Page, aslında hiçbir şeyin olmadığı ama her şeyin olduğu bir yer. Geniş caddeleri ile size bomboşmuş izlenimi veriyor ancak görülecek, gezilecek o kadar çok yeri var ki… Konumu, ABD’nin ünlü ulusal parklarını, anıtlarını ve eşsiz kültürünü keşfetmek için ideal.

Amerika’nın batı kıyıları her zaman ilgimi çekmiştir. Uzun yıllar boyunca rotalar çıkarıp, gezi planları yaparken en sonunda bu hayalimi gerçekleştirdim. Los Angeles’tan başlayıp, Las Vegas, San Francisco, San Diego, Grand Canyon gibi ana batı hatlarının dışında, uzun yıllarıdır fotoğraflarını çekmenin hayalini kurduğum Page ve  Antilop Kanyonu da listemdeydi.

Antilop Kanyonu dünyanın en çok fotoğrafı çekilen kanyonu olma özelliğini taşıyor. Page, muhteşem Powell Gölü’nün güney kıyısında yer alan, Arizona’nın kuzeyinde küçük bir kasaba. Konumu, Amerika’nın güneybatısındaki ünlü ulusal parkları, anıtları ve bir Kızılderili halkı olan Navajo ulusunun eşsiz kültürünü keşfetmek için ideal.

Buradaki arazilerin çoğu Navajo toprakları. O yüzden bölgenin birçoğunda size eşlik etmesi için Navajo rehberine ihtiyacınız var. Bu halk genel anlamda oldukça acılar çekip, çok kayıplar vermiş. Bu yüzden yapabileceğimiz, en azından bu topraklardaki görülecek yerler için ücret ödemekten şikayet etmemek olmalı.

Page’e girdiğimiz anda yol üzerindeki El Tapatio isminde bir Meksika lokantası gözümüze çarptı. Hayalet şehir gibi gözükmesine rağmen, lokantanın önü araba doluydu. İçeri giren çıkan insanlar da olunca herhalde yemek için doğru bir yer deyip biz de girdik.

İçerisi masal gibi. Her masanın ve sandalyenin ayrı bir Meksika tablosu olarak boyandığı mekan, küçük ve rengarenk. Biz de diğer insanlarla beraber yarım saate yakın bekledik sıramız gelsin diye. Ama beklemeye bu kadar değer bir yer nadir gördüm diyebilirim.

96 BÜYÜK KANYON
Arizona ve Utah sınırına yakın ve 1957’de Glen Canyon Barajı’nı inşa eden işçiler için planlanmış ve geliştirilmiş bir yer Page. İnşaat işçileri için geçici bir kamp olarak başlamasına rağmen, kendi kendine yeten ve ilerici bir kasaba olarak ortaya çıkmış. Powell Gölü, Navajo halkı ve kanyon turizmi ekonomiye en çok katkıda bulunanlar olmuş. Powell Gölü bir eğlence merkezi.

Göl, ABD’nin tüm Batı kıyısından daha uzun olan 3 bin 100 km uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip. Keşfedilecek 96 büyük kanyonun yanı sıra, deniz uçağı ile keşfedilebilen Rainbow Köprüsü Ulusal Anıtı da burada. Grand Canyon, Bryce ve Zion Ulusal Parkları, Monument Valley ve Canyon De Chelley’den arabayla kısa bir mesafede yer alıyor.

Yıllık etkinlikler arasında Lake Powell Ulusal Golf Sahası’ndaki golf turnuvaları, balıkçılık turnuvaları, dağ bisikleti yarışı, rodeolar, Amerikan yerlilerinin dans gösterileri sayılabilir. Kasabada pek çok etkinlik alanı var. Bunlara iki müze, bir halk merkezi, kütüphane, eğlence merkezi, golf sahası, üç park, altı ışıklandırılmış tenis kortu ve birkaç futbol, softball ve beyzbol sahası dahil.

HELİKOPTER İLE KEŞFE ÇIKIN
At nalı şeklindeki bir menderes olan Horseshoe Bend’i ziyaret edebilirsiniz. En iyi yanı, giriş ücreti, giriş kapısı, parmaklık olmaması. Kenarlara istediğiniz kadar yaklaşabilir ve çılgın fotoğraflar çekebilirsiniz.

  • Papillon helikopter turu yaparak Tower Butte tepesine çıkabilirsiniz. Fotoğraf fırsatları ve Navajo kültürü hakkında bilgiler için Butte’ye biraz zaman ayırmak gerekiyormuş.
  • Navajo tacos ve Mutton Stew gibi yerli halkın lezzetlerini keşfedin.
  • Tekneler ile Colorado Nehri’nde ya da Powell Gölü’nde gezilere katılabilirsiniz. Kayık, kano veya su sporları ekipmanı kiralayarak en muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.
  • Powell Gölü üzerinde mükemmel bir yer görmek için Alstrom Point’e doğru yürüyün ya da Horse Rim Trail boyunca ata binebileceğiniz bir maceraya doğru yol alın.
Sabah Gazetesi Tatil Eki
Giriş Tarihi: 7.4.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.