2017 yılında Fidel Castro’nu ölümün ardından ilk 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere rotamı Küba’ya çevirdim. Hem ilk defa gittiğim bu adayı keşfetmek, hem de keşfederken Fidel’siz ilk Küba’yı filme alabilmek için… İşte dönüşümde Bein İztv’de yayınlanan belgeselimin, onların dilinden anlatımı:

”Yerlilerin dilindeki ismiyle; ‘Yaşamak için en güzel yer.’ Unesco‘nun araştırmasına göre, ‘En çok gidilmek istenen ülke.’ Tüm imkânsızlıklara rağmen, eğitim ve tıpta en başarılı ülkeler arasında bulunan Küba, seyahat yazarı Fatoş Pur rehberliğinde beİN İZ ekranında.

Fatoş Pur’un, çocukluğunda iki hayali vardı. Biri çizimler yapıp kıyafetler tasarlamak, diğeri de haritaya bakıp gideceği yerlerin hayalini kurmak. İlerleyen yıllarda hayatının yönünü seçmeye karar verdiğinde, tasarımcı olmayı seçti. Yıllar içinde tekstil dünyası ona güzel imkanlar sundu. Yerli ve yabancı, farklı kültürlerden pek çok insanla tanışıp, dünyanın çok çeşitli yerlerini gezme imkanı buldu.

Bütün seyahatleri sırasında fotoğraf makinesi hep onunlaydı. Çocukken evde dedesinden kalan kare format bir makinası vardı. ‘Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu’ diye anlatıyor. Zaman içinde fotoğrafçılık eğitimleri alarak, fotoğraf çekmeye başladı. Artık fotoğraf çekmek için yollara düşüyordu. Sonunda baktı ki fotoğraf dünyası olmuş. Dünya ise evi!

Şimdi ise seyahat etmek ve fotoğraf çekmek en büyük tutkusu. Yıllar içinde 34 ülkede, 200’ün üstünde şehir gezme şansı oldu. Şimdi bir yandan gezmeye devam ediyor, bir yandan da  hatıraların ve bilgilerin paylaşıldıkça bir anlamı olduğuna inandığı için, birikimlerini morvaliz isimli blogunda, ayrıca günlük bir gazetenin her hafta sonu yayınlanan seyahat ekinde ve farklı turizm sitelerinde paylaşıyor.

Fidel sonrası Küba, herkesin kafasında soru bir işareti.. Fatoş Pur da en çok görmek istediği ülkeye Fidel’in Adası’na doğru yola çıkıyor.”

http://www.beiniz.com/kusaklar/program-fidel-in-adasi-kuba

İlk Gösterim : 30.06.2017 21.55

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.