Fransa deyince en az Paris kadar akla gelen diğer bir bölgedir Provans. Tarihi köyleri, taş evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve lavanta tarlaları ile sizi adeta bir film karesinin içine çeker. Marsilya’dan başlayıp batıya doğru çıkarak Provans bölgesindeki bu köyler ve kentler tek tek keşfedilebilir.

Araba kiralamak bölgeyi gezmenin en kolay yolu olacaktır ancak yollar çok dar ve park yeri her zaman sorun olduğu için mutlaka ufak araç kiralamanızı öneririm.

Yarım günde gezilebilecek olan Marsilya, ülkenin en eski kentlerinden biridir. 2600 yıl önce Orta Asya’dan gelen Yunanlı göçmenler tarafından kurulmuş ve bugün Fransız müziğinin, futbolun ve dünyanın en lezzetli balık yemeği “ bouillabaisse”nin yurdu.

Bu eski kente biraz tepeden bakabilmek için Notre-Dame-de-la-Garde katedraline çıkabilirsiniz. Bu kilise Marsilya’nin başlıca simgesidir. Kentin en yüksek tepesine yerleşmiş ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir.

Marsilya’nın limanı olan Vieux Port, tekneleriyle ve restorantlarla kent sakinlerinin ve turistlerin eğlenmek ve pazardan balık almak için toplandığı yerdir. Burada yerel lokantalarda balık çorbası içebilir ve Marsiya’nın geleneksel kurabiyesi ‘Navette’den tadabilirsiniz. Eski Şehir (Old town)’da kısa bir gezinti yaptıktan sonra köylere doğru yola çıkalabilir.

Yaklaşık 1 saatlik uzaklıktaki en sofistike köylerden biri Aix-en-Provence , çeşmeleri ile meşhur. Her köşe başında harika bir çeşme görmeniz mümkün. Kendine adeta çınar ağaçlarından bir tavan yapmış olan Cours Mirabeau kentin ana caddesidir ve sağlı sollu tüm mağazalar ve restorantlar bu caddeye sıralanmıştır. Caddenin arka sokakları ise, görülmesi gereken Aix’ın eski şehridir.

Hızlı bir keşif için Cezanne’ın izinden Arnavut kaldırımlı yollardan yürüyerek pazara varılabilir. Bölgenin en sofistike ve hareketli kenti olan Aix-en-Provence çeşmeleri kadar pazarları ile de ünlüdür.

Her Salı ve perşembe, bir yandan taze meyve ve sebzeler, meyve pazarının hemen bitişiğinde ise çiçek pazarı ve giysi pazarı da bulunmaktadır.

Avignon, nehir üzerindeki tarihi köprüleriyle meşhurdur. Ancak ne yazık ki, 22 tarihi köprüden günümüze sadece 4 tanesi kalmıştır.

Yazının devamı için:

http://www.sabah.com.tr/turizm/2015/05/24/lavanta-kokulu-koyleriyle-provence#

Sabah Gazetesi tatil eki – 24.5.2015

sabah tatil eki lavanta kokulu köyler provans

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.