Masmavi denizi, şık otellerin süslediği sahillerinin yanı sıra tarihi mekanları ve gece hayatıyla Nice, dünya jet sosyetesinin de göz bebeği.

Cote d’Azur, 60’lı yıllardan bu yana film yıldızlarının ve dünya jet sosyetesinin dilinden düşmeyen Fransa’nın doğu sahilleri. Nice, Cannes ve St. Tropez‘yi içine alan bu kıyılar, yaz tatili denilince belki de Avrupa’nın en çok tercih edilen bölgesi.

Nice_Fransa

Bu gözde kıyıları birlikte keşfetmeye ne dersiniz? Fransa’nın 26 bölgesinden biri olan bu sahil bölgesi, Provence-Alpes-Cote d’Azur diye adlandırılıyor. Kısaca PAÇA olarak da biliniyor. Fransa’nın güneydoğusundaki bu kıyılar Akdeniz’e uzanırken, Alp Dağları ile İtalya ile de komşu. Bölgenin merkez şehri ise Marsilya.

FRANSIZ RİVİERASI
Dünyaca ünlü Fransız Rivierası da bu bölgede. Çok sayıda ünlü ve zengini ağırlayan bu kıyı şeridi, Toulon’dan İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor. Sahildeki önemli şehirlere ise, Altın Palmiye ödülünün verildiği Cannes, plajlarıyla ünlü Saint-Tropez ve Nice. Ayrıca Monako Prensliği de burada.

Fransiz-Rivierasi

Nice, Riviera bölgesinin başkenti. Aynı zamanda Fransa’nın da beşinci büyük şehri. Gelin birlikte gezelim bu şehri…

Burası büyük şehir olmanın avantajıyla beraber dezavantajını da sunuyor ziyaretçilerine. Bir yanda kültür, alışveriş ve lezzet zenginliği, diğer yanda korkunç bir trafik, suç oranının yüksekliği. Grafitili sokakları ise ayrı bir görsellik katıyor şehre. Masmavi gökyüzü ile pırıl pırıl denizine eşlik eden tropikal bitkileri ise bu güzel tabloyu tamamlıyor.

Bu genel özelliklerinden tarihine bir göz atarsak, 18. yüzyılda İngiliz aristokratlarının gözdesi olan Nice, 19. yüzyıl sonlarında ılıman kış ikliminin de cazibesiyle zenginliğinin doruğuna ulaşmış ve günümüze kadar neredeyse bozulmadan bu tarihi stilini korumuş.

Yunanların kurduğu ve döneminde bir Roman başkenti olan bu şehir daha sonraları, sinema yıldızlarının da tercihi olmuş. Matisse ve Chagall gibi sanatçılar Nice’in ışığından ilham alarak soyut çalışmalarıyla izlerini bırakmışlar. Yıllarca Savoy Krallığı’nın parçası olup, 1860’da Fransa’ya katılan Nice, halen kendi lehçesi, mutfağı ve gelenekleriyle belki biraz muhafazakar ama asla dinlenmeyen bir şehir.

NİCE’DE YAPMADAN DÖNMEYİN

 • Zebra Plajı‘nda denizin ve güneşin keyfini çıkarın. En iyi bikininizi giyin çünkü bölgenin en şık ve en havalı plajı. Yarım günlük şezlong fiyatı 12 avro.
 • Hotel du Cap Eden Roc‘u da mutlaka görün.
 • Eski Nice’teki La Goulette Restoranı‘nın balık çorbası çok lezzetli. Ekmeğin üzerine sarımsak ezmesi sürüp çorbaya atmak burada adetten.
 • Belle Socca ise Eski Nice’in ayaküstü bir restoranı. Burada da atıştırmalık deneyebilirsiniz. Nohut unundan yapılan pankek olan Socca ile tapası deneyebilirsiniz.

CANNES, MONAKO VE MONTE CARLO
Her saat cıvıl cıvıl olan şehir, müze ve sergileriyle sanatseverlere de hareketli bir gece hayatını tercih edenlere de çeşitli fırsatlar sunuyor. Nice’i gezmeye Melekler Koyu’ndan (Promenade des Anglais) başlayabilirsiniz.

Pırıl pırıl denize, uzun uzadıya kumsallar ile hareketli plajlara sahip bölgede, güne başlamak için bu nokta iyi bir tercih. Ben her seyahatime, turizm ofisine uğrayıp harita ve gerekli bilgileri alarak başlarım. O nedenle hemen sahildeki ofisten gerekli bilgi ve broşürleri aldım. Siz de benim gibi sahil boyunca dizilmiş plajların önünden yürüyüp, kentte gezilecek yerlerin planını yapabilirsiniz.

HEM HAREKETLİ HEM KEYİFLİ
Nice, küçük ama keyifle gezilecek bir kent. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi, şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ama bu kenti gezmenin başka bir yolu da var: 8 avro’ya minik gezi treniyle şehri keşfedebilirsiniz. Minik trenle, görülmesi gereken yerlerin tek tek önünden geçiyorsunuz.

Otantik-Tren-Fransa

Sonra, en yüksek noktadan Nice’i seyredebiliyorsunuz. Güzel bir seyirden sonra aşağıya yürüyerek inmek ise bence şehri gezmenin en keyifli yolu. Yürüyüş yolu, sizi Eski Nice’e ulaştırıyor.

Eski Nice, çamaşır asılı evleriyle biraz İtalya havasında. Ne de olsa komşu! Çiçek pazarının da olduğu Cours Saleya, eski şehrin en büyük caddesi. Etrafında sağlı sollu birçok restoran ve mağaza sıralanıyor.

Biz La Voglia adında bir İtalyan restoranını tercih ettik. Porsiyonları inanılmaz büyük ve çok lezzetli. Kişi başı yaklaşık 20 avro gibi bir hesapla doya doya yiyebileceğinizin garantisini verebilirim.

BİRBİRİNDEN ŞIK OTELLER
Gelelim Nice’in sahillerine. Keyifli plajlarla sıralı sahilin en göz alıcı yanı, yan yana dizilmiş birbirinden şık otelleri. Efsane otel Negresco, belki de fotoğrafı en çok çekilen oteller listesindedir. Tavanındaki desenleriyle meşhur otelin içine girebilmek biraz zor.

Hotel-Negresco-Fransa

Nice Gezilecek Yerler

 • Vieux Nice (Eski Nice)
 • Promenade des Anglais (Adını 1882’de inşasına ilk para sağlayan İngiliz cemaatten almış kıyı yolu)
 • Cathedrale St-Nicolas, Lympia Limanı
 • St- Paul de-Vence (asma köylerinin en bilineni)
 • Cours Saleya
 • Palais Lascaris (17. yüzyıl barok sarayı)
 • Chapelle de la Misericorde (barok kilisesi)
 • Place St-Francois (18.yy’dan kalma saat kulesi)
 • Opera Binası
 • Quartier de Malonat (eski şehrin otantik bölgesi)

AKLINIZDA BULUNSUN
Tüm şehirlerde olduğu gibi Nice’de de yollar çok dar ve park ciddi bir sorun. Bu yüzden kiralama şirketleri size büyük bir araba verirse sevinmeyin. Büyük arabalara ilgi yok. Yolların darlığı ve park sorunundan dolayı kimse büyük araba kiralamayı tercih etmiyor.

KENTİN YÜRÜYÜŞ PLANI
Nice’i yürüyerek gezmek isteyenlere bir de ‘Nice Yürüyüş Rotası‘ oluşturdum:

Turizm bürosundan (Promenade des Anglais-No:5) yürümeye başlayıp, kentin ana meydanı Place Massena’ya gitmek için Avenue de Verdun’dan sola dönün. Rue Alexander Mari üzerindeki Vieux Nice’e gitmek için karşıya geçerken binaları, bahçeleri ve süslemeleri seyredin.

Saga Rue de l’Opera’ya dönün ve sonra başta şekerlemeci Auer (No:7) ve zeytinyağcı Alziari (No:14) olmak üzere köklü dükkanların bulunduğu Rue St-Francois-de- Paul’e gitmek için sola dönün.

Ünlü çiçek pazarı için Cours Saleya’dan devam edin ve eski kentin havasını solumak için küçük Rue Gaetan’a dönün.

Cicek-Pazari-Fransa

Eski kentten ayrılmadan önce, Palais Lascaris Katedrali’ni, Aziz Francois balık pazarını ve dükkanlarla dolu Rue Pairoliere’ı görmeyi ihmal etmeyin.

Place Garibaldi’nin sakinliğine ve 18. yüzyıldan kalma uyumuna karşın, müzenin barındırdığı modern sanatı takdir ederek bir saat harcayabileceğiniz muhteşem Mamac icin Rue Dr-Ciaudo’yu takip edin. Malikanelerin bulunduğu Boulevard Carabacel’ı da gezin.

Magenta’da kültürü unutun ve alışveriş yapın. Bütçeniz elveriyorsa, Chantecler’deki güzel bir yemekle yürüyüşünüzü sonlandırabilirsiniz.

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Tatil eki 12.06.2016

https://www.sabah.com.tr/turizm/2016/06/12/isildayan-sehir-nice

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.