Otelimizdeki zengin kahvaltının ardından, arabayı Aix-en-Provence merkezinde bir otoparka bırakıp, alışveriş merkezinin ortasına çıktık. Biraz alışveriş yapıp,meydandaki dev çeşmeden yukarı çıkarak Cours Mirabeau’ya yürüdük. Aix-en-Provence, çeşmeleri ile meşhur ve her köşe başında harika bir çeşme görmeniz mümkün. Cours Mirabeau, kendine adeta çınar ağaçlarından bir tavan yapmış olan kentin bu ana caddesi ve sağlı sollu tüm mağazaları ve restorantları bu caddede bulabilirsiniz. Caddenin arka sokakları ise,görülmesi gerekn Aix’ın eski şehri..

Aix-en-Provence bölgenin en sofistike ve hareketli kenti. Çeşmeleri kadar pazarları ile de ünlü. Halen faal olan termal kaynaklarından dolayı Romalılar, adı “Aix”e dönen kente “Aquae Sextius” adını vermişler.

Kent, bağımsız Provans’ın başkenti olduğu 12. ve 15. yüzyıl arasında bir kültür merkezi olarak gelişmiş. 19. yüzyılda ise ressam Paul Cezanne ile ünü bir kere daha artmış.

Biz de Cezanne’ın izinden Arnavut kaldırımlı yollardan yürüyerek pazara vardık. Taze meyve ve sebzeler inanılmaz çekici duruyorlardı. Meyve pazarının hemen bitişiğinde, çiçek pazarı ve giysi pazarı da bulunmakta.

Görülecekler :

Cours Mirabeau – Aix’in 1650 yılında inşa edilen görkemli ana bulvarı, çınar ağaçlarının oluşturduğu bir yeşillik tunelidir. Zarif malikaneler, çeşmeler ve kuzey tarafında canlı kafelerle zenginleşmiştir.
Atelier Cezanne – 1901 yılından ölümüne kadar Cezanne’in stüdyosu olan mekanda sanatçının aletleri, mobilyaları ve natürmort konuları olduğu gibi korunmuştur. Giriş : 5,50 eur
Rue Gaston-de-Saporta –Belediye binasından katedrale doğru uzanan cadde Eski Kent’in ticaretle renk ve hayat bulan en hareketli caddesidir.
Quatier Mazarin – Aixli asillerin 17. ve 18. yy’da inşa ettikleri güzel malikanelerin bir kısmı burada yer alır. Küçük sanat galerinin ve antikacılarin bulunduğu sakin bölgede aristokrasinin tüm ağırbaşlı havası hissedilir.
Aix pazarı – Salı, perşembe ve pazar günleri kentin bütün eski meydanlarını işgal eder. Place des Precheurs’dan başlaynp Place de Verdun’dan geçip Place de l’Hotel de Ville’e varan sokaklar taze meyve ve sebze, giysi ve antika satan tezgahlarla doludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.