Page şehrinde Navajo halkından bir kadın - Görsel internetten alınmıştır.

Los Angeles, Santa Monica, Venice Beach ile başlayıp, San Francisco, Las Vegas ve Hoover Dam ile devam eden yolculuğumuz, uzun yıllardır fotoğraflarını çekmenin hayalini kurduğum Antilop Kanyon’a doğru yönelmişti. Niyetimiz yol üzerinde Grand Canyon Skywalk molası vermekti ama Hoover Dam bize oldukça vakit kaybettirmişti. Kaybettiğimiz vakti kapatmak için hızlı hareket etmeye çalışsak da havalar erken karardığı için doğruca Antilop Kanyon için konaklama yapacağımız Page şehrine yol aldık.

Page, aslında hiç bir şeyin olmadığı ama her şeyin olduğu bir yer. Nasıl derseniz, geniş caddeleri ile size bom boşmuş izlenimini veren bir şehir. Ancak görülecek pek çok yere ve özellikle Antilop Kanyon’a yakınlığı dolayısıyla aynı zamanda da bir turizm cenneti.

Şehre girdiğimiz anda yol üzerinde bir El Tapatio isminde Meksika lokantası gözümüze çarptı. Hayalet şehir gibi gözükmesine rağmen, lokantanın önü araba doluydu. İçeri giren çıkan insanlar da olunca her halde yemek için doğru bir yer deyip biz de girdik.

İçerisi masal gibi. Gerçekten dolu olduğu kadar varmış. Her masanın ve sandalyenin ayrı bir Meksika tablosu olarak boyandığı mekan, küçük ve rengarenk. Biz de diğer insanlarla beraber yarım saate yakın bekledik sıramız gelsin diye. Ama beklemeye bu kadar değer bir yer nadir gördüm diyebilirim.

Toplam 50 dolara enfes birer fajita yedik. Hatta tek fajita sipariş versek rahat rahat da doyarmışız. Her zamanki gibi büyük porsiyonları bitiremedik.

Burayı gerçekten çok sevdim. Her yerin, her masanın ve sandalyenin fotoğrafını çektim. Sanki onları Türkiye’ye dönünce yaptırabilirmişim gibi. 🙂

Yemeğin ardından konaklamayı yapacağımız Best Western Plus at Lake Powell oteline geldik. (Bir gece çift kişilik oda fiyatı 68 dolar) Los Angeles’ın ılıman havasından doğuya gittikçe soğuyan hava, buraya gelince titretmeye başladı.

Page şehrinde hava durumu yıllık ortalama maksimum 22, minimum 8 derece sıcaklıkla ılıman. En sıcak ay, maksimum 36 derece ile Temmuz ve en soğuk aylar Aralık ve Ocak ayları ve sıcaklık ortalama 7 derece.

Arabadan eşyalarımızı alıp, sabah çok erken yola çıkmanın verdiği yorgunluk ve ertesi sabah erkenden aşağı ve yukarı Antilop kanyonu gezecek olmanın heyecanı ile erken yatmayı tercih ettik.

Page, muhteşem Powell Gölü’nün (Lake Powell) güney kıyısında yer alan, Arizona’nın kuzeyindeki küçük bir şehir. Konumu, Amerika’nın güneybatısındaki ünlü ulusal parkları ve anıtları ve bir Kızılderili halkı olan Navajo ulusunun eşsiz kültürünü keşfetmek için ideal.

Buradaki arazilerin çoğu Navajo toprakları ve bölgenin bir çoğunda size eşlik etmesi için Navajo rehberine ihtiyacınız var. Bence çok dikkat edilmesi gereken şey şu: Bu topraklara Navajo halkının konuğu olarak saygı gösterelim. Bu halk genel anlamda oldukça acılar çekip, çok kayıplar verdiler. Bu yüzden yapabileceğimiz, en azından bu topraklardaki görülecek yerler için ücret ödemekten şikayet etmemek olmalı.

Page, Arizona ve Utah sınırına yakın planlanmış bir şehir. Planlanmış şehir nedir derseniz şöyle açıklayayım: 1930’larda Islah Bürosu Komiseri John C. Page isminin verildiği bu şehir, 1957’de Glen Canyon Barajı’nı inşa eden işçiler için planlanmış ve geliştirilmiş. Page şehri, 1975 yılının Mart ayında kurulmuş ve görülmesi gereken pek çok noktaya yakınlığı dolayısıyla zaman içinde büyük bir tatil bölgesi haline gelmiş.

İnşaat işçileri için geçici bir kamp olarak başlamasına rağmen, Page kendi kendine yeten ve ilerici bir şehir olarak ortaya çıkmış. Powell Gölü, Navajo halkı ve kanyon turizmi ekonomiye en çok katkıda bulunanlar olmuş.

Lake Powell (Powell Gölü) bir eğlence merkezi. Göl, Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm batı kıyısından daha uzun olan 3100 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip. Keşfedilecek 96 büyük kanyonun yanı sıra, deniz uçağı ile keşfedilebilen Rainbow Bridge National Monument (Rainbow Köprüsü Ulusal Anıtı) da burada.

Rainbow Bridge – Görsel internetten alınmıştır.

 

‘Canyon Country’ merkezinde bulunan Page; Grand Canyon, Bryce ve Zion Ulusal Parkları, Monument Valley ve Canyon De Chelley‘den arabayla kısa bir mesafede.

Monument Valley – Görsel internetten alınmıştır.

Yıllık etkinlikler arasında Lake Powell Ulusal Golf Sahası’ndaki golf turnuvaları, balıkçılık turnuvaları, dağ bisikleti yarışı, rodeolar, Amerikan yerlilerinin dans gösterileri ve pow wow’ları (Pow Wow, Algonquin kabilesinde rüya gören ya da şaman anlamına gelen bir terim. Amerikan yerlilerinin belirli günlerde organize olup beraberce şaman ritüelleri yaptıkları ayinin adı) ve sanat gösterileri sayılabilir.

Page şehrinde pek çok etkinlik alanı bulunmakta. Bunlara iki müze, bir halk merkezi, kütüphane, eğlence merkezi, ziyaretçi merkezi, bir golf sahası, üç park, altı ışıklandırılmış tenis kortu ve birkaç futbol, ​​softball ve beyzbol sahası dahil. Turizmin bu derece gelişmesiyle konaklama yönünden de oldukça zenginleşmiş. Yaklaşık 3.000 odaya sahip yaklaşık 40 konaklama tesisi bulunmakta.

Page Şehrinin Tarihçesi
Page şehri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en genç oluşumlardan biri. Kuzeydoğu Arizona’da, Phoenix’in yaklaşık beş saat kuzeyinde ve Las Vegas’ın beş saat doğusunda yer almakta.

Şehir ilk olarak kayalık yamaçlara oyulmuş birkaç sokak üzerindeki geçici evler ve römork evlerden oluşuyormuş. Yavaş yavaş kalıcı evler inşa edilmiş ve Lake Powell boyunca kiliseler kurulmuş. On iki mezhebin inşaat yapmasına izin verilmiş. Bugün, Powell Gölü’nün bu kısmına yerel halk tarafından “Church Row” adı veriliyor.

Glen Canyon Dam (Barajı) inşaatı 1956 yılında başlamış ve 1963 tamamlanmış. Manson Mesa ve bugünkü Page yakınlarındaki alan çeşitli sebeplerden dolayı Glen Canyon Barajı inşa etmek için seçilmiş. Bugün Glen Canyon Barajı ve Powell Gölü, su depolama ve hidroelektrik enerji üretimi hedeflerini gerçekleştiriyor. Ayrıca yılda 3 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği büyük bir rekreasyon alanı oluşturuyor.

Glen Canyon Barajı – Görsel internetten alınmıştır.

Lake Powell (Powell Gölü) ismi, 1869’da Colorado Nehri’nin ilk bilimsel keşif gezisinde dokuz arkadaşa rehberlik eden tek kollu bir kaşif ve iç savaş gazisi olan John Wesley Powell’a ithafen konulmuş. Onların Colorado Nehri’nin keşfedilmemiş kanyonları ve vahşi yollarında geçen bu yolculuğu ve onu izleyen 1871’de gerçekleştirilen ikinci yolculuk ile çıkarılan ilk haritalar Amerikan batısının geleceğini sonsuza dek değiştirmiş.

Powell Gölü -Görsel internetten alınmıştır.

Page Şehri, ABD’nin en büyük Kızılderili kabilesi olan Navajo halkına da ait diyebiliriz. Navajo halkı, Glen Canyon bölgesindeki nüfusun en büyük bölümünü temsil ediyor. Page’e bitişik olan Kızılderili rezervasyonları, 16 milyon dönümden büyük bir arazi ile hem Utah hem de New Mexico’ya kadar uzanıyor.

Bugün Navajo halkı yaklaşık 200.000 kabile üyesine ev sahipliği yapıyor. Modern teknolojinin birçok yönünü birleştirirken, bazı Navajolar geleneksel yaşam tarzlarını koruyorlar.

Yüzyıllar boyunca Colorado Platosu olarak bilinen günümüzdeki Page şehri, kanyonları ve kumtaşı kayalıkları, antik Pueblo halkına ev sahipliği yapıyordu. Eski Oraibi yerlileri, Page’in güneydoğusundaki Hopi yerli rezervasyonunda bulunan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sürekli yaşayan en eski topluluk. Hopiler kendilerini bu eski Pueblo halkının soyundan görüyorlar.

Page Şehrini Ziyaret Etmek İçin 10 Sebep

Dediğim gibi hiçbir şey olmayan ama her şeyin olduğu bu şehir için size tavsiyem kesinlikle en az iki gün ayırın. Biz bir gece konaklayıp ertesi gün Yukarı ve Aşağı Antilop Kanyon’u ve Horseshoe Bend’i görüp akşamına yeniden Las Vegas’a döndük. Ama şimdiki aklım olsa kesinlikle bir gece daha kalır ve aşağıdaki diğer yerleri de mutlaka görürdüm. Gelelim Page şehri gezilecek yerler listesine:

1. Antilop Kanyonu – Bu en belirgin sebeplerden sanırım ilkidir. Bizim de yaptığımız gibi pek kişi kişi öncelikle bu doğa harikasını görmek için Page şehrine gelip konaklamayı tercih ediyorlar. Kanyonlarla ilgili detaylı bilgi için diğer yazımı tıklayabilirsiniz.

2. Horseshoe Bend – Seyahate çıkmadan önce fotoğrafını çekmeyi hayal ettiğim ikinci nokta at nalı şeklindeki bu menderesti. Adı da at nalına benzemesinden geliyor zaten.
Buranın en iyi yanı, giriş ücreti, giriş kapısı, parmaklık olmaması. Kenarlara istediğiniz kadar yaklaşabilir ve kenarlarında çılgın fotoğraflar çekebilirsiniz. Ama ben kenarlara yaklaşan küçük çocukları görünce nefesimi tutmaktan yorgun düştüm.

Herkesin bildiği gibi en güzel seyahat fotoğrafları ya gün doğumunda ya da gün batımında çıkar. Horshoe Bend için de aynı kural geçerli ve benim de gördüğüm pek çok fotoğraf böyle çekilmişti. Ancak ben Antilop Kanyon’dan çıkmanın heyecanı ile lensimi temizlemeyi unutunca hayalini kurduğum fotoğrafları çekemesem de orada olmak büyük bir mutluluktu.

3. Lake Powell ve Glen Kanyonu Barajı – Lake Powell (Powell Gölü), elektrik üretimi ve su deposu görevi gören Glen Canyon Barajı yüzünden oluşmuş. Barajın tarihi ve önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Glen Kanyon Köprüsü’nün kuzey tarafında bulunan Carl Hayden Ziyaretçi Merkezi ziyaret edilebilir.

Gölün muhteşem manzarası için, Lake Powell Resorts & Marina veya Antelope Point Marina‘da teknelerle bir gezinti yapabilirsiniz. Tekne gezisi, su kayağı, kürek veya kayak kiralayın. Bir rafting gezisi size bu müthiş kanyonu görmek için başka bir bakış açısı sunar.

Görsel internetten alınmıştır.

4. Grand Staircase Escalante National Monument – Page’den arabayla yaklaşık yirmi dakikalık mesafede, Colorado Nehri’nden Güney Utah’taki Bryce Canyon Milli Parkı’na uzanan muhteşem alanı görmeden dönmeyin.

Bryce Canyon – Görsel internetten alınmıştır.

5. Rainbow Bridge National Monument ve Waterholes – Rainbow Köprüsü, dünyanın en yüksek doğal köprüsü olarak adlandırılmış. Waterholes’a botla veya yürüyerek ulaşmak için ise izin almak gerekiyor. Aşağıda burada çekilmiş harika bir time lapse gösterisi izleyebilirsiniz.

6. Vermillion Cliff National Monument – Bu olağanüstü doğa harikası, Coyote Buttes’teki Wave (Dalga Kanyonu), White Pockets ve Buckskin Gulch‘a ev sahipliği yapmakta. Ancak maalesef pek az insanın girebilme şansı oluyormuş çünkü buraya girebilme izni Kanab, Utah’tan alınıyormuş ve herkese de izin verilmiyormuş. İzin alamayanlar da Studhorse Point’te gün batımını izlemekle yetiniyormuş.

Wave Rock -Görsel internetten alınmıştır.

7. Monument Valley ve Tower Butte- Helikopter turu yaparak bu Butte tepesine çıkabilirsiniz. Fotoğraf fırsatları ve Navajo kültürü hakkında bilgiler için Butte’ye biraz zaman ayırmak gerekiyormuş. Monument Vadisi ise bir sonraki fotoğraf hedefim olacak 🙂

Monument Valley – Görsel internetten alınmıştır

8. Page’de pek çok macera sizi bekliyor – Tekneler ile Colorado Nehri’nde ya da Powell Gölü’nde geziler ile ya da kayık, kano veya su sporları ekipmanı kiralayarak en muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Powell Gölü üzerinde mükemmel bir yer görmek için Alstrom Point’e doğru yürüyün ya da Horse Rim Trail boyunca ata binebileceğiniz bir maceraya doğru yol alın.

9. Navajo Kültüründe Yemek – Navajo tacos ve Mutton Stew gibi yerli halkın lezzetlerini keşfedin.

10. Route 66 – Bu rotada eski yol olan ve neredeyse Amerika’yı enine boydan boya kesen Route 66’te The Wigwam Motel gibi sıra dışı bir otelde konaklama yapabilirsiniz.

Görsel internetten alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.