DONDURMA YİYİN
Piazza delle Erbe, Roma döneminden beri herkesin toplandığı, meyve ve çiçek pazarlarının kurulduğu, restoran ve kafelerle çevrili, havuzlu bir meydan. Özellikle lokaller için iş çıkışı, zeytin, cips ve spritz’le akşamüstü aperitiflerini alma yeri. Roman Arena ise I. yüzyılda elips şeklinde ilk yapımı gerçekleşen ve çok iyi korunmuş dünyanın üçüncü en büyük arenası.

1117’deki depremde büyük hasar gördüyse de, hala dünyanın en büyük opera mekanlarından biri olarak hizmet veriyor. İtalya’ya gidip de dondurma yemeden dönmek olmaz tabii. Dondurma için en doğru adres, Verona’nın en büyük meydanı olan Bra Meydanı.

ŞEHİR KALPLERLE SÜSLENİYOR
Romeo’nun Juliet’ine aşk sözcükleri fısıldadığı bu romantik şehir, “Eğer birine aşıksan onu Verona’ya getir” mottosuyla, 11-14 Şubat arasında dört gün boyunca, her yaştan aşıklara unutulmayacak bir Sevgililer Günü vaat ediyor.

Piazza dei Signori‘de kırmızı kalp şeklinde dev halının etrafında etkinlikler gerçekleştiriliyor. Canlı orkestralar şarkılarını aşk için söylüyor. ‘Verona in Love‘ (Aşık Verona) etkinliklerinden biri de ‘Kiss of Love‘ (Aşk Öpücüğü) adını taşıyor. Bütün çiftler bir dakika boyunca Piazza dei Signori’de öpüşerek aşklarını kutluyor.

Seal of Love‘ (Aşkını Mühürle) etkinliğinde ise, Cortile Mercato Veccio Meydanı’nda Gotik stilinde bir yazı ile çiftler isimlerini kağıda yazıp balmumuyla mühürleyebiliyor. Etkinlikler boyunca, Juliet Club’a gönüllü üye kaydı yaptırıp, bir günlüğüne Juliet olabilirsiniz. Gelen mektupları Miss Giulietta Capuleti (Juliet) olarak okuyup cevaplandırabilirsiniz.

Santa Maria Kilisesi‘nde Romeo and Juliet operasını izleyebilir ya da dünyanın en romantik maraton koşusu Giulietta&Romeo Yarı Maratonu‘na katılabilirsiniz. Etkinlikleri #veronainlove #seamiqualcuno ve #infairverona hashtagleri ile takip edebilir ya da oradaysanız bu etiketleri kullanabilirsiniz.

Verona’da Bunları Yapın

Lamberti Kulesi’nin tepesine tırmanın.
San Pietro Kalesi’nin dar merdivenlerinden yukarı çıkın ve çatıdan Verona’yı izleyin.
41 numaralı otobüsle Verona’nın en yüksek tepelerinden S. Maria di Lourdes’e gidin.
Duomo ve Garibaldi Köprüsü’ne çok yakın olan Carega’da, lokal restoranlardan birinde bir akşam geçirin.
San Pietro Kalesi’ne kısa bir yürüyüş yapın ve tepeden şehir merkezine bir göz atın.
Yaz ayları ise arenada opera izleyin.
Valpolicella ya da Soave’yi yerel bir rehber kiralayıp gezin.
At eti (cavallo) Verona’nın spesiyal yemeği, yiyip yemek size kalmış 🙂

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Tatil eki – 07.02.2106

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/02/07/eger-birine-asiksan-onu-veronaya-getir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.