Kuzey Işıkları avcılarının vazgeçilmez adresi olan Tromso, botanik bahçesi, müzeleri, galerileri ve fiyort evleri ile şehir gezginlerine hitap ederken doğaseverleri de unutmamış. Şehirde dağcılık, kayak, kano, buzda balıkçılık, kar safarisi, balina safarisi, köpek ve geyik kızakları gibi çeşitli aktivitelere katılmak mümkün.

Norveç’in Tromso şehri Arktik Kutup Dairesi‘nin 350 km kuzeyinde yer alıyor. Şehir, pırıl pırıl bir gökyüzü ile özellikle eylülden mart ayına kadar Kuzey Işıkları’nın görülme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden.

Kuzey Kutbu’na oldukça yakın olan şehirde, kışın hava sıcaklığı -24 dereceye kadar düşebiliyor. Etrafı dağlar ve fiyortlarla çevrili Tromso’da gelenleri Sami kültürü karşılıyor. Samiler, Norveç’in yerel ve bilge halkı. Norveç adı ‘Kuzey yolu’ anlamına gelen ‘Nordweg’ten geliyor.

Kuzeyden gelen Samilerle, Finliler Norveç’in ilk halkı. Tromso ise halen Samilerin en çok yaşadığı yerlerden biri.

Tromso’ya gelmek için çok neden olsa da, özellikle kış aylarında yapılan ziyaretlerin başlıca sebebi Kuzey Işıkları’nı izlemek. Kuzey Işıkları’yla ilgili olarak akıllı telefonlara çeşitli uygulamaları indirmek mümkün. Bu uygulamalar sayesinde görülme olasılığı yüksek olan ya da en iyi görüldüğü yerler takip edilebilir. Bununla beraber 995 NOK (Yaklaşık 370 TL) karşılığı, ışık avına çıkaran tur firmaları da var.

RENKLİ SOSYAL YAŞAM

macera-sevenlerin-sehri-tromso
Ancak Tromso, Kuzey Işıkları ile sınırlı değil. Aynı zamanda üniversite şehri olduğundan, oldukça renkli bir sosyal yaşam ve gece hayatı var. Merkezde birçok kafe ve restoran bulmak mümkün.

Fakat kış aylarında havanın eksi 24’lere kadar soğumasından dolayı hayatın erken bittiğini de hatırlatalım. Ekim-mart arası akşam üstü dört civarında güneş batıyor, bu saatlerden sonra dışarıda nadiren insanlar görülüyor.

Tromso’da yapılabilecek farklı etkinlikler var. Bunlardan biri Balina safari. Ekim sonundan ocak ayına kadar gemilerle çıkıp, katil balinalar da dahil olmak üzere pek çok çeşidi izlemek mümkün. 1200 NOK (450 TL) karşılığında otele gidiş-dönüş de dahil dört-beş saatlik bir gezi yapılabilir.

Haskilerle (Sibirya kurdu) ya da geyiklerle kızak yapmak buradaki bir diğer popüler etkinlik. Özellikle geyiklerle yapılan gezide Sami kültürünü, turistik de olsa bir nebze tanımak mümkün. 1000-1800 NOK (370-670 TL) arası çeşitli fiyatlar karşılığında bir saati aşkın gezi yapılabilir. Geziye giderken, sıcak tutacak içlikler giymeyi unutmamak gerekiyor.

Snowmobile safari, geleneksel gezinin kar motorları ile yapılan hali. 1695 NOK (630 TL) karşılığı, otelden kalkış ve dönüş dahil neredeyse yedi saat süren bir geziyi içeriyor.

Akşam yapılan gezilerde ışıkları da görmek mümkün olabiliyor. Tromso’da yakın adalar ve fiyortları gezmeyi de ihmal etmemeli.

Eskiden soğuktan korunmak için evlere balina yağı sürerlermiş. Bu yağ bir süre sonra ahşabın renginin değişmesine yol açar, değişik renkli evlerin ortaya çıkmasına neden olurmuş. Sonradan bu geleneği devam ettiren halk evleri kendileri renkli boyamışlar. Fiyortların muhteşem manzaraları ile renkli evler birleştiğinde ortaya son derece fotografik görüntüler çıkıyor. Senja, Ersfjord ve Kaldfjord, girintili çıkıntılı doğası, renkli evleri, çatlak buzları ile özellikle fotoğrafçıların tercih ettiği yerlerden.

macera-sevenlerin-sehri-tromso

İSTER OTELDE KALIN İSTER EV KİRALAYIN
Tromso merkez olduğu için, araba kiralayarak buradan günlük gezilerle diğer bölgelere gitmek bence en doğrusu. Özellikle gece ışık avına çıkılacağından ya bir tur almalı ya da araba kiralayıp ışık izleme noktalarına gidilmeli.

Bu yüzden merkezdeki oteller yada B&B (bed&breakfast) tipinde konaklamalar uygun. Ancak Norveç’e özgü ve ‘cabin’ adı verilen renkli evleri kiralamak da bir seçenek. Hatta bazı evler deniz kenarında olduğundan, balık avlamak için teknesi de fiyata dahil oluyor. Norveç’in pahalılığı göz önüne alındığında iyi bir seçenek olacaktır.

ELBETTE SOMON YEMELİ
Norveç, tüm Avrupa’da yaşam standardının en yüksek olduğu ve dolayısıyla da neredeyse dünyanın en pahalı ülkesi. Balıkçılık bu ülkede son derece gelişmiş. Tromso’da da tüm ülkede olduğu gibi çok sayıda balıkçı kasabası var ve balık ile deniz ürünleri başlıca yenilmesi gerekenler.

Meşhur Norveç somonu tüm restoran ve marketlerde, fümesi, baharatlısı ya da tazesi şeklinde bulunuyor. Ancak fiyatlar oldukça pahalı. Küçük bir porsiyon için yaklaşık 300 NOK (110 TL) civarı ödeyeceğinizi aklınızda bulundurun.

Geyik eti de, somon kadar tercih edilen bir yiyecek. Eğer ev kiralarsanız, önerim marketten alıp kendiniz pişirmeniz olacak. Ancak market fiyatlarının da alıştığımızın çok üstünde olduğunu hatırlatmalıyım. İki adet paprika biber yaklaşık 30 TL, 100 gr peynir ise 45 TL civarında. Tromso’da nispeten ucuz yemek yiyebileceğiniz yerler ise sık göreceğiniz Uzakdoğu restoranları.

ÖNCE OSLO’YA UÇULUYOR
İstanbul’dan Oslo’yo Türk Hava Yolları ya da Pegasus ile uçabilirsiniz. Uygun fiyata bilet bulmak da mümkün. Oslo’ya vardıktan sonra yere havayollarından yine bir uçuş alarak yaklaşık bir saat kırk dakikalık bir uçuşla Tromso’ya varabilirsiniz.

macera-sevenlerin-sehri-tromso

TROMSO MÜZESİ
Bu müzede, tarihin ilk çağlarından başlayarak tüm canlılarla ilgili evrimin hikayesi izlenebilir.
Vahşi yaşam, Sami ve Viking kültürü müzede ayrıca sergilenen konular arasında. Ayrıca yaklaşık yarım saatlik bir video gösterisi ile Kuzey Işıkları ile ilgili tüm bilgiler aktarılıyor.

POLAR MÜZE
1830’larda depo olan müze, Norveçlilerin geçmişten bugüne giyim tarzı, avlanma şekli ve gemiciliği hakkında bilgiler sunuyor. Tromso Limanı’nda olan müzenin önünden çok güzel bir Tromso manzarası izlendiği gibi, aynı zamanda Kuzey Işıkları’nı izlemek için de uygun bir yer.

TELEFERİK (THE CABLE CAR)

macera-sevenlerin-sehri-tromso
421 metre yükseklikteki Storsteinen Dağı tepesindeki teleferik ile şehri yukarıdan izlemek mümkün. Kuzey Işıkları olduğunda ya da yazın Gece Yarısı Güneşi varken fantastik bir manzara sizi karşılıyor.

POLARI
‘Arktik tema nedir’ öğrenmek ister misiniz?
O halde Polari bunun için doğru adres olacaktır.
Özellikle Kuzey Işıkları Ülkesinde (In the Land of Northern Lights) ve Spitsbergen-Arktik Çılgınlık (Spitsbergen-Arctic Wilderness) filmleri ile bizleri bu konuda bilgilendiriyor. Aynı zamanda dev akvaryumu ile özellikle çocuklu ailelerin tercihi. Bina mimarisi için bile görmeye değer.

TROMSO LUTHERAN KATEDRALİ
1861’de tamamı ahşaptan yapılmış olan Protestan kilisesinin içindeki ağaca çeşitli dilekler için ip bağlamak bir gelenek halini almış. Farklı dilekler için farklı renklerde hazırlanan ipler ile ortaya oldukça renkli bir görüntü çıkmış.

STORGATA
Burası, Tromso’nun en eski ve en işlek caddesi.
1969’daki büyük yangında birçok bina yok olduysa da, halen gerek Norveç’e has, gerekse ünlü markalara ait çeşitli mağazaları bu caddede bulmak mümkün. Aynı zamanda caddede, ışıklar ve genel geziler için tur düzenleyen firmalar da bulunuyor.

ARKTİK KİLİSE

macera-sevenlerin-sehri-tromso-fatos-pur
(The Arctic Cathedral) Şehrin en fotografik yapılarından biri. Minimalist tasarımı ile modern görünümlü olan katedral Sydney Opera Binası’ndan esinlenilerek 1965 yılında yapılmış ve Kuzey Avrupa ülkeleri içinde en büyük vitray camlı kilise unvanını almış. Bahçesinden Tromso Köprüsü’nü izlemek ise başlı başına bir keyif. 

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Tatil eki 13.11.2016

sabah-gazetesi-fatos-pur sabah-gazetesi-fatos-pur-kuzey-isiklari sabah-gazetesi-fatos-pur-kuzey-isiklari-1

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/11/13/macera-sevenlerin-sehri-tromso

1 YORUM

  1. ABD de hani şu özgürlük heykelinin olduğu bölge neydi adı onu da Osmanlı Tarafından Fransa’ya sonra da ABD’ye hediye edildiği rivayet edilir. Siz ne dersiniz bu konu hakkında bir yazı bekleriz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.