Kapadokya deyince aklımıza gelen Peri Bacaları, balon turu ve kendinizi uzayda başka bir gezegende hissettiğiniz yeryüzü şekilleri gelir. Bu şekillerin 60 milyon yıl önce püsküren lavlarla oluştuğunu düşünürsek, ne kadar olağan üstü bir  yerde olduğumuzu bir kere daha anlarız. İlk tarihlerden bu yana insanlar, bu lavları oyarak, içlerine evler, kiliseler yaparak, kendilerine yaşam alanı yaratmışlar.

Pers dilinde ‘Güzel Atlar Diyarı‘ anlamına gelen Kapadokya turizm açısından dünyanın dikkatini çeken bir bölgedir.

KAPADOKYA GÖRÜLECEK YERLER

Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve öncelikle görülmesi gereken yerler olmasına rağmen Kapadokya sadece bunlarla sınırlı değildir.

DSC_0333-SNOW DSC_0284 DSC_0325 IMG_3837

Lezzet turizmi açısından bakarsak, keşfedilecek çok şey vardır. Kapadokya adı verilen bölge,  Nevşehir başta olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış ve her bölgenin de kendine özgü yöresel tatları var. Ama Nevşehir dendiğinde akla ilk gelen patates ve kabak çekirdeğidir.

Derinkuyu Yeraltı şehrine gittinizde çıkışta sizi hoş bir sürpriz karşılar. Hemen oracıkta rulo şeklinde kesilmiş, çıtır patates cipsini kızartıp elinize tutuşturuverirler. Belki de tadını unuttuğunuz  patatesi tattığınız anda, ikincinin de siparişini vereceğinizden emin olabilirsiniz.

IMG_4323 IMG_4324

Sabah güneşin doğuş saatiyle birlikte yapılan balon turunun ardından, bölgeyi gezmeye devam edin. Öğlen yemeğinizde Çömlek Kebabı‘nı mutlaka deneyip, üstüne de bir Türk kahvesiyle bu lezzeti tamamlayabilirsiniz.

IMG_3933 IMG_3902-SNOW

Yöreye özgü  yemişlerden alıp, akşamüstü saatlerinde ufacık kahvehanelerden birine girip, sıcacık yanan sobaların üstünde kestane pişirme keyfini de denemeden dönmeyin.

 

21 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.