Aylar süren heyecandan sonra valizler kapandı ve Provans gezimizin ilk durağı olan Marsilya Havaalanı’na iniş yaptık. Araba kiralama işlemlerinin ardından, hızlıca Marsilya’nın limanı Vieux Port’a vardık.

Vieux Port, eğlence tekneleriyle ve kıyısını süsleyen restorantlarla beraber inip çıkan liman, kent sakinlerinin şenlik yapmak ve pazardan balık almak için toplandığı yer.

Limana indiğimizde, rastgele oturduğumuz restoranın garsonunun Türk olduğunu fark edip, gezilecek yerler için biraz bilgi istedik. Daha önce yapmış olduğumuz çalışmalardan çıkardığımız her soruya: ‘Orda görecek hiçbirşey yok!’ cevabını alıp, birden bire renkli görüntülerle karşımıza çıkan Gay Festivali‘ne de rastlayınca, limanda kalıp bu eğlenceli ortamda kalmayı tercih ettik.

Marsilya-Gay-Festivali
Marsilya Gay Festivali

IMG_8074 IMG_8054 IMG_8048_1

2600 yıl önce Orta Asya’dan gelen Yunanlı göçmenler tarafından kurulan Marsilya, Fransız müziğinin, futbolun ve dünyanın en lezzetli balık yemeği “ bouillabaisse” nin yurdu. Aynı zamanda ülkenin de en eski kenti.

Notre-Dame-de-la-Garde Katedrali, bu eski kente biraz tepeden bakabilmek için en güzel yer. Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesi. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve altından Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. (ücretsiz)

IMG_8095_1 IMG_8094

Kalbimizde lavanta tarlalarının ve taş evlerin olduğu eski kentler olduğu için Marsiya’ya az vakit ayırarak, yeniden Aix-en-Provence’a doğru yola koyulduk.

Marsilya Görülecek yerler:

*Vieux Port – Bu eski liman kenti, eğlence tekneleriyle ve kıyısını süsleyen restoranlarla beraber inip çıkan liman, kent sakinlerinin şenlik yapmak ve pazardan balık almak için toplandığı yer.

*Notre-Dame-de-la-Garde – Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesi. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. (ücretsiz)

*La Panier ve Vieille Charite – Marsilya’nin en eski mahallesi. Yunanlıların buraya yerleşmesinin ardından göçmenler de burada yaşamlarını sürdürmeye devam etmiş. Küçük sokaklar, farklı aksanlar ve kültürlerle farklılığını korumakta. En göze çarpan yanı, artık mükemmel bir kültür merkezine donüştürülmüş olan 17. yüzyıldan kalma düşkünler evi La Vieille Charite. (giriş ücretli)

*Palais Longchamp – Görkemli II. Ampir üslubuyla bezenmiş 19.yüzyıldaki altın çağının en güçlü ifadesi. (giriş ücretli)

*Rue de la Tour – Marsilya’nin önde gelen moda yaratıcılarının toplandığı küçük bir sokak

Marsilya’da Dükkanlar:

*G Bataille – Marsilya’nin en iyi şarküterisi

*Souleiado – Provans’a özgü dokumalar, sofra eşyası, keten kumaş ya da giysiler satan bir dükkan

*Le Four des Navettes – Kentin en iyi fırını. 1781 yılından beri portakal çiçeğiyle tatlandırılmış ve tekne biçimi verilmiş geleneksel Marsilya kurabiyesi “navette” ile herkesin gözdesi

*Dromel Aine – 1760 yılından beri fantastik çikolatalar, tatlılar, nadir çaylar ve kahveler satan kaçırılmaması gereken bir Marsilya deneyimi

Marsilya’da Ne Yenir?

*Le Miramar – Kentin en iyi “bouillabaisse” ini sunan, terasından Eski Limanin manzarasının izlenebileceği bir Marsilya kurumu. (50-60 eur)

*Chez Madie“Pieds et paquets” ve “daube” gibi özel Provans yemekleri sunar. (30 eur’dan az)

*Chez Toinou – Marsilya’da deniz ürünü yemek için en iyi ve en ucuz yerlerin başında gelir. 15 eur’ya “plateau de fruits de mer” alınabilir. Gelenekseller icin midye& patates kızartması vardır. (40-50 eur)

Marsilya İçin Öneriler:

  • Stalingrad meydanının yanındaki Brasserie Danaides’de kahve molası verin.
  • Agaçlık Cours Joseph Thierry’yi ve ardından Longchamp bulvarını takip ederik Palais Longchamp’a gidin.
  • Longchamp parkından geçerek Place Marechal Foch’a gelip; muzisyenlerin ve sanatçıların toplandığı Cours Julien’e gitmek için La Liberation bulvarına girip soldaki Rue st. Savournin’e dönün.
  • Pazar yerinin merkezi Du Marche des Capucins meydanına kıvrılarak inip dükkanların eşliğinde Rue St Ferreol’u tırmanın.
  • Place de la Prefecture ve Rue Edmond Rostand’da galeri, antikacı ve ıvır zıvır tezgahlarını dolaşın.
  • Geziyi galeriler, restorantlar ve barlar bölgesi olan Thiars meydanında sonlandırın.
  • Le Caribou’da güzel bir yemek yeyin.
  • Le Mas D’Entremont otelinde akşam yemeği ( pahali) alın.
  • Old Town’da akşam gezintisi, Le Grillon’de antrikot ve şarap tadın.

Marsilya Gay Festivali’nin renkli görüntüleri için videomu izleyebilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.