Pazar sabahları kahvaltıda TRT’de yayınlanan kovboy filmlerini izlemek pek çoğumuzun çocukluk anılarında vardır eminim. Ben de bu filmleri izleyerek büyüdüğümden olsa gerek, kendimi bildim bileli kızıl derililerin evi Arizona topraklarını hep merak etmişimdir. Doğa harikası pek çok kanyonun ve vadinin olduğu bu bölgeyi başlı başlına günlerce gezmek istesem de vaktimiz kısıtlı olduğu için sadece Antilop Kanyon ve Horseshoe Bend gezimize dahil olabildi.

Page şehrinde Best Western Otel’de konakladıktan sonra sabah erkenden Antilop Kanyon (Antelope Canyon) gezisi için yola çıktık. Page şehri hakkındaki detaylı bilgiye bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Henüz Türkiye’de iken  kanyonlara gezi yapan şirketlerden rezervasyon yapmıştım çünkü hemen bulmak büyük  bir şans. Özellikle de yaz dönemlerinde yüksek sezonda gelmeden rezervasyon yapmak şart.

Nehirlerin oluşturduğu dev yarıklara kanyon adı veriliyor. Arizona bölgesinde bulunan pek çok kanyon, ki bunlardan en meşhurları Grand Kanyon ve Antilop Kanyonu, her yıl milyonlarca turistin ziyaretini sağlıyor. 1107 kilometre boyunca akan Colorado Nehri ise, bu topraklara hem şekil, hem de can veriyor.

Aşağı ve Yukarı Antilop Kanyon gezilerimizden sonra Colorado Nehri’nin şekil verdiği diğer en önemli fotoğraf noktası Horseshoe Bend’e rotamızı çevirdik.

Horseshoe Bend ismi şeklinden geliyor. At nalı biçimindeki Colorado Nehri’nin oluşturduğu bu kıvrıma Türkçede menderes de deniyor. Arizona eyaletinin Page kasabasında bulunan ve Glen Canyon Milli Parkı’nın da bir parçası olan Horseshoe Bend yani ‘atnalı kıvrımı’ nehrin yüzbinlerce yılda onu şekillendirmesiyle oluşmuş.

Bizim gibi Page şehrinde konaklayan milyonlarca turist, Antilop Kanyon, Horseshoe Bend ve Grand Kanyon ve hatta Glen Kanyon rotasını izliyor ve buralarda harika fotoğraflar çekmenin peşine düşüyor.

Ben de burada çekilmiş harika fotoğrafları görmüştüm ve Antilop Kanyon’a çok yakın olduğu zaten görmeden dönmek olmazdı. Arabayı biraz aşağıda bırakarak kanyona kadar yürümek gerekiyor. Arabayı nerede park ettiğiniz çok önemli. Çünkü Horseshoe Bend’deki otopark, Page Emniyet Müdürlüğündeki memurlar tarafından sürekli kontrol ediliyor ve park etme kuralları kesinlikle uygulanıyor. Horseshoe Bend otoparkı doluysa mutlaka onaylanmış park yerlerini bulun. US89’un yanına park etmek güvenli değil hatta yasa dışı ve 300 doların üzerindeki para cezaları ile cezalandırılıyor.

Otopark ile Horseshoe Bend arası yaklaşık bir buçuk kilometre ve muhteşem bir kızıl topraktan yürüyüş yapıyorsunuz. Elbette ayakkabılarınız bu toprak rengini alıyor ve oldukça tozlu bir yürüyüş. O yüzden kıyafeti doğru seçmekte fayda var.

Horseshoe Bend’e gitmek için en iyi zaman nedir derseniz bana göre çok sıcak olmadığı kış ayları derim. Kış dediğime de bakmayın zaten, hava sıcaklığı bizim gittiğimiz Ocak ayında 28 derece civarındaydı. Mayıs ve Eylül arasındaki yüksek sezonda aşırı sıcak ve oldukça kalabalık oluyormuş. Bu yüzden özellikle sıcak dönemde giderseniz yanınıza su ve güneş gözlüğü alıp, koruyucu krem sürmeyi unutmayın. Ayrıca Colorada Nehri, Horseshoe Bend kısmında yaz mevsiminde  zümrüt yeşiline dönüyormuş ve mavi gökyüzü ile birlikte sanırım fotoğraf için en doğru zamanlama bu dönemmiş.

Burayı ziyaret ve en iyi fotoğraf saati için oldukça yoğun tartışmalar var ama sanırım kimse doğru cevabı bulamamış. Brian Klimowski isimli sabırlı  fotoğrafçı en doğru saat için gün boyu tripod ile beklemiş ve çeşitli saatlerde çekim yapmış. Bu linkten fotoğraflarını görebilirsiniz.

Bana çok ilginç geldiği için Horseshoe Bend fotoğrafı çekmek için en iyi saat konusunda çeşitli yorumları da sizinle paylaşmak istedim:

Peki, Horseshoe Bend’i ziyaret etmek için en iyi zaman nedir?

  • TripAdvisor’da ConnieB, Utah Rota Uzmanı: “Horseshoe Bend, en iyi sabah veya öğleden sonra izlenir. Kıvrım ve nehir diğer zamanlarda gölgede. Günbatımında veya gün batımından hemen önce güneş gözlerinizde olacak ve kıvrım gölgede kalacak. En iyi gün ortasından öğleden sonraya kadar izlenir. ”
  • Büyük Kanyon Ulusal Parkı’nın Rota Uzmanı SouthJerseyGirl, neredeyse ConnieB’nin karşısına çıkan bir fikir sunuyor: “Horseshoe Bend için öğleden sonraları gün batımına doğru görmeye çalışın. Gün ortasındaki yüksek güneş ile renklerin solma eğilimi var. ”
  • Sedona Rota Uzmanı RedRox: “Öğleden sonra Horseshoe Bend için en uygun zaman değil. Batan güneşin karşısında kalacaksınız ve aşağıdaki nehir kanyon duvarlarının gölgesinde olacak. ”
  • Tucson, Arizona ve Northern Mexico’nun Rota Uzmanı Bob B biraz farklı bir görüşe sahip: “Horseshoe Bend, en iyi sabahın ortasından öğleden sonraya kadar görülür.”
  • Büyük Kanyon’un Rota Uzmanı DetTigerFan Bob B’nin değerlendirmesine katılıyor gibi görünüyor: “Nehir sabah 9: 30’da gölgede kalıyor ve öğleden sonra hala iyi olacak.”
  • Yol Gezisi Uzmanı Tet14: “Hem sabah hem öğleden sonra Horseshoe Bend’e gittik ve sabahı tercih ettik.”
  • Dez40 için Ditto, Zion National Park RotaUzmanı: “Horseshoe Bend sabahları daha iyi. Akşamları güneş senin gözlerinde. ”
  • Blogger Joanne J. Yurtdışında Bir Notta, günbatımında Horseshoe Bend’in manzarası hakkında şunları söylemişti: ‘Manzara muhteşemdi ve güneş batarken ve suya yansıtan bulutlar gibi umduğum resmi elde ettim.’

Anlayacağınız en iyi saat konusu bence tamamen havanın durumuna ve kişinin şansına bağlı. Bizim saatlerimiz de gün batımına yakındı ve bu konuda uzmanlara katılıyorum güneş doğrudan gözünüze ve lense giriyor. Kanyon için farklı, gökyüzü için farklı pozlamalar yaparak internette görülen fotoğraflar yakalanabilir elbet! Bu arada geniş açılı bir lens kullanmayı da unutmayın.

Biz ne yaptık derseniz, öncelikle kanyona gelince biraz şaşkınlık içinde kaldık. Resmen uçurum ve kenarda her hangi bir barikat yok! Selfie yapmak isterken düşüp ölen pek çok turist olduğu da söyleniyor. Hem bu yüzden, hem de turistlerin etrafı oldukça kirletmesinden dolayı kapatılma konusu da gündemde.

Çocuklar en kenara kadar geldikçe benim içim çekildi. Çocuklarını serbestçe bırakan ebeveynleri şaşkınlık içinde seyrettim. Kollarından tutup geriye çekesim geldi ama biz de en kenara kadar gelmeden edemedik tabi.

Makine ve telefonla bir kaç kare çektikten sonra fazla oyalanmadan yola çıktık. Sonradan fotoğraflarıma baktığımda, Antilop Kanyon’dan çıktıktan sonra lenslerimi temizlemediğim için hepsinin leke içinde çıktığını gördüm. Siz siz olun, makinenizi temiz tutmayı unutmayın!

Şimdi yolumuz gecelemeyi yapacağımız Flagstaff kasabası. Yolculuğumuza muhteşem bir gün batımı eşliğinde gittik. Acana Horseshoe Bend’te bu gün batımında kalsaydık nasıl fotoğraflar çıkacaktı diye düşünmeden edemedim ama yolculuk boyunca izlemek bile son derece keyifliydi.

Gece burada konakladık. Çünkü sabah erkenden Grand Canyon’a geçecektik. Buradan kanyona yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesi var. Herhangi bir rezervasyonumuz yok, kasabaya gelince gözümüze kestirdiğimiz Rodeway Inn & Suites adındaki bir otele yerleştik . Öyle adının suite olduğuna bakmayın, yine bizim yol geçen hanlarından biri. İdare eder bir oteldi ama sonuçta gece yattık, sabah erkenden de yola çıktık.

Ama yatmadan önce yolda yine gözüme kestirdiğim Texas  Roadhouse adında restorana girdik. Dışardan pek kendini belli etmese de içerisi tipik bir Amerikan! Masada kabuklu fıstıklar, her yerde beyzbol maçlarını veren dev ekranlar, neşeli garsonlar ve tabi ki muhteşem lezzetli etler…

Salata, kumpir, mısır, soğan kızartması, kaburga, koca etler ve içecekler için 55,73 dolar ödedik ve her kuruşuna değdi! Şimdi sırada ertesi sabah gideceğimiz Grand Canyon var 🙂

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.