Paris, Aşk’ın Şehri…

“Elin… Elin değmiş bu mektuba.
Teşekkür ederim; bana yazmamışsın ama…
Aşık olduğum elin. O aşka susamışım.
Hakkım var o elin yazdığı mektubu açmaya.”

Geldik 14 Şubat‘a! Sevgililer Günü.. Tarihteki büyük aşklar, aşk filmleri derken, aşkın ve aşıkların şehri Paris’i unutmak olmaz. Kim bilir nice aşklara sahne olmuş büyülü şehir… İçinde unutulmayan bir imkansız aşkı barındırır: Abelard ve Heloise’in aşkını!

37 yaşındaki filozof Abelard ile 15 yaşındaki Heloise‘in imkansız aşkı! Bir erkek çocuk sahibi olduktan sonra, aşklarının kabulu için evlenseler de, Heloise’in dayısı tarafından hadım edilerek cezalandırılır Abelard.. O hayata küser rahip olur, Heloise ise manastıra kapanır. Birbirlerini görmeden geçirdikleri yıllar boyunca aşkları içlerini yakar. 11 yıl sonra Abelard’ın bir arkadaşına yazdığı mektup geçer Heloise’in eline, ona olan aşkını anlattığı.. O da dayanamaz ve yukardaki mektubu yazar ona.. Böylece sadece mektuplaşarak aşklarını yaşamaya devam ederler öldükleri güne kadar.. Bu gün tarihteki en önemli aşk mektupları olarak geçer Abelard ve Heloise’in mektupları..
Yaşarken bir araya gelemeyen aşıkların mezarları, Abelard’ın Heloise’i korumak için yaptırdığı ‘Sığınık’ta birleşir. 1817’de, Paris’in ünlü Pere Lachaise Mezarlığı’ndaki bir anıt mezara, yine bir arada konulurlar ve bu gün yolu Paris’e düşen aşıkların ziyaret ettiği bir aşk evidir yan yana yatan Abelard ve Heloise’in mezarı…

2

 

Her günümüzün aşk ve sevgi günü olması dileğiyle…

 

 

3 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.