Sonbahar her ne kadar hüzün duygusu ile birlikte anılsa da, bence doğanın bir ressam gibi renkleri incelikle kullanıp ortaya muhteşem bir yağlı boya tablo çıkardığı bir mevsim. Sıcak tonların binbir halini seyredebildiğiniz bir şölen… Hele de şehirden uzaklaşıp bu şölene tanık olabileceğiniz bir rotaysa karşınıza çıkan, tavsiyem hiçbir şey yapmadan sadece bu güzelliği izlemeniz. Bu mevsimde, renklerin yeşilden sarıya, turuncuya ve hatta kızıla doğru geçişini seyretmek için en güzel rotalardan biri Yedigöller Milli Parkı.

Göle gökyüzünün yansımasıyla birbirine karışan maviler de bu yağlıboyanın eşsiz bir parçası… Yedigöller Milli Parkı, konumu itibariyle İstanbul ve Ankara’dan yaklaşık dört saatte varılabilen bir orta nokta. Dolayısıyla, pek çok şehirden günübirlik olarak da rahatlıkla gidilebilir. Park, Bolu’dan da 42 kilometre uzaklıkta ancak yol biraz virajlı. Dolayısıyla Bolu’dan parka varış yarım saatten fazla sürebiliyor.

Hafta sonları kalabalık olduğu için, trafik de bu süreyi uzatabiliyor. 1965 yılında milli park olarak korumaya alınan, Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu’nun kuzeyinde yer alan Yedigöller Havzası, kuzeyden güneye sıralanmış Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl adlı yedi göle ev sahipliği yapıyor. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’de canlı alabalık yetiştiriliyor.

Türkiye’deki ilk alabalık üretme çiftliği 1969 yılında burada kurulmuş. Buradan alabalık satın alabilirsiniz. Ama, “Hayır, ben kendi tuttuğum alabalıkları yemek istiyorum” derseniz, o da mümkün. Ücreti karşılığı, göllerde alabalık tutulabiliyor.

KAMP OLANAĞI VAR


Göllerden en genişi Nazlıgöl. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan Nazlıgöl, ‘Şelale Gölü’ olarak da biliniyor. Bölgede yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek, balık tutmak ve piknik yapmak mümkün. Sessiz, sakin, doğayla iç içe birkaç gün geçirmek isterseniz Yedigöller Mill Parkı’nda kamp yapma olanağı da var. Nazlıgöl ve çevresi kamp için en sakin yerler.

Büyükgöl ve çevresindekiler en kalabalıkları. Gölün kenarında kamp yapacaksanız, sinek ve böcekler için önlem almayı unutmayın. Çadır kurmak bana uygun değil derseniz, farklı konaklama alternatifleri de var. Park içinde 72 yataklı bungalov evlerde konaklama ve restoran hizmeti veriliyor ama yemeğinizi kendiniz yapıyorsunuz. Hatta çarşaflarınızı da götürmeniz gerekiyor.

İKİ SEYİR TERASI MEVCUT

Günübirlik gelenlerin tercihi, daha çok yürüyüş ve piknik yapmak. Mangal yapmak kesinlikle yasak. Bunu göz önüne alarak, sandviç ya da soğuk meze türü yiyecekleri yanınızda götürmenizde fayda var. Park içinde bir büfe var ama ürün çeşidi kısıtlı.

Göl kenarında yürüyüş yapmak kadar seyir teraslarından göl manzarasına yukarıdan bakmak da keyifli. Parkta Kapankaya ve Manzara adında iki seyir terası var. Biraz da uzun yürüyüş yaparsanız Pisagor Ağacı da karşınıza çıkabilir. Yan yana yükselen ağaçlardan biri, diğerine bağlanıp bir üçgen oluşturduğu için bu adı almış.

Yedigöller Milli Parkı’nda bir de geyik çiftliği var. Yedigöller, Milli Park haline dönüştürülmeden önce burada geyik sürüleri olduğunu söyleniyor. Zamanla bu sürüler azalıp, nesli tükenme noktasında gelince, bu çiftlik kurularak geyikler korumaya alınmış. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu çiftliği de ziyaret edebilirsiniz.

Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, oldukça güzel ve zengin doğal ormanlara sahip. Yedigöller Mill Parkı’nda, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur gibi onlarca ağaç türü aralarından sızan güneş ışıklarıyla size hazan mevsiminin tüm güzelliklerini yaşamaya davet ediyor.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

MANGAL YAPMAYIN, ÇÖPLERİNİZİ TOPLAYIN!
*Doğanın bize emanet olduğunu unutmayın! Bu yüzden çöplerinizi mutlaka çöp kutusuna atın. Bulamazsanız yanınızda götürün.
*Mangal yapmak kesinlikle yasak. Yangın bu güzelliklerin sonu olur.
*Sabah erken saatlerde ve gün batımına doğru hava soğuk oluyor, tedarikli gelin.
*Su geçirmeyen ayakkabı giyin.
*Haftasonu burası çok kalabalık, imkanınız varsa haftaiçi gidin.

FATOŞ PUR Turizm Haberleri
Giriş Tarihi: 5.11.2017

Yazı için: https://www.sabah.com.tr/turizm/2017/11/05/yedi-gol-yedisi-de-birbirinden-guzel-gol

2 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.