2006 yılında İsrail’e gittiğimde dizlerimde ciddi bir sorun vardı. Pek bilinmez ama İsrail tıp konusunda oldukça ileri. Bu yüzden ameliyat noktasında gelen dizlerim için bir arkadaşım hemen oradan bir doktordan randevu aldı ve dayıları da orada yaşadığı için tereddütsüz atladık gittik İsrail’e. Bu topraklar ilginç bir hikayeye sahip. Bütün dinler buradan doğmuş. Ne yazık ki bu yüzden de Kutsal bölge Kudüs ve İsrail uzun yıllardır savaş halindeler. 1947’de İsrail devletinin kuruluşundan bu yanda, Arap ülkelerinin devleti tanımamasıyla başlayan savaş halen kutsal toprakların paylaşılamaması yüzünden devam ediyor. Düşünün ki yetmiş yaşındaki bir insan bile hayatında savaştan başka bir şey görmemiş. Gençleri söylemiyorum bile.

Kudüs’teki Mescid-i Aksa ve Ağlama Duvarı, bugün inanç turizminde dünyanın Kabe’den sonra en çok ilgi gören yerleri. Ama İsrail sadece inanç turizminden ibaret değil. Özellikle Hayfa (Haifa), denizi ve sahil boyunca uzanan çok keyifli kafeleriyle aslında yaz tatili için de tercih edilebilir. Aslında buralarda savaşa dair bir tedirginlik yok. Ama bilmeyenler elbette tercih etmez.

Benim dizlere ne oldu derseniz, ameliyatsız atlattım diyebilirim. 🙂 Bana dizlerime uygun yaşamayı öğretti oradaki doktor. Hatta ben ayaklandım da Hayfa mayfa gezdim İsrail’de… Ağlama duvarı ve orada gördüğüm kozmopolit tablo beni çok etkiledi. Rahipler bir yanda, askerler diğer yanda. Sanki hem bu dünyayı, hem de öte alemi korurcasına…

İsrail’de ne yedin derseniz sushi, sushi ve sushi diyebilirim. Hem arkadaşımın dayısı bir sushi ustasıydı, hem de gittiğimiz restoranlar bu konuda bir hayli iyi. Ama bir de ‘Humus‘ var ki es geçmemem gereken, o güne kadar yediklerime on basar diyebilirim. Aklınıza gelen her bir türü var. Limonlu, acılı, pastırmalı… Her biri birbirinden güzel. Arap etkisinden elbette uzak değil. Ne de olsa yıllardır iç içe yaşayan iki uluslar ve birbirlerinden çok etkilenmişler. Dolayısıyla kebap da burada harika. Mezeler de aynı şekilde. Her şey çok lezzetli.

Bu yolculuğumuzda hem dizleri ameliyattan kurtardım, hem de arkadaşımın ilk bebeğine hamile olduğunu orada anladık. Dolayısıyla her zaman aklımda kalacak yolculuklarımdan biri olacak. 🙂

 

9 Yorumlar

  1. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

  2. kudüs bir çok din tarafından kutsal görülüyor fakat sadece bir kesim buraya hükmediyor. Neden tüm ülkeler birleşip burayı özerk tüm inançlar için değerli ve ortak bir yer olarak korumaya almıyor. Global çağda sınır çizmek aptallık koca dünya şimdi küçük bir köy..

  3. oli mukava löytää Pirkalta luomumeetvurstia. Ja se oli hyvää meetvurstia, jos nyt meetvurstista tykkää 😉 eikä kovinkaan kallista kun harvoin sitä tulee ostettua! Muutenkin Pirkka panostaa hyvin luomutuotteisiin, eivätkä hinnatkaan ole päätä huimaavat!

  4. kudüs bir çok medeniyete ışık tutan islam alemin ilşk kıblesi olarakta bilinir ama bir avuç yahudi tohumu müslümanların kutsal yerini maalesef işgal etmekte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.