Yılın 330 günü güneşli olan ve Avrupa’nın belki de en güzel iklimine sahip Menton, adeta bir kartpostal görünümünde. Arkasına aldığı Alpes-Meritimes bölgesinin mis gibi havasını Akdeniz esintisi ile birleştiren, İngiltere kraliçesi Victoria dahil pek çok İngiliz, Rus ve Amerikalı aristokratın da gözdesi olan bu güzel şehirde her yıl dünyanın en ilginç festivallerinden biri olan Limon Festivali gerçekleşiyor.

Her sene başka bir tema ile gerçekleşen Limon Festivali (La Fête du Citron), bu sene 85. yılında, Hindistan’ın meşhur film sektörü Bollywood teması ile 17 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında İngilizlerin icat ettiği bu Fransız Rivierası’nda, limon kokuları arasında yapılıyor.

Limonları ile meşhur Menton, ‘La Cité des Citrons’ yani ‘Limon Şehri’ olarak da anılıyor. Cennetten kovulduktan sonra Melekler Koyuna gelen Adem ve Havva’nın Menton’a uğradığı ve Menton’daki ilk limonların Havva tarafından dikildiği söyleniyor.

Limon Festivali, 1934 yılında küçük bir sergi olarak başlamış. Ancak ilgi büyük olunca, yıldan yıla büyümüş ve şimdi 85. yılını kutluyor. 17 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında, limon ve portakal ile aklın alamayacağı gösteriler, heykeller ve sergiler yapılıyor. 230 binden fazla ziyaretçi ve 145 ton limon ve portakal ile belki de bu bir rekor!

Festival süresince pazar günleri saat 14.30’da, denize paralel uzanan Promenade du Soleil yani güneşli sahil boyunca ‘Golden Fruit Parade’ ile konfetiler fırlatan dansçılar, narenciye ile yapılmış boyları on metreye uzanan heykeller, kıyafet balosuna gidercesine kılık değiştirip geçit yapan sanatçılar, çiçeklerle süslenmiş dev kayıklardaki gösteriler ile oldukça göz kamaştırıcı.

Biovès Bahçeleri ise, sarı ve turuncu tonlarında renklere bürünüyor, tıpkı Riviera güneş batışı gibi…Festivalin her yıl ayrı bir teması oluyor. Bu seneki teması ise Bollywood. Her sene daha da şatafatlı olan süslemeler, bu yıl da Hintli dans ve müzik ritmini kullanarak Bollywood dünyasını yakalıyor. Tüm duyulara hitap edecek benzersiz gösteriler ile Hindistan’ın ünlü sineması dünyası bu yıl Menton’da farklı bir şekilde çıkıyor karşımıza. Gündüzleri çiçeklerin binbir tonuyla ziyaretçilerini selamlayan bahçeler, gecenin inişiyle başlayan ışık şovları ile başka bir hal alıyor.

Bu yıl kaçırılmaması gereken bir etkinlik de, bir Hint geleneği olan ve baharın gelişini kutlayan Holi! Hindistan ve Nepal’de kutlanan Holi festivalinde, sabah bembeyaz kıyafetlerle yollara dökülen insanlar, renkli boyaların birbirine atılması ile gün sonunu rengarenk bitirirler. Uyum için yeşil, iyimserlik için turuncu, canlılık için mavi, mutluluk ve sevgi için kırmızı boyalar atılır. İnsanlar geleneksel müzik eşliğinde şarkı söyler ve dans eder. E, bu senenin teması Bollywood olunca Holi de atlanmamış ve Menton bu yıl Holi Festivali ile renklerine renk katıyor.

20 gün süren bu festivalde, yaklaşık 240 bin ziyaretçi bekleniyor. 200 sanatçı festivale katılıyor. 145 ton limon ve portakal kullanılıyor. Bir metrekareye 45 kilo portakal ve 30 kilo limon düşüyor. İnsan bunca meyvenin heba oluşunu düşününce biraz da üzülmüyor değil tabi.

Sadece limonlar değil tabi bu festivalde sergilenen… Orkideler de festivalin gizli kahramanları… Palais de l’Europe’da aynı tarihler arasında, dünyanın en güzel orkideleri, renkleri, şekilleri ve muhteşem kokularıyla sessiz sedasız ve ücretsiz bir şekilde sergileniyor. Fransa, İtalya, Hindistan derken kendinizi birden bir uzakdoğu ülkesinde hissetmeniz de cabası…

Sadece Limon festivalini ziyaret etmek için belki Menton’a gitmeyebilirsiniz. Ancak şehrin güzelliği Monaco ve Monte Carlo, Nice ve İtalya’ya sadece yarım saat uzaklıkta oluşu. Bu yakınlıktaki Monte Carlo ve Nice’in cazibesi, aynı tarihlerdeki Nice Karnavalı ve Mandelieu’daki Mimosa kutlamaları, Menton’ı havalı bir Riviera turu için ideal bir merkez yapıyor.

2017 Menton Limon Festivalindeyken…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.