Güzel atlar diyarı Kapadokya için söylense de, Güney Fransa’da atları ile meşhur bir  başka yer daha var. Siyah boğalar, beyaz atlar, pembe filamingolar ve Avrupa’nın tek kovboylarının yaşadığı, tuz düzlüklerini de kapsayan 20 bin dönümlük romantik bir bölge Camargue.

Biz de bunu öğrendik ve Avrupa’nın tek kovboylarını ve güzel atları fotoğraflayacağız diye, sabahın erken saatlerinde Aix-en-provence’in pazarını dolaştıktan sonra, hemen düştük yola..

Navigasyon bizi göle paralel, muhteşem ağaçlıklı  bir yoldan götürdü. Yol boyunca göldeki filamingoları gördük ancak hayalini kurduğumuz kovboylara, güzel atlara ve fotoğraflarda gördüğümüz pembe göle ne yazık ki rastlayamadık.

IMG_8162 Guzel-Atlar-Diyarı-Camargue

Buna rağmen az da olsa, doğduklarında siyah olup, yetiştiklerinde renkleri açılan Camargue atlarını gördük ve birkaç poz alabildik.

Civardaki hediyelik eşya satan dükkanlara uğrayarak, buraya özgü şarap ve tuz aldık. Yol uzun ve görülecek çok şey olduğundan tarihi Arles şehrine doğru yeniden yola koyulduk.

IMG_8176 IMG_8172

Camargue Gezilecek Yerler:

-Gines danışma merkezi – Bölgenin doğal ortamını sergilerle anlatan doğal bir üs.

-Parc Ornithologique de Pont-de-Gau – Danışma merkezinin hemen yanında bir kuş parkı. Giriş: 7 eur

-Domaine de Majanes – Turist treni, Vaccartes lagününün kıyılarında yerel bitki örtüsü ve hayvan topluluğunun arasında yol alıyor. Pazarları boğa güreşi düzenleniyor.

-Parc Naturel Regional de Camargue – Vaccares lagünü ve çevresi Camargue Ulusal Parkının genel merkezi La Capeliere’de yer alıyor. Merkezde güzel bir sunum eşliğinde eko-sistemlere ve iklim koşullarına ilişkin bilgi verilmekte. Giriş: 3 eur

-Les-Saintes-Maries-de-la-Mer – Çan kuleleriyle ve ana sokağıyla anılan eski köy. Musee Baroncelli’ye de ev sahipliği yapıyor. Müze girişi: 3 eur

 Öneriler :

  • Gerçek bir kovboy deneyimi yaşamak icin bir manade’i (çiftlik) ziyareti yapın.
  • Sivrisinekler sorun olacağı için yanınıza mutlaka sinek kovucu almayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.