Rengarenk doğası, festivalleri ve zengin mutfağıyla Ordu ili bir hazine. Mısır unundan yapılan yağlaşı, galdirik otlu omleti, pancar çorbası tadılmayı hak eden lezzetlerinden sadece birkaçı.
Kendine has doğası, tarihi ve zengin lezzetleriyle Karadeniz bölgesini gezi listesine eklemeyen yoktur sanırım. Ama bilindik rotaların aksine bölge, bir de gizli bir cevhere sahip ki… Adeta bir göreni kendine aşık edip defalarca gitme, hatta oradan hiç ayrılmama isteği yaratıyor. Nereden mi bahsediyorum? Ordu ilinden.
Tokat, Sivas, Samsun ile Giresun’un çevrelediği Ordu’nun geçmişi, M.Ö 4. yüzyıla kadar dayanıyor. O dönemde halk arasında Bozukkale olarak bilinen bu bölgede, Kotyora (Kut Yöresi) adıyla kurulmuş. Zaman içinde, Perslerden Pontus Krallığı’na Roma İmparatorluğu’ndan Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu bereketli topraklar. Bugün ise zengin doğal güzelliği, kendine has zengin mutfağı ve yayla turizmiyle yerli ve yabancı tüm gezginlerin göz bebeği, ilgi odağı.

KARALAHANA BURADA PANCAR
Çeşitli lezzetleriyle öne çıkan bu şirin kentte ne yenir derseniz, elbette sizi tipik bir Karadeniz mutfağı karşılıyor. Sabah kahvaltısında, mısır unu yağlaşı, galdirik otlu omleti ile kentin akasya balı ve pekmezi olmazsa olmazlardan. Karalahana, Ordu’da pancar olarak geçiyor. Meşhur pancar çorbası, her mekanda, her yerde karşınıza çıkıyor. Mısır ekmeği ile servis edilen bu çorba, tam bir Karadeniz lezzeti.
Turşusu ise tüm Karadeniz’de olduğu gibi burada da meşhur. Ordu denince fındıksız olur mu hiç? Dağı taşı fındık ağaçlarıyla kaplı yörede, fındık ve fındık ezmesi için fazla söze gerek yok zaten. Mısır ekmeği, tabii ki tüm Karadeniz’de olduğu gibi bu kentte de gün boyu tüm sofralardaki yerini alıyor.

Bu noktada, pancarın çorbasının yanı sıra dolması ile diblesinin de (karalahananın dip kısımlarının pirinçle kavrulmasıyla yapılan bir salata) Ordu mutfağının gözdelerinden olduğunu, galdirikin de, bahar aylarında gölgelik su kenarlarında ve nemli yerlerde yetişen ve Karadeniz mutfağında çok kullanılan bir bitki türü olduğunu belirtelim.

Yazının devamı için : Sabah Gazetesi Tatil Eki 03.07.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/07/03/binbir-cesit-lezzetiyle-ordu

Sabah-Gazetesi-Tatil-Fatos-Pur-Ordu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.