Bir dizi tepeceğin üstüne kurulmuş, inişli çıkışlı yokuşları, sarı tramvayı ve çini kaplamalı tarihi evleri ile göz alıcı Lizbon !

Bence Avrupa’nın en samimi şehirlerinden biri olan Lizbon, ilk gördüğünüz andan itibaren sizi büyüsüne alır ve ne kadar görseniz de bir sonraki sefer için sizi çağırır. En heyecan verici yanı ise bir yandan son derece Avrupalı iken, diğer yandan Emevi etkisiyle rengarenk ve motiflerle dolu oluşudur. 18. yüzyılda Araplar tarafından getirilen çinicilik, şehre damgasını vurmuş. 18 yüzyılda krallar ve aristokratların ne kadar zengin olduklarını göstermek, 19. yüzyıldan sonra ise binaları yağmurdan korumak için kullanılmış olan çiniler bu gün şehre bir anlam ve farklılık katıyor. Ne yazık ki 1 Kasım 1755’de, Jamaika’dan bile hissedilen depremde birçok bina yıkılmış, çıkan yangınlarda yanmış ve sular altında kalmış. Neyse ki, bu gün eski şehir olarak adlandırdığımız, Baxia, Chiado ve Bairro Alto ise günümüze kadar gelmiş ve eski çinilerle kaplanmış binaların büyüsü şehirde devam edebiliyor.

Lizbon, şu anda Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri. Ulaşım için taksi kullanmak akıllıca, çünkü mesafeler yakın ve ücretler çok uygun. Ancak Avrupa’nın en güneşli şehirlerinden biri olan Lizbon’u keşfetmek için en güzel yöntem aslında yürümek ve kaybolmak. Fakat söylemem gerekir ki, inişli çıkışlı tepelerini yürüyebilmek oldukça kondisyon ister. Şehri dolaşmanın diğer bir keyifli yanı ise, tarihi tramvaylara binmektir. Özellikle 28 numaralı tramvay, yerel halkın ulaşım aracı olmasına rağmen, turistlerin de göz bebeğidir ve bu yüzden özellikle Martim Monitz’den binmeye çalışırsanız uzun bir kuyruğu beklemeyi göze almalısınız. Ancak aynı yerden kalkan diğer tramvaylarla da (mesela 12 numara) aynı keyfi almak ve 28 numaralı tramvayın gittiği Graça bölgesine çıkmak mümkündür. Öte yandan daha az turist çeken 25 numaralı tramvaya binerseniz, nehir kıyısına inerek Lapa ve Estrela’dan geçip çok daha keyifli ve uzun bir güzergahı takip edebilirsiniz. Miradouro da Graça’dan Lizbon’un ve kalenin muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/05/31/sari-tramvayin-pesinde-lizbon

Sabah Gazetesi Tatil eki – 31.05.2015

Sabah tatil eki Lizbon

Sarı tarmvayın peşinde Lizbon Sabah Tatil eki

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.