Puglia, tam da çizmenin topuğunda sanat, tarih, doğa ve lezzetin merkezi… İtalya’nın güney doğusunda, bir yanında 800 kilometrelik Adriyatik sahili diğer yanı Tiren Denizi ile çevrelenmiş, dünyanın nimetlerinden fazlasıyla pay almış bereketli toprakları, içerisinde birbirinden güzel minik kasabaları, binlerce yıllık zeytin ağaçları, alabildiğine uzanan üzüm bağları barındırıyor. İtalya, her ne kadar adını hep duyduğumuz yerlerle meşhur olsa da Puglia, sessiz sedasız, ama doğası, mimarisi, yemekleri ve şarapları ile yeni keşfedilmeye başlamış gerçek İtalya!

Puglia dendiği zaman akla gelen bir çok doğal güzelliğin, tarih ve mimarinin yanı sıra, gerçek İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz verimli topraklar da ön plana çıkar. Özellikle göz alabildiğine uzanan üzüm bağları ve yolunuzun üstünde bile rastlayabileceğiniz binlerce yıllık zeytin ağaçlarıyla, ekstra saf zeytinyağı ve şarap, her zaman ılık bir mevsim ve tuzlu toprakların mükemmel sonucu.

Gerçek İtalyan Mutfağı Alberobello
Puglia, tam da çizmenin topuğunda, henüz pek turistik olmamış, dolayısıyla hala doğal, hala leziz, içinde hem tarih, hem kültür, hem de lezzet barındıran İtalya’nın yeni gözde rotası. Sadece bir buçuk saatlik bir uçuşla, bölgenin merkezi Bari’ye varmak mümkün. Bari, eski şehri ile (Bari Vecchia) tarih boyunca ağırladığı tüm kültürlerden bir parça sunuyor. Tarihi dokunun yanında, kapı önünde oturan yaşlıları, avluda oynayan çocukları, balkonlara asılı çamaşırları ve açık kapılı evleri ile hala bozulmamış bir mahalle kültürünü bizlere hatırlatıyor.

Cisternino, Osturni ve Martina Franca da, diğer kasabalar gibi Alberobello’ya giderken yol üzerinde ziyaret edebileceğiniz harika kasabalardan bazıları. Aralarında yaklaşık on beş dakika mesafe olan bu güzel kasabalardan geçtikten sonra, son durak Trulli evleriyle meşhur Alberobello

Corso Vittorio Emanuele’den aşağıya indiğinizde, ana meydana geliyorsunuz. Sağ ve sol taraf iki ana Trulli bölgesi. Ana cadde Largo Martellota tipik İtalyan restoranlarının ve barlarının olduğu cadde.


Perşembe günleri sebze- meyve pazarı kuruluyor ve yerli ürünler satılıyor. Hava güzelse keyifli bir piknik için şahane bir alternatif. Sadece Alberobello’da değil, tüm Itria Vadisi‘nde marketlerde ya da ufak dükkanlarda peynir çeşitlerini bulabilirsiniz. Bölgenin peynirleri, tüm İtalya’nın hatta bence dünyanın en iyileri arasına girer.

Bölgeye özgü Burrato peyniri, dışı mozzerella içi kaymaktan oluşur ve bir günde tüketilmesi gerekir. Dayanıklı olmadığı için alıp getirmek mümkün değil ancak bu lezzeti tatmış olmak bir şans. Kaşkaval peyniri ise aylar tavanda asılı bekletildikten sonra satışa sunuluyor. Burrato kadar olmasa da lezzetli ve denenmeye değer.

Meşhur ‘kulak memesi’ makarnası

Tüm Puglia’da meşhur olan bir diğer şey ise, kasaplarda pişen etler. Bizdeki balıkçılarda olduğu gibi, kasapların vitrininden et seçerek hemen orada mangalda pişirtebilirsiniz. Bereketli toprakların bin bir çeşit otlarıyla beslenen hayvanların etleri hem çok lezzetli, hem de oldukça ekonomik.

Casa Nova, Largo Martellotto’nun sonunda, Via San Marco’nun hemen içinde son derece tipik bir Puglia restoranı. Mönüsü yanında ambiyans da tipik İtalyan. Duvarları boydan boya köylülerin ve zeytin toplayan kadınların resimleriyle boyanmış. Ne yerseniz yiyin, her şey çok lezzetli. Bölgeye özgü, kulak memesine benzediği için kulak anlamına gelen ‘orechiette’ buralarda pek meşhur ama bence mönüde daha lezzetli şeyler bulmak mümkün.


Yemeğin sonunda kahveyle beraber kocaman bir kesme tahtasının üzerinde çikolata geliyor ama esas sürpriz tavada pişen kestane!


Bölgede her şey lezzet üstüne o kadar kurgulanmış ki, tüm vadide yıl boyunca neredeyse her ay düzenlenen lezzet festivalleri var. Kısa bir seyahat ile üç günlük bir tura değer!

Casa Nova dışında gitmediğimiz ama tavsiye aldığımız diğer restoranlar :
Trullo d’Oro – Biraz pahalı ama yerel atıştırmalılar ve foccacio ekmekli lezzetler sunuyor.
La Cantina – Bu restoranda mutfak açık ve şefi yemek pişirirken seyredebilirsiniz.
Gli Ulivi – Her zaman lokallerin gittiği yere gidin. Kasabanın biraz dışında ancak olağanüstü mönüsüyle (kişi başı yaklaşık 25 avro) denenmeli.

Puglia’a Ne Yenir?

Panzerotti, bizim çiğ böreğimize benzer. Mozzarella ve domatesli, somonlu ya da etli bulabileceğiniz çeşitlerini mutlaka deneyin.
• Deniz ürünleri olmazsa olmazlardan. Her yerde en iyi ve tazesini bulabileceğiniz ham deniz ürünlerini (midye, istiridye gibi) sirke ya da limon sıkıp yiyin.
• Burada Starbucks olmadığını unutmayın! Ama tüm İtalya’da çok önemli olan İtalyan kahvesi mutlaka günlük gezinizde yer alsın.
• Tam anlamıyla bir peynir cenneti olan İtalya’nın bu bölgesine ait olan, bizim lor peynirimize benzer ricotta ve sadece Puglia bölgesinde üretilen ve 1 günde tüketilmesi gereken dışı mozzarella, içi kaymak olan burrato peynirlerini mutlaka tadın.
• Sokaklarda dolaşırken kadınların kapı önünde yaptığını göreceğiniz ‘orecchiette’ yani şeklinden dolayı ‘kulak’ adını verdikleri makarna türünü deneyin.

‘Focacceria’ adı verilen focaccio dükkanlarında, bu özel ekmeklerle yapılan sandviç ya da pizzalardan yiyin.


• Bölgeye has ekstra saf zeytin yağı ve Puglia şarapları mutlaka tadılmalı.
• Tabi ki zeytin yiyin!
• Puglia bölgesinde, bizdeki balıkçılar gibi kasapların hem çiğ et sattığını, hem de pişirerek servis ettiğini görebilirsiniz. Verimli topraklarda yetişen, bin bir çeşit otla beslenen hayvanların etleri çok lezzetli. Kasapta et pişirterek yemek, hem ilginç bir deneyim olacaktır, hem de oldukça hesaplı ve lezzetli bir yemek sunar.

• Genelde yaşlı kadınların yaptığı, kare şeklindeki mısır kızartmaları alıştığımız mısırdan değişik bir lezzet. Altı tanesi sadece 1 avro.

1 YORUM

  1. Çok güzel yerleri sayenizde bizde görmüş oluyoruz @Morvaliz birde anlatımınız öok güzel yüreğinize sağlık🥰

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.