Görseller internetten alınmıştır.

Sanırım gittiğim yerleri sevmemdeki en büyük etken deniz! Kokusu ve ferahlığının yanı sıra, deniz olan yerlerdeki bohem yaşam da bu sevgimin sebeplerinden biri. İşte Santa Monica da, bu bohem havasıyla çok az kaldığım halde, sevdiğim ve yeniden gitmek üzere listeme aldığım yerlerden biri oldu.

Los Angeles seyahatimizin ilk gününde meşhur gün batımını yakalamak üzere Santa Monica’ya doğru yola çıktık. Pasifik okyanusuna doğru bakan Santa Monica, 1870 yıllarında kurulduğundan beri, huzur veren plaj atmosferi ve deniz kenarına dizilmiş şirin otelleri ile mükemmel bir sahil şehri.

Görseller internetten alınmıştır.

Los Angeles Havaalanı’ndan (LAX) sadece 13 kilometre uzaklıktaki bu sahil şehri, kuzeyde süper zenginlerin bölgesi tabir edilen Malibu’dan güneyinde Venice Beach’a kadar uzanan Los Angeles’in plaj bölgesinde yer alıyor.

Şehrin yıl boyunca ılık iklimi yılda 300 günden fazla güneş ışığı ile eşleştiğinde National Geographic‘in burayı “Dünyanın En İyi On Sahil Kenti” listesine alması şaşırtıcı olmamış bence… Bir yandan lüks butikler, diğer yandan sanat galerileri, cıvıl cıvıl gece hayatı ve ünlü restoranları ile Santa Monica, Los Angeles’ın en popüler bölgelerinden biri.

Her ne kadar 1930’lu yıllarda poker salonları, kumarhaneler hatta denize demirlemiş gemilerdeki kumarhaneler ile adı epey kötüye çıkmışsa da bugün uzun plajları ile huzurun da adresi.

Yaklaşık altı kilometre boyunca uzanan sahil şeridi ile Santa Monica, ‘Santa Monica Soul’ dedikleri yaşam tarzını ve beraberinde getirdiği çok çeşitli okyanus aktivitelerini gerçekten kucaklayabilmeniz için pek çok fırsatlar sunuyor. 

AZICIK TARİH İLE SANTA MONICA

Santa Monica, kurucusu John P. Jones’un kentin yaklaşık 13 kilometre karesini satın alıp oluşturduğu 1875’teki kuruluşundan bu yana dünyanın en sevilen sahil yerlerinden biri olarak anılıyor. 1909 yılında batıdaki ilk eğlence iskelesinin açılışından itibaren, Hollywood’un  ‘A listesindekiler’ için bir oyun alanı haline gelmiş.

1920’lerde uluslararası fitness çılgınlığına ev sahipliği yapmış. 1980’lerde ise Santa Monica’nın zengin tarihini ile efsane bir otel koleksiyonunu oluşmuş. Böylece dünyanın dört bir yanından gelen insanlar için favori bir seyahat noktası haline gelen, büyüleyici sahil kasabası yaratılmış.

HERKES İÇİN SANTA MONICA 

Bir yere ilk defa gidiyorsam yapacağım ilk şey turist ofise uğrayıp bir harita ve önerileri almak olur. Santa Monica’ya da ilk kez geliyorsanız ilk işiniz Pier Shop & Visitor Center’a uğrayıp haritalarınızı ve bilgilerinizi almak olmalıdır.

Santa Monica her kesimden pek çok insanı ağırlıyor. Yılda yedi milyondan fazla ziyaretçi Santa Monica’ya geliyor çünkü gözde bir plaj var ve diğer Los Angeles popüler mekanlarına da yakın. Santa Monica Beach, aynı zamanda Batı Kıyısı’ndaki en iyi gün batımını sunuyor. Santa Monica, yürüyerek rahatlıkla gezilebilen ve bisiklet dostu bir şehir olarak da biliniyor.

Görseller internetten alınmıştır.

Santa Monica’nın doğal güzelliğinin, ödüllü yemeklerinin, eşsiz otel ve alışveriş seçeneklerinin bir araya gelmesi pek çok turistin lüks için de burayı tercih etmesinin sebebi. Şehrin birinci sınıf otellerinden birinde lüks bir konaklama deneyimi yaşayabilir, yakındaki golf sahalarından birinde keyif yapabilir veya gün boyu lüks bir spada şımarabilirsiniz.

Buraya geldiğinizde ister Pier’de ve iskelede bulunan Pacific Park açık eğlence merkezinde zaman geçirebilir, ister sahilde bisiklet kiralayıp Venice Beach’e kadar gidebilir, ister alışveriş sonrası güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Alışveriş, restoranlar ve dev bir sahili olduğundan genellikle turistlerin ilk geldikleri yerlerden biri olan Santa Monica’da otopark sorunu hemen hemen hiç yok.

EN İYİ SANTA MONİCA GEZİLECEK YERLER VE AKTİVİTELERİ 

SANTA MONICA BEACH – Diğer Güney Kaliforniya sahillerinden biraz daha fazla keyif alınacak etkinlikler ile ayrılıyor. Hem kum, hem de okyanus temiz ve güzel. Sahilde güneşlenmek, yüzmek ve sörf yapmak için son derece uygun. 

Görseller internetten alınmıştır.

Ama hepsi bu değil. Santa Monica’da başlayan ve Torrance County Plajı’nda Venedik, Hermosa ve Redondo plajından geçen yaklaşık 35 kilometrelik uzun bir yol olan Marvin Braude Bisiklet Parkuru’nda, sırtınızdaki rüzgarla ve kulaklarınızdaki dalga sesleriyle birlikte bisiklet sürüp, deniz kenarında bir satrançta kendinizi şımartabilirsiniz.

Plaj voleybolu oynayıp, sunulan diğer açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ve bana göre her şeyden güzeli gün batımında iskelede oturarak, kızıllaşan gökyüzüne karşı okyanusun havasını içinize çekebilirsiniz…

SURF VE PADDLEBOARDING Hotel Casa del Mar‘ın hemen güneyinde yer alan Bay St., beyaz ve yumuşak kumları ve sakinliği nedeniyle popüler bir surf noktası. Sahile bitişik surf  kiralayan ve surf dersleri veren tesisler, yeni başlayanlara Güney Kaliforniya’da surf yapmak için bir giriş fırsatı sunmakta.

Görseller internetten alınmıştır.

MUSCLE BEACH Santa Monica Pier’in güney tarafında yer alan Original Muscle Beach, 1930’ların başlarında kurulmuş ve 20. yüzyılın büyüyen fitness hareketinin merkez üssüne dönüşmüş. Bugün halka açık jimnastik aletleri ve fitness yapanları izleyen seyirciler ile oldukça popüler. Muscle Beach, çocuklar ve yetişkinler için paralel barlar, halkalar, salıncaklar ve halatlar da dahil olmak üzere jimnastik ekipmanları ile fitness çılgınlarına ve onları seyretmek isteyen izleyicilere ev sahipliği yapmakta.

Ayrıca çok sayıdaki voleybol sahası da heyecanlı maçlar ile güneşli günlerde eğlencenin başka bir şekli. ilk gelenin öncelik olduğu sahalar da Muscle Beach’in sunduğu imkanlardan biri.

SANTA MONICA PIER Santa Monica’da yapılması gerekenler düşünüldüğünde, Santa Monica Pier kaçınılmaz olarak akla geliyor. Açıkçası Santa Monica mı daha ünlü yoksa Pier mi pek karar veremiyorum… İskelenin üzerindeki kırmızı ve sarı dönme dolap ise bu şehrin simgesi. Bu ikonik dönme dolabın Pasifik Okyanusu’na doğru dönmeye başladığını gördüğünüzde Kaliforniya’ya geldiğinizi bilirsiniz.

Görseller internetten alınmıştır.

Pier, muhteşem bir manzaraya ve yüzyılın üzerinde bir tarihe sahip. 1909 yılında inşa edilen katlı Santa Monica İskelesi, Batı Kıyısı’ndaki ilk beton iskeleymiş. Santa Monica’daki en iyi balıkçılık noktası olarak yerliler arasında hızla ün kazanmış ve balıkçılık iskelede halen devam ekmekte.

Pier, çok sayıda restoran, bar ve hediyelik eşya dükkanının yanı sıra 200’den fazla oyunla bir eğlence parkı olan Pacific Park’a da ev sahipliği yapmakta.

Santa Monica Pier’in gün batımı batı yakasının en iyi gün batımını vaat ediyor. Gün batımına, Malibu ve Güney Körfezi’nin eşsiz manzaraları da eşlik ediyor. Günbatımını seyrederken yakındaki dalgaların sesiyle karışan canlı yerel müziği yakalayın. 

Santa Monica Pier aynı zamanda, Chicago’dan başlayan ve 3000 kilometreden fazla bir yol ile Amerikayı adeta ikiye bölen efsanevi yol Route 66’nın sonu. Route 66 ‘Yolun Sonu’ tabelası belki de en çok fotoğraf çektirilen yerlerden biri.

PASİFİK PARKI – Santa Monica Pier’in üzerinde yer alan Pacific Park, beş katlı bir West Coaster lunapark treni, dokuz katlı Pacific Plunge kule yolculuğu, tek su üstü minyatür golf sahası ve dokuz katlı Pacific Wheel Dönme Dolabı ile inanılmaz bir eğlenme merkezi. Kaliforniya’daki tek su üstü dönme dolap ve dünyanın ilk güneş enerjili dönme dolabı. Yılda altı milyondan fazla ziyaretçi ile oldukça popüler bir ziyaret noktası.

Görseller internetten alınmıştır.

‘Yahoo Travel’ kısa süre önce aile dostu Pacific Park “California’nın En İyi Eğlence Parkı” olarak adlandırıldı. Batı Kıyısı’ndaki bir iskele üzerinde bulunan tek eğlence parkı, dünyanın tek güneş enerjili dönme dolabına sahip.

Görseller internetten alınmıştır.

ANNENBERG COMMUNITY BEACH HOUSE Sahilin en kuzey ucunda, Pasifik Sahili Otoyolu boyunca Santa Monica İskelesi’ne kadar uzanan evler ve otoparklarla hizmet veren, herkese açık, üyelik gerektirmeyen benzersiz bir topluluk yeri.

Muhteşem manzaralar, çocuk oyun alanı ve tarihi bir havuz ile Marion Davies Guest House’a ev sahipliği yapmakta. Üyelik gerektirmeyen herkese açık bir kamu tesis. Sahilde yer alan Café de tesis bünyesinde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği sunmakta.

AKVARYUM – Santa Monica Pier Akvaryumu, tarihi Carousel altındaki plajda yer almakta. Uygulamalı sunumlar ve interaktif sergiler sunan Akvaryum, Santa Monica’nın “Heal the Bay” programının bir parçası olup, ziyaretçilere çevreyi korumak için ilham vermek bir girişim.

NEW YORK TRAPEZ OKULU – New York Trapez Okulu (TSNY), Santa Monica İskelesi’nde eğlence dolu bir deneyim sunuyor. Heyecan arayan herkes için fırsatlar var. Dersler iki saat sürüyor ve 10 kişiye kadar gruplar halinde öğretiliyor. Deneyimin gerekli olmadığı bu etkinlik, biraz adrenalin arayanlar için ideal. 

OKYANUS ÖNÜNDE YÜRÜYÜŞ – Bu geniş yol Pier’den güneye uzanıyor. Mağazalar ve restoranlar ile ışıl ışıl. Çimenlerin üzerinde bulunan interaktif bir ejderha kafası, çocukların ilgisini çekiyor.

Görseller internetten alınmıştır.

CAROUSEL – 1922 yılında inşa edilen bu Philadelphia Toboggan Company atlıkarıncası, 1917 yılından bu yana Looff Hipodromunda yer alan ünlü Santa Monica İskelesi’nde yer almakta.

PLAYLAND ARCADE – Playland Arcade, klasikten moderne kadar Santa Monica’da 200’den fazla oyun ve turistik mekanla dolu. Çocuklarınız Dans-Dans Devrimi’ni denerken PacMan ile oynayın…  ya da tam tersi…

Görseller internetten alınmıştır.

Tüm aile için 200’den fazla oyuna sahip olan Playland Arcade’de dostça bir yarışma düzenleyin. Bu klasik oyun alanında, skee topu ve langırt gibi 60’lı yıllardan kalan eski okul oyunlarını yeni video oyunlarının yanında bulacaksınız. Fotoğraf kabinlerinden birinde fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

BALIK TUTMA – Santa Monica Pier’den balık tutmak, yerel halkın ve ziyaretçilerin pek tercih ettiği bir boş zaman aktivitesi… Pier Bait ve Tackle, Pasifik Okyanusunda balık tutmak için çeşitli yemler sunmakta. İskeleden bir olta atmak için bir balıkçı lisansına ihtiyacınız yok.

ROUTE 66 – 2009 yılında Santa Monica Pier, Route 66 resmi batı terminali olarak atandı. Santa Monica’da Route 66 yürüyüşüne son veren ziyaretçiler, herhangi bir Santa Monica Ziyaretçi Merkezi’nde Route 66 tamamlama sertifikası alabilirler. İskeledeki ‘Yolun Sonu’ tabelası belki de en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri.

Görseller internetten alınmıştır.

SANTA MONICA’DA ALIŞVERİŞ 

Görseller internetten alınmıştır.

Alışverişe hazır mısın? Yürüyerek gidebileceğiniz çok sayıda alışveriş mahallesi ile büyük mağazalar ve tasarım dükkanları sadece bir adım ötede. Dünyaca ünlü markaları veya yerel couture’ı tercih edıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. 

Santa Monica alışverişinin gerçekten parladığı yerlerde, şehrin şık sofistike tarzını yansıtan  butikler var. Montana Avenue’nin şirin küçük dükkanlarından Lucy, Splendid, Ruti, Citron’dan, Nordstrom ve Bloomingdale’in ışıltılı vitrinlerine (her şeyi bulabileceğiniz Third Street Promenade) kadar pek çok seçenek sizleri bekliyor….

Popüler alışveriş alanları / aktiviteleri şunlardır:

THIRD STREET PROMENADE – Sadece yayalara açık, açık hava alışveriş merkezi şehrin plajlarına sadece iki adım uzaklıkta ve haftalık çiftçi pazarı, sokak sanatçıları ve çeşitli mağazalarıyla hiç sıkılmadan saatlerce dolaşabileceğiniz alternatifleri sunuyor.

SANTA MONICA PLACE – Bloomingdale ve Nordstrom ile bağlanan Santa Monica Place, Tiffany & Co, Louis Vuitton, Burberry, Michael Kors ve Emporio Armani gibi lüks ve özel mağazaların yanı sıra Pasifik Okyanusu manzaralı üçüncü kattaki bir çatı katına sahiptir.

FARMERS MARKET – Travel + Leisure tarafından ülkedeki en iyi çiftçi pazarı olarak adlandırılan Santa Monica’nın çiftçi pazarı, taze ürünler, çiçekler, etler, peynirler, fındık, balık ve daha fazlasıyla şehrin sakinlerini ve yerel şeflerini kendine çekiyor.

PIER SHOP – Arkadaşlarınız ve aileniz için hatıralık bir şeyler satın almak istiyorsanız en iyisi Santa Monica İskelesi olacak. İskele üzerindeki hediyelik stantlarda ve Pier Shop ve Ziyaretçi Merkezi’nde pek çok hediyelik  alternatifi bulabilirsiniz:

  • 66-to-Cali: Tarihi Route 66 etrafında temalı bir stant

  • Carousel Hediyelik Eşya Mağazası: Looff Hipodromu’nun tarihini bir atlıkarınca mağazası
  • Marlene’s Beachcomber: Plaj ihtiyaçlarınızı ve bol miktarda Santa Monica hatıralıklarını bulabilirsiniz.
  • Oatman Rock Shop: 50. yılını kutlayan bu hediyelik eşya mağazası kristaller, kabuklar, kartpostallar ve daha fazlasını sunuyor.

SANTA MONICA’DA SANAT VE KÜLTÜR 

Santa Monica, 75’ten fazla müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapmakta. Açıkça burası kültürü kucaklayan bir şehir. Kamusal sanatın ve heykelin yanı sıra sokak sanatçılarının bolluğu, Santa Monica’nın sanatının tümünün dört duvarın içinde kilitli olmadığını gösteriyor.

Santa Monica’nın görülmesi gereken yerleri arasında, aynı adı taşıyan New York City galerisinin bir kolu olan L&M Arts (35 galeri içeren eski bir tren deposu) Bergamot bulunmaktadır. Yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, canlı etkinlikler, çiftçi marketleri ve popüler yaz konserlerini kaçırmamak için mutlaka etkinlik takvimini kontrol edin.

Bergamut Sanat galerisi… (Görseller internetten alınmıştır)

Bir dizi harika restoran ile birlikte sanat ve kültür çeşitliliği Santa Monica’yı hem yerli halk hem de turistler için mükemmel bir buluşma noktası yapmakta.

SANTA MONICA’DA YEME-İÇME

Santa Monica, uluslararası bir yemek mekanı. Özellikle organik ve sağlıklı beslenme konusunda önce şehirlenden olduğu da söylenebilir.

Santa Monica’da aktivitelerle dolu bir gün oldukça enerji kaybettirebilir. Ama güzel yanı kaybettiğiniz bu enerjiyi yeniden depolamak için pek çok pek çok alternatif de sunar Santa Monica.

Pacific Park’taki yiyecek kortunun yanı sıra, iskele aşağıdaki restoranlara ev sahipliği yapmaktadır:

  • Bubba Gump Karidesli Co: Meşhur Forrest Gump filminin çekildiği Bubba Gump özellikle karidesleri ile ünlü. Forrest Gump, buradaki Bubba’nın bu kadar harika bir manzaraya sahip olacağını asla tahmin edemezdi.
  • Mariasol Cocina Mexicana: Margarita, Meksika mutfağı ve Pier’in sonundaki muhteşem manzaranın tadını çıkarın.
  • PierBurger: Klasik tarzdaki bir burgerin tadını çıkarın.
Görseller internetten alınmıştır.
  • Rusty’s Surf Ranch: Bu sörf esintili sahil yerinde deniz ürünleri ve Amerikan mutfağı sunulmakta. Canlı gruplar ile yapılan müzik enerjik hava yaratıyor.
  • Soda Jerks: Nostaljik görüntülü bir dondurma sundae için atlıkarınca binasındaki tezgahın karşısına çıkın.
  • The Albright: Aile tarafından işletilen bu restoran, Kaliforniyalıların sunduğu her şeye sahip: çiftlikten masaya yemek, deniz ürünleri, yerel şarap ve bira.

SANTA MONICA GECE HAYATI

LA ‘in her yerinden yerel halk için burası her saatte gidilebilecek bir ziyaret noktası. Aynı zamanda turistlerin de tercih ettiği gece hayatı için öneriler şöyle:

Hotel Shangri-La’daki ONYX veya Santa Monica Place’deki Sonoma Wine Garden gibi Pasifik Okyanusu’na bakan bir roofta happy hour ile geceye başlayın.

Circle Bar‘da veya Bar Copa‘da dans ederek geceye devam edin. Chez Jay gibi barlarda şehrin keyfini yudumlayın…

SANTA MONICA’YA NASIL GELİNİR?  

Los Angeles’tan toplu taşıma seçeneklerinden birine binin! LAX’ten Big Blue Bus sizi doğrudan Santa Monica’ya götürebilir – Big Blue Bus’taki Route 3 veya Rapid 3’ü kullanın. Big Blue Bus ayrıca Downtown Los Angeles’tan  buranın şehir merkezine gelen yolcuları da taşıyor; güncellenmiş saatleri için kendi programlarını kontrol edin.

Son olarak Metro Expo Hattı, Los Angeles, Culver City ve diğer Westside Los Angeles bölgelerinden Santa Monica’ya servis hizmeti veriyor.

Araba ile gelenler için en yakın otopark iskelenin güvertesindeki rampanın dibinde; İskelenin hemen kuzeyinde bulunan Lot 1 North’ta ilave otopark mevcut.

SANTA MONICA’NIN PERİLİ TURLARI  

Yüzyıllardır var olan bir şehir için perili hikayelerden bahsetmek pek de anormal olmaz kanısındayım 🙂

İşte Santa Monica’da adı geçen bazı perili yerler:

Buradaki en yaygın dedikodulardan biri belki de Ocean Avenue’deki The Georgian Hotel. 1933’te açılan otel, 1960’larda dairelere dönüştürüldü ve 1990’larda bir otele döndü. Santa Monica Daily Press’e göre ziyaretçiler eski kiracıların sesini halen duyuyormuş.

Daha az bilinen, ancak aynı derecede perili olduğuna inanılan diğer bir yer The Basement Tavern. Bu popüler gece hayatı mekanı, ana caddedeki Victoria’nın bodrum katında yer almakta.

1973’te ev şu an bulunduğu yere taşınmış ve hikayenin eski sahibi Delia’nın ruhunun da bu taşınma ile beraber geldiği anlatılıyor. Santa Monica Mirror, çalışan personelin “gece gürültüsüne, kapıları açıp, yanıp sönen ışıklar ve ayak seslerine alıştığını” belirtiyor. Hatta içeçeklerden birine Delia’nın iksiri adını bile vermişler.

Son olarak, en sürpriz perili yer, bir yüzyıldan fazla bir süredir dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken ikonik Santa Monica İskelesi. Uzun yıllar boyunca, hayaletlerin atlı karıncaya binen veya çatılarda zaman geçirdiğine dair söylentiler olduğu anlatılıyor. Çalışanlar, ayak seslerini duydukları halde ama hiç kimseyi bulamıyorlarmış.

Hatta bu perili hikayeler öylesine tutmuş ki on yılda fazladır burada hayalet turları dahi yapılmakta 🙂

Hafta içi, hafta sonu, yaz, kış hangi dönemde ziyaret ediyor olsanız da, heyecan arayanlar ve lezzetli yemekler yemek isteyenler, plaj aktiviteleri ile mutlu olanlar, gün batımını seyredip romantik anlar yaşamak isteyenler ve daha niceleri içn Santa Monica doğru adres.

Plajda belki bir voleybol maçı,  yemek ve gece hayatı ve ünlü iskelesi ile Kaliforniya’da ne tür eğlenceli şeyler ararsanız arayın, Santa Monica ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir şehir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.