Yeni bir yıla hazırlanırken her yeri bir heyecan kaplar. Bütün dükkanlardan şarkılar yükselir. Rengarenk ışıklar aydınlatır caddeleri… Herkesin birbirine aldığı hediyelerle başka bir coşkudur yılbaşı kutlamaları…

Aralık ayıyla yılbaşı planları daha bir konuşulur, tüm detaylar düşünülür, planlanır. Planlar arasında yeni yerlerde olmak da çokça yer alır. Elbette sadece yılbaşı günü değil, bu ay boyunca yapacağınız geziler bu coşkuyu yaşatacaktır size. Henüz planlarınızı yapmadıysanız, bu ayda gidip, doyasıya yılbaşı havasını koklayacağınız dört Avrupa şehri önerebiliriz size: Lizbon, Roma, Paris ve Berlin.

BİR BAŞKADIR PARİS
Yılbaşı denilince Avrupa’da ilk sırada akla Paris gelir. Işıl ışıl Champs-Elysees, üzerine simler yağdırılmışçasına parlayan Eyfel Kulesi, Concord’tan başlayıp Champs- Elysee’ye kadar uzanan Noel pazarı ile bambaşka bir coşku yaşatır ziyaretçilerine bu güzel şehir.

Saint Germain bulvarındaki minik bistrolarda oturup kahvenizi yudumlarken yanınızdan geçen müzisyenlerin yeni yıl şarkılarıyla gece daha da renklenir. Sokak pazarlarında bir yanda hediyelik eşyalar satılırken diğer yanda sıcak şarap eşliğinde erimiş peynirler ya da diğer lezzetlerle ayaküstü bir keyif bekler sizi.

Paris’te yeni yıl heyecanını hissetmek için yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de, Versailles Sarayı‘nda bir Noel konserine gitmek olabilir. Saraya geldiğinizde şiire, sanata, müziğe ve aşka daha farklı bakabilirsiniz. 1661’de yapımına başlanan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bu sarayda dinleyeceğiniz bir konser, size yeni yıl coşkusunu doyasıya hissettirecektir.

BİR YANI AVRUPALI BİR YANI EMEVİ ETKİSİNDEKİ LİZBON
Bir dizi tepeceğin üstüne kurulmuş, inişli çıkışlı yokuşları, sarı tarihi tramvayı ve çini kaplamalı evleri ile göz alıcı Lizbon, ilk gördüğünüz andan itibaren sizi büyüsüne alır. En heyecan verici yanı ise bir yanının son derece Avrupalı diğer yanının Emevi etkisiyle rengarenk ve motiflerle dolu oluşudur.

Alfama, hala sokakta yaşayan eski mahalle kültürünü size sunarken Bairro Alto restoranları, barları, graffiti ve parke taşlı dar yolları, fado kulüpleriyle bir eğlence merkezi. Baxia‘ya özellikle gün batımından iki saat önce gelirseniz, iki yaka arasında harika ışık süzmeleri arasında işleyen feribotları büyülenerek izleyebilirsiniz. Teraslar ve asansörler, Lizbon’a farklı bir bakış açısı sağlıyor.

Lizbon’u tepeden seyretmek ayrı bir haz verir insana; hele ki gün batımı saatlerine denk getirirseniz. Böylesine sıcak görüntüler, bir de yeni yıl ışıklarıyla renklendiğinde Lizbon da yeni yılı karşılamanın en keyifli olduğu şehirler listesine kolayca girer.

Tüm ay boyunca Noel konserleri verilir. Bu yıl, MEO Arena, 11 Aralık tarihinde, ünlü sanatçı Elton John’u ağırlayarak şehre yeni bir heyecan daha yaşatacak.

Christmas Around the World (Noel Her Yerde) etkinlikleri, Portekiz’den başlayarak tüm dünyayı saracak. Portekiz Filarmoni Orkestrası, Çaykovski, Vivaldi, Strauss, Rossini ve diğer değerli sanatçıların eserlerini 60 kişiden oluşan bir ekiple 18 Aralık’ta Meo Arena’da Büyük Noel Konseri kapsamında sahneleyecekler. Ve nihayet 31 Aralık gecesi, Praça do Comercio Meydanı muhteşem havai fişek gösterilerine ev sahipliği yapacak.

ROMA’NIN TADINA DOYUM OLMAZ
Roma, hakkında belki de milyonlarca yazılar yazılmış, filmler çekilmiş nadir şehirlerden biri.. Herkesin hayatında en azından bir kez de olsa görülmesi gerekenler listesinde olan bu şehir, yeni yılı karşılamak için seçilebilecek en doğru rotalardan biri.

Tarih ve sanatla iç içe, tablo gibi görüntüler sunan, her sokağı cıvıl cıvıl olan bu şehrin görüntülerine, bir de yılbaşı süslemeleri eklenince keyif ve tadına doyum olmaz. Çok az şehir Roma’ya rakip olabilir.

MÖ 8. yüzyıldan bu yana çeşitli medeniyetleri ağırlamış bu topraklar, bugün hepsinden birer iz taşıyarak bizlere adeta bir açık hava müzesi sunuyor. Eşsiz tarih birikimi ve paha biçilmez hazinelerle adeta çalkalanıyor şehir.

Eski heykeller, dünya çapında müzeler, Bizans mozaikleri ve Rönesans freskleri ile süslenmiş kiliseler, barok sanatıyla Ortaçağ izlerini taşıyan meydanlar ile göz kamaştırır. Kentte yürüdüğünüzde Michelangelo’nun heykelleri, Caravaggio’nun tuvalleri, Bernini’nin çeşmeleri ya da Raphael’in freskleri ile karşı karşıya geliverirsiniz.

İşte böylesi bir sanatla ince ince işlenmiş, dünya tarihine yön vermiş Büyük Roma İmparatorluğu’nun, şimdi ise İtalya’nın başkenti Roma, Aralık ayı içinde birçok festival ve konserle de yeni yıla hazırlanır. İspanyol Merdivenleri ve San Pietro Meydanı bu kutlamaların merkezidir. 31 Aralık günü ise Piazza del Popolo Meydanı, ücretsiz yılbaşı konserlerine ve havai fişek gösterilerine sahne olur.

RENKLİ, SÜSLÜ VE CIVIL CIVIL BERLİN
Berlin, 1990 yılına kadar Berlin Duvarı ya da Utanç Duvarı ile anılmışsa da, aslında Avrupa’nın sanat, kültür ve eğlence merkezi. Birçok müzenin yanı sıra kent, sanat galerileri, tiyatrolar ve yıl boyunca düzenlenen sanat festivalleri ile sanatseverlerin ilk tercihlerinden.

Diğer yandan her zevke hitap eden restoranlar, kafeler ve barlar ile de tam bir eğlence şehri. Yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı aralık ayı içinde Berlin, meydanlarda kurulan sayısız yılbaşı pazarları ile inanılmaz keyifli.

Berlin Botanik Bahçesi, 17 Kasım’dan 1 Ocak’a kadar rengarenk ışıklar ve 3 boyutlu illüzyon gösterileri ile tam bir büyülü bahçeye dönüşüyor. Spandau‘nun eski mahallesinde kurulan yılbaşı pazarı, Berlin’in en eski ve en geleneksel pazarlarından biri.

Aziz Nikolai Kilisesi‘nin etrafındaki tarihi pazar, yılbaşı dekorasyonu, el işi hediyelikler ile dolu ve etraftaki müzisyenler herkesi yeni yıl havasına sokmak için oldukça etkili. Noel Baba da, çocukların dileklerini gerçekleştirmek üzere pazara renk katıyor.

Mitte, birçok bölgeyi içeriyor ve her bölgenin de kendine has yılbaşı pazarları ve etkinlikleri var. Aynı zamanda beş yüz metrekarelik bir buz pisti de buz pateni yapma imkanı sunuyor.

Potsdamer Meydanı ise biraz daha Avusturya stili bir pazarla, el işi yapıp satan sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Haftasonları ise, ücretsiz konserler gençleri topluyor. Alexanderplatz da kentin kalbinde, en büyük ve en bilinen yılbaşı pazarıyla cıvıl cıvıl. Beş binden fazla ışıkla süslenen Yılbaşı Piramidi, Berlin’in değil Avrupa’nın en büyük yılbaşı piramiti.

Fatoş Pur

Sabah Gazetesi Tatil Eki 4.12.2016

sabah-gazetesi-fatos-pur-yilbasi

http://www.sabah.com.tr/turizm/2016/12/04/isil-isil-dort-yilbasi-sehri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.