Kuzey ışıkları, ilk çağlardan itibaren insanların adını koyamadıkları, kah korkup, kah mutlu oldukları bir doğa harikası. İlk çağlarda insanlar, ışıkların Tanrıların gazabı olduğunu düşünür korkarlarmış. Sonraki yüzyıllarda ise iyiye işaret olduğuna inanmışlar. Işıklar çıktığından başlarına iyi bir şey geleceğine inanmışlar. Çeşitli filmlere, çeşitli yazarlara konu olmuş. Yüzyıllar boyunca neden olduğu anlaşılamayıp çeşitli fikirler öne sürülmüş, bir çok filozof teoriler üretmiş.

Kutup Işıkları Nedir?

İşin aslı yakın çağlarda anlaşılmış. Aslında son derece basit bir açıklaması olan doğa olayı. Güneşteki patlamalar sırasında, kopan parçacıklar dünyanın çekim etkisiyle atmosfere girip, oksijen ve nitrojen atomlarıyla çarpıştığından ortaya rengarenk bir ışık seli çıkıyor. Karşılaştığı atoma ve yüksekliğe göre de renk alıyor: Yeşil, kırmızı, mavi, mor gibi..

Aurora Borealis olarak bilinen kutup ışıkları, kutup bölgelerinde yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olarak açıklanıyor. Gökyüzünde görülen bu ışıklardan Kuzey yarım kürede oluşanlar Aurora Borealis, güney yarım küredekiler ise Aurora Australis olarak adlandırılıyor. Yunanca’da kuzey rüzgârı Boreas olarak adlandırılırken, Aurora kelimesi, Roma şafak tanrıçası anlamına geliyor.

Güney kutbunun kuzey kutbuna göre dar olması, güney ışıklarının bir ölçü daha güç izlenmesine neden oluyor. Kuzey ışıklarını izlemeye gitmek daha popüler olsa da aslında güney ışıkları da kuzey ışıkları ile aynı görsel şöleni sunuyor. Güneş’ten gelen solar rüzgârlardaki elektron yüklü parçacıkların atmosferle etkileşmesi sonucunda ise renkli ışıklar oluşuyor.

Kuzey Işıkları nerede izlenir?

Peki nereden izlenebiliyor bu ışıklar? Kutup daireleri (arctic circle), kuzey ve güney kutbuna yakın dünya haritasında Oğlak dönencesi, Yengeç dönencesi ve Ekvator çizgisi ile birlikte gösterilen beş büyük enlemden biridir. Işıklar da bu enlemler görülür ve Kuzey kutbunda olursa Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) , güneyde olursa da Güney Işıkları (Aurora Australis) adını alıyorlar.

İşte bu Kutup dairesinin üzerinde dizilmiş olan şanslı bölgeler de, bu müthiş gökyüzü olayına şahit olabiliyorlar. Norveç’in kuzey kısımları da bu bölgelerden biri. Özellikle Tromso, bulunduğu lokasyon itibariyle ışıklarının en iyi gözlemlendiği noktalardan ve bu yüzden her yıl ekimden mart ayına kadar sırf bu yüzden binlerce turisti kendine çekiyor.

Bunun dışında Svalbard (Norveç), Kakslauttanen (Finlandiya), Reykjavik (İzlanda), Jukkasjärvi (İsveç), Caithness Sahili (İskoçya) Kuzey Işıklarının en güzel görüleceği bölgeler arasında yer alıyor. Ayrıca Kanada, Kuzey Işıkları’nın görülebildiği bir çok bölgeye sahip. Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia ve British Columbia gibi bölgelerde Kuzey Kutup Işıkları izlenebilir.

Kuzey Işıkları Tromso, Norveç
Kuzey Işıkları Tromso, Norveç

Tromso

Ben de bu hafta, ayağımın tozuyla Tromso‘da yaşadığım bu muazzam deneyimi sizlerle paylaşmak istedim.

Macera sevenlerin şehri Tromso, yazın ‘Gece yarısı Güneşi’ kışın ise, ‘Polar geceler’ ile, özellikle Kuzey Işıkları avcılarının vaz geçilmez adresi. Botanik bahçesi, çeşitli müze ve kiliseleri, sanat galeri ve fiyord evleri ile şehir gezginlerine hitap ettiği gibi, dağcılık, kayak, kano, buzda balıkçılık, kar safarisi, balina safarisi, köpek ve geyik kızakları ile de doğa severlerin tercihidir.

Arktik Kutup Dairesi’nin 350 km kuzeyinde yer alan Tromso, pırıl pırıl bir gökyüzü ile özellikle eylülden marta kadar gökyüzündeki ışık danslarıyla belki de dünyada Kuzey Işıkları’nın görülme ihtimalinin en yüksek olduğu bölge. Kuzey kutbuna oldukça yakın olan şehirde, kışın hava sıcaklığı eksi 24 dereceye kadar düşebiliyor.

Etrafı dağlar ve fiyortlarla çevrili Tromso’da, aynı zamanda Sami Kültürü de sizi karşılar. Sami’ler, Norveç’in yerel ve bilge halkı. Norveç adı ‘Kuzey yol’ anlamına gelen ‘Nordweg’ten geliyor. Kuzeyden gelen Samilerle, Finliler Norveç’in ilk halkıdır. Tromso ise, halen Samilerin en çok yaşadığı yerlerden biri.

Kuzey Işıklarını çekebilmek için teknik bilgi şart.
Kuzey Işıklarını çekebilmek için teknik bilgi şart.

Kuzey Işıkları Nasıl Fotoğraflanır?

Böylesine görsel bir şölen elbette belgelenmelidir. İzlemek bile ayrı bir keyif iken, bir de fotoğrafını çekerseniz gerçekten inanılmaz bir deneyimi sonsuzlaştırmış olursunuz. Tüm gece fotoğrafları gibi, uzun pozlama yapılacağı için ekipmanın olmazsa olmazı sağlam bir tripod olacaktır. Mümkün olabilen en geniş açı ve en açık diyaframa sahip lens ise ikinci şart.

Kuzey ışığı fotoğrafı çekmek için:

*Sağlam bir tripod
*İyi bir DSLR ya da aynasız fotoğraf makinesi
*Geniş açı lens ( Mümkünse 10-20 ya da 14 mm)
*2,8 diyafram (4 de olabilir ama daha uzun pozlamak ya da ISO’yu daha arttırmak gerekebilir)
*800-1250 ISO
*8-20 saniye arası pozlama gerekir.
Tripod, makine ve lens sağlandıktan sonra, fotoğrafın kaç saniye pozlanacağı ortama bağlıdır. Ay ışığı ya da çevreden gelen ışıklar fazla ise 8 saniye ve 500 ISO yeterli olur. Ama ışıklar azaldıkça ISO artmalıdır.

Kuzey ışıkları (Aurora Borealis)
Kuzey ışıkları (Aurora Borealis)

Pozlama süresini uzatmak, ışığın hareketinin netsizliğini sağlayacağı için, kısa pozlama ve yüksek ISO daha net çizgiler yakalanmasını sağlar. Yine de her şeyden önemlisi ortam olacaktır. Pozlama süresi ve ISO için en doğru karar, o anda yapacağınız denemeler sonunda ortaya çıkar.

Güneşten gelen ve kutuplardaki manyetik alanlara sürüklenen elektrik yüklü parçacıkların yol açtığı Aurora Borealis olağanüstü bir görsel şölen sunuyor. Gökyüzündeki bu tuhaf ve renkli ışımalar halinde görülen ‘Kuzey Işıkları’ dünyanın kutup bölgelerine pek çok turist çekiyor.

13 Yorumlar

  1. Bir yangın söndürme tüpü satıcısı olarak bu tür doğal olayları görmek beni son derece heyecanlandırıyor. Kuzey ışıklarını bize sergilediğiniz için teşekkürler.

  2. Ayak sağlığı ve ayak kokusu önlemleri alan bir firma olarak bu tür doğal olayları görmek beni son derece heyecanlandırıyor. Kuzey ışıklarını bize sergilediğiniz için teşekkürler.
    Yanıtla

  3. Paslanmaz boru, paslanmaz fitting ve paslanmaz profil üretici ve satıcısı firmadan biri olarak bu tür doğal olayları görmek beni son derece heyecanlandırıyor. Kuzey ışıklarını bize sergilediğiniz için teşekkürler.

  4. Paslanmaz boru, paslanmaz fitting ve paslanmaz profil üretici ve satıcısı firmadan biri olarak bu tür doğal olayları görmek beni son derece heyecanlandırıyor. Kuzey ışıklarını bize sergilediğiniz için teşekkürler.

  5. Paslanmaz boru, paslanmaz fitting ve paslanmaz profil üretici ve satıcısı firmadan biri olarak bu tür doğal olayları görmek beni son derece heyecanlandırıyor. Kuzey ışıklarını bize sergilediğiniz için teşekkürler.

  6. Number Van Turizm firmamız gezi seyahat ve turistik turlar da sizlere taşımacılık, servis ve kiralık araç konularında yardımcı olacaktır.
    Muhteşem kuzey ışıkları Kutup daireleri soğuktan çıkan efektlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.