Miami herkesin hayali… Ama Miami’ye giden herkesin mutlaka görmesi gereken yerler listesi çok geniş. Bu listenin belki de başında yer alan Florida Keys, bir adacıklar topluluğu. 1700’den fazla adadan oluşuyor. Ana adaların bir otoban ile birbirine bağlanmasıyla, Amerika’nın en güney ucunu oluşturuyor ve her mevsim binlerce turisti kendine çekiyor.

Miami’de Biscayne Bay‘den başlayıp, en güney uçta Dry Tortuga ile biten Florida Keys adacıklar topluluğunun en popüler durakları Key Largo, Big Pine Keys, Islamorada, Marathon ve Küba’ya sadece 140 km uzaklığı ile ünlenmiş Key West olarak sıralanabilir. Burada ilk yaşayanlar, Amerikan yerlileri Calusa ve Tequesta kabileleri. Sonrasında Juan Ponce de Leon, adaları keşfediyor. Ve yıllar içinde Key West, Küba, Bahamalar ve New Orleans arasındaki ticaret yolunun başlıca rotası oluyor.

Miami’den Key West’e uzanan eski ve yeni otoban…

Adalar tarihinin en trajik olaylarından biri 1935’te yaşanmış. Amerika’da görülmüş en korkunç fırtınalarından biri, saatte 320 kilometre hızla adaları vurmuş ve ne yazık ki 500’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmış. 1910’da adaları birbirine bağlamak için yapılan Denizaşırı Trenyolu da fırtınada iş göremez hale gelmiş. 1970’li yılların sonuna doğru tren yolunun yerini denizaşırı otoban almış. Bugün, 1700’den fazla adacığın 43 tanesi birbirine köprülerle bağlı. Bağlantılar içinde en meşhur ve uzunu Seven Mile Bridge.

EN BÜYÜK MERCAN RESİFİ
Adalar, kendi içlerinde Yukarı Adalar, Orta Adalar, Aşağı Adalar ve Dış Adalar şeklinde ayrılmış ama içlerinde en bilineni Aşağı Adalar’daki Key West. Jeolojik olarak aslında mercan resifleri olan adaların bazıları yıllar içinde kumlarla kaplandıysa da, Florida Reef hâlâ dünyanın en büyük mercan resifi.

Tropikal iklime sahip adalar, iklimi dolayısıyla yılın her mevsimi milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Gerçi bir yandan Atlantik Okyanusu, diğer yanda Meksika Körfezi ile oluşan hava akımları şiddetli fırtınalara neden olsa da, bu durum ziyaretçiler için herhangi bir engel oluşturmuyor.

Key West’ten 110 kilometre uzaklıktaki Dry Tortugas adasına sadece tekne ile gidilebiliyor ve dünyanın en iyi korunan doğal yaşam parkı burada. Sadece bu adada değil elbette, tüm adalardaki doğa ve suyun etkisiyle kendiliğinden oluşan ekoturizm ve balıkçılık başlıca gelir kaynağı. Miami’nin güneyindeki Biscayne National Park, adaların başlangıç noktası.

En yukarıdaki Key Largo ise en büyük ve en önemli adalardan biri. Ancak Biscayne National Park ve Key Largo arasında irili ufaklı birçok ada var ve bunlar parka dahil edilmiş. Parkın yüzde 90’ı sular altında ve büyük bir mercan resifini saklıyor. Güney Florida vahşi yaşamını gözlemek isterseniz ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Key Largo ve civarı ise, özellikle dalış tutkunları için tercih sebebi.

BALIKÇILIĞIN BAŞKENTİ
Islamorada, Yukarı Adalar’dan bir diğer popüler olanı. Bu sevimli ve küçük ada, balıkçılık konusunda dünyanın başkenti kabul ediliyor. Worldwide Sportsman de dev bir balıkçılık mağazası denilebilir. Tarih kokan dekorasyonu, antika asansörü ve balıkçılık konusunda aklınıza gelebilecek tüm malzemeleri sunuşuyla, sadece balıkçılık merakı olanların değil bence herkesin ilgisini çekebilecek bir potansiyele sahip. Sahildeki kumsal ve restoran ise, zaman zaman köpekbalıklarına bile ev sahipliği yapıp, onları yemek yerken izlemenize fırsat sunuyor.

Yemek yerken misafirliğe gelmiş dev balıkları izleyebilirsiniz.

Key West, Aşağı Adalar’da olmasına rağmen, neredeyse adaların en turistik olanı ve adeta adalara adını vermiş. Amerika’nın en güney ucu ve Küba’ya sadece 140 kilometre uzakta oluşuyla ilgi çekiyor. Ama Key West’in özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Adaları birbirine bağlayan otobanın son noktası.

Conch Cumhuriyeti olarak da bilinen Key West, Viktorya döneminden kalmış evlerde Karayip kültürü sunmasıyla ilginç bir mozaik. Bir yandan da kendinizi Küba’da hissedeceğiniz kadar Kübalı! Cana yakın halkı dünyanın her yanından gelen turistlere her daim güleryüzlü.

Hayata karşı ‘One Human Family‘, yani herkesin tek bir aile olduğunu kabul eden bir bakış açıları var. Buradan güneşin batışını izlemek de çok keyifli. Bu batışı kutlamak için, her akşam onlarca kişi limana toplanıp, alkışlar içinde güneşin batışını izliyorlar. Tarihi bölgeler, plajlar, deniz feneri, sevimli kafe, restoran ve butiklerle cıvıl cıvıl olan Duval Caddesi ile hiç ayrılmak istemeyeceğiniz yerlerden biri Key West…

Victoria Döneminden kalma Key West evleri…

Tarihi bölge, turistlerin en çok tercih ettikleri ziyaret alanı. Duval Caddesi, Mallory Meydanı, Truman Annex ve Fort Zachary Taylor şehir parkı, Bahama Köyü, Clinton Square Market, Harry Truman Küçük Beyaz Sarayı, Tarihi Liman, Akvaryum ve Sanat Müzesi ve tabii ki Amerika’nın en güney ucu The Southernmost Point, Key West gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları.

HAYALET TURU
Key West için söylenebilecek en ilginç şeylerden biri de burada bir hayalet turu yapılıyor oluşu. Her küçük kasaba için anlatılan bu tarz değişik hikayeler vardır ama Key West’te birçok yerde görüldüğü iddia edilen hayaletler bir gelir kaynağı yaratmış.

Hayalet turları bu otobüsler ile yapılıyor.

Key West Ghost Tours (Hayalet Turu), Doğu Martello ve Oyuncak Robert Müzesi, Hemingway’in evi, Key West Hard Rock Cafe, Captain Tony’s Saloon, Fort Zachary Taylor, Audubon Evi ve bahçeleri, Key West Mezarlığı, Banyan Resort ve The Crown Plaza La Concha Hotel bu turun durak noktaları ve söylenenlere göre hepsinde de hayaletler görülmüş!

FATOŞ PUR Turizm Haberleri
Giriş Tarihi: 3.9.2017

Yazı için:http://www.sabah.com.tr/turizm/2017/09/03/dort-mevsim-florida-keys

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.