2017’de aklınızdaki tüm yurtdışı turu tatillerini yapmak istiyorsunuz ama hem bütçenize uygun olan hem de vize işlemleri ile uğraştırmayacak ülkeler arıyorsunuz. Bunun için iyi planlanmış bir Balkanlar turundan daha iyisi yoktur. Balkanların bir kısmı Türkiye’ye vize uygulasa da birçok Balkan kentine vizesiz giriş serbest. Üstelik bu ülkelerde oldukça uyguna gezebilme imkanı bulacak, Türkçe konuşulan yerlerde memleket havası alacaksınız. Şayet kafanıza ister kayak turları, ister kültür turu, isterseniz yemek turu bahanesiyle de olsa bir Balkanlar turu fikrini koyduysanız pasaportunuzu alıp yola çıkın ve aşağıdaki rotayı izleyin.

Saraybosna

Balkanlar turu yapılacaksa bunun ilk durağı elbette Saraybosna olmalıdır. Kültürü, doğal güzellikleri, yemekleri ile birkaç günü kapsayan bir rota planı ile Saraybosna gezinizi hayata geçirin. Yaz, bahar ve kış ayları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Saraybosna’da gezilecek çok sayıda eser, yapı ve lokasyon bulunuyor. Büyük çoğunluğu Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma yapıları ile adeta kültür cenneti olan Saraybosna’nın görülecek yerlerinin başında Latin Köprüsü, Umut Tüneli, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Milli Kütüphane bulunuyor. Kış aylarında da ünlü kayak merkezleri ile profesyonel ve amatör kayakçıları ağırlıyor Saraybosna. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna gezisini bitirdikten sonra sırada ülkenin en özel yerlerinden biri olan Blagaj var. Buna Nehri üzerine kurulu bu doğal güzellik, Blagay Tekkesi olarak biliniyor. 17. yüzyılda yapılmış bir manastır olan ve dünyaca ünlü bir yapı haline gelen Blagay Tekkesi, dünya üzerindeki en etkileyici manzaralardan birine sahip. Saraybosna gezinize Blagay’ı da mutlaka dahil etmelisiniz.

Ohrid

gol-ve-sehir-manzarsi-ohrid

Makedonya’nın güzeller güzeli kenti Ohrid, doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği kadar ünlülerin de uğrak duraklarından biri. Makedonya turunuzu yalnızca Üsküp ile sınırlamayın. Turunuza Ohrid’i de mutlaka alın. Kristal berrak zümrüt yeşili anlamına gelen Ohrid, Makedonya’ya bu armağanı gerçekten vermiş. Tıpkı zümrüt yeşili bir renkteki göl etrafına kurulu Ohrid gezisinde birçok kilise, manastır ve taş sokaklar göreceksiniz. Öyle ki Ohrid’de yılın her bir günü için 365 tane küçük kilise yapılmış. UNESCO tarafından Kültür ve Tabiat Dünya Mirası olarak ilan eden Ohrid’de tekne turu yapmadan dönmeyin. Elbette bunu yapabilmek için Ohrid gezinizi yaz ya da bahar aylarına planlamanız gerekiyor. Ohrid’de gitmişken el yapımı parşömen kağıtlara çizili Ohrid resimlerinden birer tane kendinize almalısınız.

Sveti Stefan Adası

Vizesiz Balkanlar turunun en orijinal yerlerinden biri de Karadağ’da Budva’ya bağlı olan Stevi Stefan Adası oluyor. Kendine has coğrafi şekli ile Adriyatik kıyısında yer alan Sveti Stefan, her yıl yaz ayları yumuşak pembe kumlu plajları ve berrak suyu ile turist akınına uğruyor. Hollywood yıldızlarının favori tatil yerlerinden de biri olan Stevi Stefan Adası’nda dağınık halde duran onlarca tarihi köy mevcut. Bu haliyle Stevi Stefan, yalnızca Budva Riviera’sında değil tüm Akdeniz’de görebileceğiniz en farklı yerlerden biri oluyor. Balkanlar turunun incisi diyebileceğimiz Stevi Stefan Adası’nın Balkanlar turunuzun en güzel anılara sahip yerlerinden biri olacağından emin olun.

Tiran

Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun yıllar hakimiyet sürdüğü Arnavutluk, Türkiye’den son yıllarda oldukça turist çekiyor. Özellikle başkent Tiran, Balkanlar gezisine dahil edilen ülkelerden biri oldu. En ucuz Balkan şehirlerinden biri olan Tiran’da koskoca porsiyonları oldukça uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Balkanlar gezisine çıkacaksanız Tiran’ı hem yemekleri hem de ünlü Dajti Dağı için turunuza eklemelisiniz. Teleferikle çıkılan Dajti Dağı, Akdeniz semalarını görebileceğiniz nadir yerlerden biri. Tiran’ın merkezine indiğinizde ise görebileceğiniz diğer yerlerin başında Ulusal Tarih Müzesi, İskender Bey Meydanı, Ethem Bey Camii ve Büyük Park bulunuyor. Yazın Tiran gezisi yapacaklar için, Dhermi Plajı’nın güzel kumsalları ve berrak suyu da notlar arasına alınmalı.

Prizren

Kosova’daki kardeş şehir dediğimiz bir yer Prizren. Yoğun olarak Türklerin yaşadığı Prizren şehrini gezerken hemen her adımda Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait eserler görülür. Tarihi bir şehir olan Prizren gezisinde Sinan Paşa Camii, Taş Köprü, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Cuma Camii ve Prizren Kalesi görülecek yerlerin başında geliyor. Türkçe bilme oranı epey yüksek olan Prizren’de dil konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Şar Dağı eteklerine konumlanmış Prizren şehrinin fotoğraflık kent merkezinin yanı sıra Bistrica Nehri de ilgi uyandırıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.