Her bir şehri ve kasabası adeta ayrı bir tiyatro sahnesi olan ve aklımızı başımızdan alan Provans gezimiz devam ederken, Gordes‘e aşık olup, aklımızı ve kalbimizi orda bırakarak yola devam ettik. Heyecanımız artmaya başladı çünkü aylardır hayalini kurduğumuz lavanta tarlalarına doğru yola çıkmıştık. Havanın kapalı oluşu moralimizi bir nebze bozsa da, yolda görmeye başladığımız ufak tefek lavanta kümeleri bile yeniden heyecanlanmamıza sebep oluyordu.

IMG_8455 IMG_8525 IMG_8520

Bunlardan biri de yolumuzun üstündeki Lavanta Müzesi oldu.

IMG_8427 IMG_8442

Minik bir mola verip lavantanın geçmişiyle ve lavanta yağının çıkarılmasıyla ilgili ufak bir bilgi aldık. Müzenin bahçesindeki bir avuç lavanta bile bizi çok mutlu etmişti. Ancak bize lavanta ile ilgili bilgi veren kişiden bu sene yeterli lavanta yetişmediğini, tarlaların ne yazık ki fotoğraflardaki gibi olmadığını öğrendik.

Savignon ve Versole‘de daha yoğun tarlalar olduğunu söyledi ancak zamanımız kısıtlı olduğu için güzergahı değiştirmeden Abbaye Notre-Dame de Senanque‘a devam ettik.

Geldiğimizde gördüğümüz manzara bize rehberin haklı olduğunu hatırlattı. Yine de hava kapalı ve lavantalar az olsa da, katedrali gördüğümde kendimi aylardır baktığım o fotoğrafın içinde buluverdim. İşte Abbaye Notre-Dame de Senanque’in karşımızdaydı.

IMG_8508

Luberon’un mor lavanta tarlalarının çevrelediği Abbaye Notre-Dame de Senanque’in cephesi huzur yaysa da, geçmişi barış dolu değil. 1148 yılında kurulan Senanque, altın çağını görülmemiş bir zenginlik kaynağı olan birçok çiftliğe sahip olduğu 13. yüzyılda yaşamış. Ama 1544 yılında Valdocular tarafından yakılıp, yıkılmış. 1580 yılında veba baş göstermiş. 17. yüzyıla gelindiğince bu harap yapıda yalnızca iki keşiş kalmaktaymış. Fransız devrimi ve 19. yüzyıl manastır karşıtı yasaları da son derece acımasız davranmış. 1970’lerden bu yana manastırın varlıkları Association des Amis de Senenque’in himayesinde restore ediliyor ve burada daimi beş keşiş kalıyor.

Her şeye rağmen çok keyif aldığımız bu katedralden yola çıktık ve çok kısa bir süre sonra tepelerden aşağıya doğru arabayı sürerken ilerde gördüğümüz alabildiğine mor lavanta tarlası bize günün, belki de tüm seyahatin en güzel sürprizini sundu: Lavanta tarlası !

IMG_8616 IMG_8588

Abbaye Notre-Dame de Senanque Gezilecek Yerler:

 • Sault-en-Provence – Lavantalar, temmuz ve ağustos ayında çiçek açtığında, sarı katır tırnakları, altın rengi başaklar ve beyaz kayalarla birlikte mavi-eflatun renkte bir duvar halısı gibi. Kasabada bir de lavanta bahçesi var. (La Ferme aux Lavandes – giriş ücretli )
 • Abbaye Notre-Dame de Senanque – Lavantalar çiçek açtığında mor tarlalar tarafından kuşatılan Ortaçağ’dan kalma manastır. Giriş: 7 avro
 • Musee International de la Parfumerie, Grasse – Provans’in ıtırlı bitkileri çoğunlukla parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Bu müze, parfümün 3.000 yıllık tarihini hem pratiği hem de moda tarzlari içeren bir biçimde sunuyor. Müzede Chanel moda evinin ürünlerine ek olarak olarak, Marie Antoinette’in seyahat çantasi da dikkate değer.
 • Valensole Yaylası – Provans’ın Sault’tan sonraki ikinci lavanta yetiştirme alanı. Mavi ve eflatun renk dalgaları Riez-Digne-les-Bains yolu boyunca devam ediyor.
 • Domaine de la Citadelle – Film yapımcısı ve siyasetçi Yves Rousset-Rouard, bu üzüm bağına bir servet harcamış. Cotes-de-Luberon şarabı denenebilir ve bağda bulunan Tirbuşon müzesi ziyaret edilebilir.
 • Fontaine-de-Vaucluse – “Fontaine” (çeşme) aslında Avrupa’nın en güçlü doğal su kaynağı. Bu sevimli köyün olağanüstü ortamının 14. yüzyılda burada yaşayan İtalyan aşk şairi Petrarca’yla birleşmesi köyün romantik atmosferine katkı sağlamakta.

Abbaye Notre-Dame de Senanque’a Yakın Köyler:

 • Roussillon – Bu sevimli köy sıradışı bir manzaranın üzerine kurulmuş gibi. Kırmızı ve altın renkli toprak ve kanyonlarla garip doğa biçimleri çıkmış. Evler de kırmızı kireçten yapılmış olduğu için fotograf için ideal ötesi bir yer. Manzara müthiş.
 • Vacqueyras – Provans’ın en saygın şarap üretimi yapan köylerinden biri.
 • Gordes – Coulon Vadi’si üzerine asılmış, sevimli küçük köyün evleri birbirinin üzerine yığılmış gibi görünür. Burası daha çok ünlülerin ilgisini çekmiş.
 • Menerbes – Olağan üstü manzaralarıyla etkileyeci bir köy.
 • Seguret
 • Lacoste

Abbaye Notre-Dame de Senanque için Öneriler:

 • Confiserie Artisanale Denis Ceccon, Apt – Apt, meyve şekerlemelerinin başkenti. Bu mağaza geleneksel üretim yapıyor. Kayısıları denemeye değer.
 • Linda Lorentz, St Martin de Castillon – California’dan gelen Linda, Provansın en iyi keçi peyniri üreticilerinden biri. Köyden Viens’e tırmanan yolda ya da Apt pazarında ürünleri bulunabilir.
 • Gordes’de meydandaki heykelin olduğu yer,  “A good Year” filminde Marion Cotillard’ın garsonluk yaptığı kafenin olduğu yer. Burada tam bu meydanda bir kafede, ama mutlaka yeşil sonsuz manzaraya bakan bir balkonda şarap içilmeli.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.