Lavanta tarlalarının içinde çocuklar gibi eğlendikten sonra, otele dönüş için yola çıktık. Yolumuzu yine biraz uzatmak pahasına, bir köyü daha görüp öyle denelim istemiştik. Çünkü araştırmalarım sırasında aklımda kalan bir köy daha vardı: Adeta Arizona gibi görünen kızıl kayaların üstüne kurulmuş bir köy Roussillon !

roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa

Luberon dağının eteklerine kurulmuş, belki de buranın en güzel tabiatına sahip Rossillion, tüm dolambaçlı yollarına rağmen gidip görmeye değer. Belki de Fransa’nın en etkileyeci köylerinden biri.

Dünyanın en büyük hardal ocaklarının bulunduğu bu köyde toprak, kırmızı, sarı ve kahverenginin tüm tonlarıyla ortaya adeta bir sanatçının paletinden büyülü bir yağlıboya tablo çıkarmış. Evlerin rengarenk cepheleri ve renkli panjurlar da bu tablonun birer parçası. Sokaklarda kaybolmak burada çok keyifli.

roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa roussillon-provans-fransa

Aniden karşınıza çıkan bir balkondan uçuşan mor tüllerin arasından bir çok sanat galerisini ve muhteşem restorantları ya da  tüllü şapkasıyla küçük Fransız edasıyla yürüyen şirin bir kız çocuğunu görebilirsiniz.

IMG_8800 IMG_8790 IMG_8814

Roussillon köyüne girer girmez, onun atmosferine kapılacaksınız. Sokaklarda ve meydanlarda dolaşmak ve hatta kaybolmak için zaman ayırın. Evlerin hardal renkli cepheleri, rengarenk boyalı panjurlar ve kapılar, güneşin üstlerine vuruşuyla renkten renge dönüyorlar. Roussillon köyü, her haliyle kesinlikle ziyareti hak ediyor.

5 Yorumlar

  1. c’est nullllllll !!!Daniel Bilalian une honte pour le sport français !!tout ça pour se taper sur france 2 1 film de merd cliente ou Les enquêtes de Murdoch sur france 3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.