Sicilya’nın barok başkenti Noto, korkunç bir deprem sonrası yeniden doğmuş. Mayıs sonundaki Barok Baharı Festivalinde sokaklar çiçeklerle halı gibi döşeniyor.

Akdeniz’in ortasında limon ve portakal ağaçlarıyla çevrili Sicilya adasında, Sirakuza şehrinden başlayan barok hava Noto ile birlikte daha da ağırlaşıyor. Noto için ‘Sicilya’nın Barok Başkenti‘ deniyor.

Bu antik kent UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Noto, insanoğlunun azmini anlatan bir hikayeyi barındırıyor. 1693 yılındaki korkunç depremde Noto’da taş üstünde taş kalmamış ancak hızla onarılmasına karar verilmiş ve 18. yüzyıla gelindiğinde Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğmuş.

Duomo Katedrali ve meydanı, etrafındaki birçok sarayla adada olduğunuzu unutturuyor size. Palazzo Ducezio, Palazzo Landolina, Episcopal Palazzo, Palazzo Sant’Alfano, Palazzo Nicolaci di Villadorata, Palazzo Trigona ve Palazzo Astuto! Say say bitmek bilmiyor bu küçücük şehirdeki onca saray!

Mayıs sonundaki Primavera Barocca yani Barok Baharı festivalinde sokaklar, çiçeklerle halı gibi döşeniyor. Aynı zamanda konser, el sanatları sergileri gibi farklı etkinliklerin gerçekleştiği festival dönemi burayı ziyaret için en güzel zaman.

MODICA VE RAGUSA

Modica, Aztek metotlarıyla yaptığı çikolatalarla ünlü bir diğer barok şehir. Dip dibe, karşıdan bakılınca tek renk bir duvar gibi gözüken evler mağaraların üstüne yapılmış. Arap etkisinin en çok hissedildiği şehir burası.

Ragusa ise yine depremde ikiye bölünmüş. Ibla en eski bölümü. ‘Ölüler şehri‘ olarak da bilinmesinin sebebi, tüm ölenlerin fotoğraflarının evlerin duvarlarında asılı olması. 2 Kasım’da ‘Ölüler Günü‘ yapıyor olmaları da buna etken tabii. Her şehirde olduğu gibi burada da bir katedral var ve etrafını yine saraylar çevrelemiş.

KAFA ŞEKLİNDE SAKSI

Sicilya’nın sadece doğusuna yapacağınız ziyaret elbette bu şehirlerle sınırlı değil. Yol boyunca karşınıza çıkacak olan her şehrin başka bir özelliği var. Avola sahiliyle, Caltagirone çinili merdivenleriyle meşhur.

Sicilya’da çinicilik çok gelişmiş. Tüm şehirlerde magnetlerden, dev vazolara kadar el ile çini boyaması yapılmış seramik dükkanlarını görebilirsiniz. Özellikle de Araplardan kalma kafa şeklinde yapılmış saksılar neredeyse tüm balkonları süslüyor.

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Tatil Eki 08.05.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/05/08/kullerinden-dogan-noto

Noto-Sicilya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.