Denizli yolculuğumuzun ikinci gününde, güzel bir kahvaltının ardından, Denizi’ye 25, Pamukkale’ye ise sadece 5 km uzaklıkta olan termal bölge Karahayıt’a geçtik. Karahayıt oldukça küçük bir kasaba olsa da, Kırmızı Su Karahayıt’ın merkez ilçesi ve şifa aramaya gelenlerle dolu.

Karahayıt

Merkeze geldiğinizde, çarşısının içinden geçerek Kırmızı Su’ya ulaşıyorsunuz. Çarşı, küçük dükkanlar ve  sokak satışları ile tipik bir Anadolu kasabasında olduğunuzu hissettiriyor.

DSC_0014

Kırmızı Su, 25 ile 67 derece sıcaklığında ve  içerdiği minerallerden dolayı özellikle dolaşım sistemi, kireçlenme ve romatizma hastalıklarına iyi geliyor. Ege bölgesindeki aktif jeolojik faaliyetlerden ötürü sıcak olan su, içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı, yeşil ve beyaz traverten tabakaları oluşturmuş. Bu da suyun şifasının yanında, kayaların rengarenk oluşuyla göze de hitap ediyor. Özellikle de demir iyonunun fazlalığı kırmızı rengin yoğunlaşmasına sebep oluyor ve adını da buradan alıyor.

Karahayıt Kırmızı Su

Kaynağın çıktığı noktada su içilebiliyor. Gelenlerin çoğunluğu dipteki çamuru vücutlarına sürerek çamur banyosu yapıyorlar. 5000 yıldır şifa dağıttığı ve Kleopatra’nın da yıkandığı söylenen Karahayıt termal Tesislerini yerli ve yabancı pek çok turist ziyaret ediyor. Dolayısıyla bölgede otel sayısı oldukça yüksek. Hatta son dönemlerde, turizmin artmasıyla yerel halk da evlerini pansiyona dönüştürmeye başlamış.

DSC_0021

Oldukça küçük bir alan Kırmızı Su’yun başına çıktığımızda Ayşe bacıyı ve ‘Ayşe Bacı’nın yeri’ni gördük. YUrdumun güzel kadınları, evlerinde yaptıkları patlıcan, bamya, domates kurularını, incir, mısır, kekik, nar çiçeği gibi ürünleri satarak evlerine bir geçim kaynağı yaratıyorlar.

Karahayıt patlıcan kurusu Karahayıt Domates kurusu Karahayıt mısır

 

Kuru patlıcan dolması tarifini verdikten sonra bize ‘karlama’ikram etti. Karlama, orjinal dağ karının üstüne dökülen pekmezin ezilerek yapılmasıyla oluşan buzlu bir içecek.. Bize fazla tatlı geldi ve bardağın tamamını bitiremedik ama Ayşe bacılarla sohbetin keyfine diyecek yoktu.

20150830_115357

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.