Fransa’nın doğusunda öyle bir bölge var ki, tarih boyunca türlü medeniyetlere ev sahipliği yapıp elden ele geçmiş. Bölgenin en bereketli topraklarına sahip. Hem eşsiz doğal güzellikleri hem de tarihi dokusuyla herkesi kendine hayran bırakmış. Alsace (Alsaz) özellikle de yeni bir yılın yaklaştığı bu dönemde cıvıl cıvıl…

Roma İmparatorluğu’nun önemli bir parçası olan Alsace bölgesindeki Strasbourg, Colmar ve Mulhouse şehirleri ile aradaki onlarca sevimli kasaba bir rota oluşturuyor ve bu yol ‘bağ yolu’ ve ‘lezzet yolu’ gibi pek çok isimle anılıyor.
Ancak bana göre, özellikle yeni yıla yaklaştığımız bu günlerde bölge ‘yılbaşı pazarları’ yolu olarak anılmalı. Çünkü birbirinden renkli ve eğlenceli pazarlar, bu rotada tüm görkemiyle kuruluyor.
Bölgeye pek çok yerden geliş mümkün. Ben Basel’deki havalimanından başladım seyahatime. Basel, İsviçre sınırlarında gözükse de havalimanının üç kapısı var. İster Fransa, ister Almanya, isterseniz de İsviçre’ye buradan giriş yapabiliyorsunuz.

MÜZELERİYLE MULHOUSE
Basel’den bölgenin ilk şehri olan Mulhouse‘a yolculuk 20 dakika sürüyor. Şehir demek ne kadar doğru olur bilemiyorum, aslında minicik bir kasaba. Küçük ama Ortaçağ’dan kalma birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Place de la Reunion şehrin meydanı ve bu meydanda kurulan yeni yıl pazarı, hamur kızartmaları, sıcak çikolatalar gibi içlerinden lezzet akan tezgahlarla karşılıyor sizi.

Takma adı French Manchester olan Mulhouse, tarih ve sanat şehri olarak da anılıyor. Şehirdeki müzelerden bazıları şöyle: Tarih Müzesi, Otomobil Müzesi, Çikolata Müzesi, Peynir Müzesi, Trenyolu Müzesi ve Elektropolis Müzesi.

Mulhouse, freskolu binaları ile de ünlü. Place Lucien Dreyfus’ta en etkileyici örneklerinden birini görebilirsiniz. Buradaki ev Maison Loewenfels 1770’li yıllarda yapılmış.
Kelebek Parkı ve Kintzheim Kalesi de bu minicik şehre sıkıştırılmış güzelliklerden ikisi. Bu arada iki saat boyunca, gönüllü üniversite öğrencileri size şehri ücretsiz bir şekilde gezdiriyor. Ancak dil Fransızca…

Gece, elişi dantel ile süsledikleri binalar ışıl ışıl.

KÜÇÜK VENEDİK: COLMAR?
Trenlerle çok rahat yolculuk edebileceğiniz rotanın üzerindeki ikinci şehir Colmar. Şehrin en keyifli yeri, ‘Küçük Venedik’ olarak adlandırılan Le Petite Venice. Küçük kanallar ve etrafındaki dantel perdeli pencerelerinden çiçekler sarkan renkli evler, yeni yıl süslemeliyle beraber adeta bir film setini andırıyor.

Saint-Martin Collegiate Kilisesi, Unterlinden Müzesi bölgeye ait yaşam izlerini görmek için ideal. Ungersheim Eko Müzesi, tüm Alsace yaşamını gözler önüne seren, 70 evden oluşan bir açıkhava müzesi. Colmar’dan Strasbourg’a geçerken ziyaret edilecek pek çok kasaba ve yeni yıl pazarı var.

VE İŞTE STRASBOURG
Strasbourg ise bölgenin baş şehri. 1988’de UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne giren şehir, Ortaçağ eserleri ile Alsace kültürünü içinize sindirebileceğiniz güzellikte.
Gotik Notre Dame Katedrali, Ortaçağ’ı en iyi anlatan örneklerden biri. Şehirdeki pek çok pazarın yanı sıra, özellikle de katedralin önündeki meydanda kurulan yeni yıl pazarı tam bir şenlik. Burası, aynı zamanda bir alışveriş şehri olarak da anılabilir.

Birçok dünya markası, diğer küçük iki şehrin aksine Strasbourg’da mağazalarını açmış. Aynı zamanda sanatın da adresi olan şehirde, pek çok sanat galerisi ziyaretçilerini ağırlıyor.

FATOŞ PUR Turizm Haberleri
Giriş Tarihi: 17.12.2017

Yazı için:https://www.sabah.com.tr/turizm/2017/12/17/isil-isil-alsace

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.