Venedik’e bağlı adalardan Murano, Burano ve Torcello farklı özellikleriyle ziyareti hak ediyor. Venedik gezisinden sadece bir gün çalarak bu adaları görebilirsiniz.

Kanalları, kanalda süzülen gondolları, çizgili tişörtlü gondolcuları, Rialto ve Ahlar köprüleri, maskeli festivali ve sanatla iç içe yapılarıyla belki de dünyada reklama gerek kalmaksızın en çok turist çeken şehirlerden biri Venedik.

Kendi bir ada olduğu gibi, bir de kendine bağlı adaları var. ‘Lagün Adaları’ adıyla bilinen bu adaların her biri ayrı bir özelliğe sahip ve bu yönleriyle en az Venedik kadar ziyareti hak ediyor.

Venedik’ten alınan günlük kombine feribot biletiyle gayet rahat bir şekilde geçilen bu adaları bir gün içinde gezmek mümkün. İçlerinde en popüler olanları Murano, Burano ve Torcello.

RENGARENK EVLER, GÖZALICI DANTELLER
Burano’da gelenleri sıcacık bir ortam karşılıyor. Rengarenk evler ve her yerde karşınıza çıkan dantellerle bir masal dünyası gibi. Bu adanın ünü balıkçı evlerinden ve dantel işçiliğinden geliyor.

Sevimli Burano, rengarenk evlerinin suya yansımasıyla, özellikle fotoğrafçılar için bulunmaz bir adres. Aynı zamanda Torcello’nun arkadan görüntüsü ve etraftaki küçük adaların da kadraja girmesiyle, oldukça estetik görüntüler yakalanabiliyor. Renkli evlerle süslenmiş daracık sokaklar ve daracık kanallar genellikle nispeten daha büyük meydanlara açılıyor.

Burano-Venedik

Meydanlar, özellikle dantel satan dükkanlar ve küçük pastanelerle oldukça şirin. Söylentiye göre balıkçılık ile uğraşan erkekler denize açıldıklarında, eşleri onları beklerken dantel örermiş.

Ünü dantellerden gelen Burano’daki Dantel Müzesi-Museo del Merletto‘da geçmişten bugüne dantel yapımı ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Dükkanlardan oldukça uygun fiyata dantel Amerikan servisleri, peçeteler ya da bebek elbiseleri alabilirsiniz. Burano’da evlerin kapıları çoğunlukla açık.

Rengarenk boyalı oluşları da aslında bununla ilgili bir söylentiyle anlatılıyor. Balıkçıklar genelde evlerine sarhoş döndüklerinden, kapılar da hep açık olunca yanlış eve girmesinler diye, herkes evini farklı bir renge boyamış. Sebebi nedir pek emin olmasam da, sonucunun oldukça güzel olduğu aşikar…

MAZZORBO’YA GEÇEBİLİRSİNİZ
Adı diğerleri kadar geçmese de, Burano’ya bir köprü ile bağlandığı için, kısa bir yürüyüşle Mazzorbo’ya da geçilebilir. Ancak ayırdığınız bir gün ise vakit kaybetmeden Torcello’ya geçmenizi öneririm.

YALNIZLIĞIYLA TEZAT ZENGİN BİR TARİHİ GEÇMİŞE SAHİP
Burano’dan her yarım saatte bir kalkan feribotla Torcello adasına varabilirsiniz. Adanın ıssızlığı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tam “Keşke gelmeseydim” dediğiniz anda, yolun sonunda karşınıza çıkan tarihle karşılaştığınızda şaşıracaksınız.

Bugünkü yalnızlığıyla tezat bir geçmişi olan ada, Roma İmparatorluğu döneminde oldukça önemliymiş. Bugün ada içindeki müze ve etrafındaki kalıntılar, bu tarihi sergiliyor. Yedinci yüzyılda yapılmış olan, meydandaki Santa Maria Assunta Kilisesi hala eski heybeti ve mozaik yer döşemeleriyle gelenleri karşılıyor.

Hemen yan kapıdaki Santa Fosca Kilisesi ise 11. yüzyılda yapılmış ve mütevazı bir şekilde ziyaretçilerinibekliyor. Son derece küçük bir ada olmasına rağmen, dünyanın en ünlü restoranlarında Cipriani burada.

EL YAPIMI CAMIYLA ÜNLÜ
Murano, yüz ölçümü olarak diğerlerine göre daha büyük ve 700 yıldan fazla süredir eşsiz el yapımı camlarıyla ünlü. Grand Canal yanında dizilmiş cam ürünleri satan dükkanlarda, camdan yapılmış minicik biblolardan devasa avizelere kadar her şeyi bulmanız mümkün.

1291’de cam fabrikaları, o zamanlar birçok ahşap ev barındıran Venedik’i olası bir yangın tehlikesinden korumak için adaya taşınmış. Murano’da görülecek yerlerden biri de, Venedik’in en eski ve ilginç kiliselerinden biri olan Santi Maria e Donato kilisesi.

Saat Kulesi ve Museo Vetrario (Cam Müzesi) ise adanın görülecek diğer yerleri arasında. Cam fabrikaları ve atölyeleri halka açık değil. Bunun iki sebebi var. Birincisi, o anda gerçekten çalışıyorlar ve bunu turistlere gösteri için yapmıyorlar.

İkincisi ise, tekniklerinin ve bilgilerinin rakiplerine gitmesini istemiyorlar. Fakat hafta içi sabah saatlerinde yakalarsanız, kapılarını izleyicilere açma ihtimalleri de var. Bu arada dikkatli olmakta da fayda var. Murano’daki tüm cam ürünler Murano’dan değil, ne yazık ki Çin’den gelen ucuz cam ürünler de var. Murano camları için vitrinlerinde ‘Vetro Murano Artistico‘ yazan dükkanlara girin.

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Turizm Eki 17.04.2016

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/04/17/venedikin-uc-silahsorleri-murano-burano-ve-torcello

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.