Fransa’nın Provans bölgesine bakacak olursanız, bir çok sanatçının buraya yerleşmiş olduğunu göreceksiniz. Elbette haksız sayılmazlar. Uçsuz bucaksız lavanta tarlaları, Orta Çağdan kalma evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları, renkli panjurlarla minik pencereleri kendi başına adeta bir tablo gibi. Uçtan uca bir çok sevimli köy ve kasaba barındıran bölgede; tarihi binaları, meydanlardaki çeşmeleriyle, turizm ve şarap alternatifleriyle St. Remy de Provence de bunlardan sadece biri.

Biz de Provans seyahatimize devam ederken, La Baux’dan çıktıktan sonra, dönüş yolumuzu biraz uzatmak pahasına Provans’ta sevimli bir köy St. Remy de Provence’ı da görmek istedik. Buradaki nerdeyse tüm küçük köylerde hayat akşam sekiz civarında bitiyor. Biz de en azından akşam yemeğimizi başka bir köyde yeriz düşüncesiyle, bu sevimli köye geldik. İki köyün arası dokuz kilometre olmasına rağmen, köye vardığımızda artık hava iyice kararmaya yüz tutmuştu

st-remy-de-provence-fransa st-remy-de-provence-fransa st-remy-de-provence-fransa

Gündüz gözüyle olmasa da, kentin tarihi merkezini süsleyen 15. ve 16. yüzyılda inşa edilen malikanelerin siluetlerini gördük. Meydandaki küçük kiliseden yürüyerek ana caddeye vardık. Yolumuzun üstünde karşımıza çıkan sevimli kız, bize neşe kattı.

IMG_8357 IMG_8368 IMG_8376

Sokakta yürüyen çok az insan olmasına rağmen, restoranlar tıklım tıklım doluydu. Bir İtalyan lokantasında biraz bekleyerek yer bulduk ve inanılmaz lezzetli bir akşam yemeği oldu. Ancak Aix en Provence‘a otele dönüş için yetmişbeş kilometre gideceğimizden, yemekten hemen sonra yola çıktık. Uzun bir günün sonunda,yorgun ama dolu dolu geçirdiğimiz günden dolayı çok keyifliydik.

IMG_8358 IMG_8377

St. REMY DE PROVENCE GÖRÜLECEK YERLER

Bu masal köyde Saint-Rémy Meydanı, Saint-Rémy Kilisesi görülecek yerler arasında.. Eğer seyahatiniz yaza denk gelirse bir çok festival de rastlama olasılığınız yüksek. Aynı zamanda Van Gogh’un tedavi gördüğü akıl hastanesi St. Paul de Mausole’de bu kasabada yer alıyor.

Bunun yanında komşu kasabalar Van Gogh’un son dönemlerini yaşadığı Arles’da tarihi Roma kalıntıları, Papaların şehri Avignon da sadece yarım saatlik bir araba sürüşüyle varılabilecek eşsiz kasabalardan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.