Malum Sevgililer Günü kutlamaları her yanda olunca, bu hafta AŞK‘tan başka bir şey düşünemez olduk.. 🙂 Jolly Tur Blog‘ta, bu sefer ki yazımda aşkı, Romeo ve Juliet‘i ve Verona şehrini anlattım.

Verona (4)

AŞK!

Dünyada ki her şey bu büyülü üç harfin üzerinde kurulu değil mi sizce? Aileye aşk, çocuğuna aşk, paraya aşk, yaradana aşk, doğaya aşk, sevgiliye aşk… Bütün şiirler, şarkılar, romanlar AŞK için yazılmamış mıdır? Bir çok savaş aşk yüzünden yaşanmamış mıdır tarih boyunca? Aşk yüzünden ölmemiş mi nice insanlar?

Şöyle bir bakarsak tarihteki büyük aşklara, hepsinde de bir dram vardır. Ya da dram olmayınca büyük aşk mı olmaz, bilemedim!

Taaa Babil İmparatorluğunda, en yakışıklı erkek Pyramus ve en güzel bakire Thisbe, evlenmeleri yasak olduğu için kaçmaya karar vermişler. Ancak o gece kız bir aslanın saldırısına uğramış. Aslandan kurtulmuş ama kanlı peçesini aslanın ağzında gören Pyramus, sevdiğinin öldüğünü zannederek kendini bıçaklamış.

Mark Antony ve Kleopatra‘nın imkansız aşkı yüzünden Roma orduları Mısır’a girmiş. Josephine, Napolyon kendisini terk edince üzüntüden ölmüş. Prens Edward, sevdiği kadın Wallis Simpson ile evlenebilmek için tacını terk etmiş. Çar Nikolas ve Alexandra birlikte idam edilmiş. Tristan, amcası olan İrlanda kralı Mark’ın karısına aşık olunca, amcası yeğenini zehirli kılıçla öldürmüş, karısı İsolde ise kahrından hayata küsmüş. Şah Cihan, 14. çocuklarını doğururken ölen eşi Mumtaz Mahal için Taç Mahal‘i inşa ettirmiş. Hürrem’e olan aşkı uğruna evladını öldüren Kanuni Sultan Süleyman ve daha niceleri…’

Yazının devamı için Jolly Tur Blog

14 Şubat Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun..

Aşk olsun, Aşkınız daim olsun.. 🙂

Verona (6)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.